Панически ужас без причина: Видове и признаци на човешките фобии

Чували сте за клаустрофобия и аерофобия, но знаете ли какво са агорафобия и трипанофобия? Какви са причините и рисковите фактори за фобиите
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Панически ужас без причина: Видове и признаци на човешките фобии

Фобията е патологичен, ирационален страх към обект, дейност или специално обстоятелство. Страх, който се разпознава от самия индивид като безпричинен, но когато този страх се превърне в натрапливо състояние и стане значим източник на разстройство, влияе сериозно върху ежедневието и живота на човека. 

Милиони хора по света страдат от какви ли не фобии и те правят абсолютно всичко, за да избегнат нещата, от които се страхуват. 

Статистика за фобиите в световен мащаб

В проучване в 22 държави 7,4% от респондентите съобщават, че са изпитвали специфични фобии през живота си, а 5,5% от респондентите са имали специфична фобия през последните 12 месеца (статистиката е от 2020 година).

Установено е, че специфичните фобии са по-високи при жените в сравнение с мъжете и по-високи в страните с по-високи доходи в сравнение със страните с по-ниски доходи.

Страните с най-ниско разпространение на социални фобии (човек е склонен да мисли, че другите хора са далеч по-добри в публичните изказвания или в дадената социалната ситуация. Това лице е склонно да се съсредоточи върху всяка малка грешка, която прави в социална ситуация и да я преувеличи многократно) през целия живот са Китай (2,6%), Полша и Япония (3,4%) и Бразилия (12,5%). 

Реално обаче, когато говорим за фобии и статистика, тези състояния са недостатъчно докладвани. Истинският брой на хората, страдащи от фобии, вероятно е много по-висок.

Статистика за фобиите според възрастта

Броят на юношите, които изпитват специфична фобия, се оценява на около 19,3%, като 0,6% от анкетираните заявяват, че имат тежко увреждане. Проучване в седем държави установява, че 36% от анкетираните отговарят на критериите за социално тревожно разстройство, известно още като социална фобия.

Снимка: iStock

Проучване от 2011 г. показва, че 19,7% от децата и юношите изпитват някакъв вид фобия. Най-често срещаната фобия е социалната фобия – 12,7 % от участниците са я изпитвали. Втората най-често срещана фобия е агорафобията (страх на човека да бъде на открито или на място, което не може лесно да напусне), с която са се сблъскали 8,6 % от участниците.

Какви са различните видове фобии

Страхът, свързан с фобия, е много по-силен от този, причинен от обикновен стрес или тревога. Има много различни видове фобии. Възможно е да се страхувате от определени ситуации, места, животни или социални взаимодействия. Когато някой се страхува от определен предмет, се определя, че страда от специфична фобия. Списъкът с различни видове фобии е безкраен, но ето част от най-разпространените, публикувани от MedicineNet.

Социална фобия

Социалната фобия е екстремен страх от социални ситуации, като публично говорене и общуване с другите. Страхът може да бъде толкова силен, че да повлияе на отношенията с приятели, семейство и колеги в офиса. Хората със социална фобия се страхуват да не бъдат смутени в социални ситуации. Социалната фобия понякога се нарича и социално тревожно разстройство.

Агорафобия

Хората, които страдат от агорафобия, изпитват прекомерен страх да бъдат на открито или да бъдат някъде, откъдето не могат лесно да напуснат (тук включително се наблюдаха и страх от тълпи). Хората с тази фобия често се тревожат, че помощта не е достъпна за тях и изпадат в панически страх. Има много основни причини за агорафобията, но изглежда, че има и генетичен компонент.

Клаустрофобия

Клаустрофобията е една от най-често срещаните фобии. Страх от затворени пространства или от попадане в капан. Хората с клаустрофобия може да се страхуват да бъдат в тунели, асансьори, пещери, дори малки стаи или други помещения.

Снимка: iStock

Зоофобия

Зоофобията е страх от животни и насекоми. Фобията може да се отнася до страх от пчели (апифобия), паяци (арахнофобия), птици (орнитофобия), змии (арахнофобия) и други видове същества.

Акрофобия

Страхът от височини е известен като акрофобия. Въпреки че няма реална заплаха от височини, хората изпитват силна тревожност.

Аерофобия

Страхът от летене се нарича аерофобия. Тези, които са загубили член на семейството си в самолетна катастрофа или които са били свидетели на самолетна катастрофа или злополука, могат да развият фобия. Други обаче, които никога не са имали подобни инциденти, също могат да страдат от аерофобия. 

Хемофобия

Страх от кръв. При по-тежки състояния на тази фобия може да се стигне дори до физически признаци, като припадъци. Експертите казват, че тази фобия често е следствие от претърпяна злополука в детството или юношеството и в по-малък процент – на генетично ниво. Страхът от игли и инжекции се нарича аихмофобия или трипанофобия.

Какви са ефектите от фобиите?

Нелекувани, фобиите могат значително да попречат на способността на човек да води пълноценен начин на живот. Хората с фобии могат да изпитват проблеми на работа, в училище, със семейството или приятелите. Фобиите може да се подобрят за кратки периоди от време, но обикновено не изчезват без лечение. Фобиите могат да вървят ръка за ръка с алкохолизма.

Снимка: iStock

Тези, които се борят с алкохолизъм, са до 10 пъти по-склонни да имат фобия в сравнение с тези, които нямат алкохолна зависимост. И хората, които имат фобии, са до два пъти по-склонни да бъдат алкохолици в сравнение с тези, които нямат фобии.

Какви са причините и рисковите фактори за фобиите?

Различни фактори допринасят за развитието на фобии. Гените, културните влияния и травматичните събития могат да допринесат за фобиите. Някой, който има пряк роднина с фобия, е около три пъти по-вероятно да страда от фобия. Хората с фобии се опитват да управляват стреса, като избягват неща или ситуации, от които се страхуват. Това обаче не винаги може да се контролира.

Какви са признаците и симптомите на фобиите?

Симптомите на фобията могат да включват паника, ужас, страх, ускорен или неравномерен сърдечен ритъм, затруднено дишане, изпотяване, чувство на желание за бягство, силно и видимо треперене. Хората с фобии често знаят, че страховете им са несъразмерни с реалната заплаха или опасност. Но въпреки това не успяват да ги преодолеят. 

Как се диагностицират фобиите?

Фобиите могат да бъдат диагностицирани от различни здравни специалисти, включително социални работници, психотерапевти, психиатри и специалисти по първа медицинска помощ. 

Оценяват се както физическите, така и психологическите симптоми. Лекарят ще изключи потенциални физически причини за симптомите. Фобиите често се появяват заедно с други тревожни разстройства. 

Тревожността може да е характеристика на други медицински състояния или да се появява като страничен ефект вследствие на употребата на определени лекарства. Лекарят може да назначи лабораторни изследвания, за да проучи други потенциални причини за симптомите.

Как се лекуват фобиите?

Десенсибилизиращата терапия е лечение, което включва постепенно излагане на човек с фобия на това, от което се страхува, докато ситуацията или нещото престане да предизвиква този страх.

Когнитивно-поведенческата терапия (CBT) е лечение, което включва изследване и промяна на основните мисли и поведение, които допринасят за нежелани симптоми. CBT е ефективно лечение на фобии. CBT има три компонента:

Дидактически компонент: По време на тази фаза специалистът по лечението очертава очакванията за терапията и насърчава пациента да сътрудничи на лечението.

Когнитивен компонент: В тази фаза лекуващият помага на пациента да разкрие мисли и предположения, които играят ключова роля в създаването на фобийно поведение.

Поведенчески компонент: Тази фаза на лечение включва обучение на пациента на техники за промяна на поведението, за да му помогне да се справи с фобични ситуации по-ефективно.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.