Животът днес е натоварен и е лесно да се предположи, че всеки изпитва онова чувство на потъване, докато навигира в поредния ден.
Но ако откриете, че това чувство е съчетано с екстремни нива на дезорганизация, липса на внимание и претоварване, това може да са признаци на разстройство с дефицит на вниманието/хиперактивност.
Синдромът на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) е поведенческо поведение, което обикновено се проявява в детска възраст.
При възрастните симптомите могат да се появят по различен начин и пренебрегването на признаците могат да причинят значително напрежение на живота и здравето ви.
Характерните симптоми на СДВХ – невнимание, импулсивност и хиперактивност, обикновено не са толкова забележими в зряла възраст.
Това е така вероятно, защото възрастните, при които синдромът не е диагностициран в детството, са имали цял живот да анализират заедно уменията, необходими за компенсирането им.
„Някои симптоми имитират тези на тревожност или депресия. Повечето хора първо ще бъдат диагностицирани с тези заболявания и ще се разочароват, когато лечението не помогне”, казва д-р Кристина Лук, клиничен психолог от щата Вашингтон, пред HuffPost.
Ако осъзнаете, че приписвате определени чувства и поведения на други неща – твърде много кафе или липса на сън, помислете дали това не са симптоми на СДВХ. И се проследете дали проявявате следните признаци:
1.Отлагане до крайност
Мозъкът на СДВХ винаги е нащрек за дейности, които ще предизвикат прилив на допамин – химикал в мозъка, който води до чувство на награда и удоволствие и има тенденция да е по-нисък при хората с разстройството.
Тъй като хората със синдрома имат проблеми с поддържането на достатъчно допамин по време на рутинни задачи, които не са толкова интересни за тях, може да се окаже, че правят всичко възможно, за да ги избегнат.
Това може да се пропусне като потенциален симптом, защото изглежда като умишлен мързел и липса на мотивация.
2.Свръхфокусиране върху една и съща задача в продължение на часове
Ако имате СДВХ, стартирането на задачи може да бъде трудно – особено такива, които смятате за досадни или смятате, че ще отнемат време. Но след като започнете, може да се окажете толкова погълнати от това, което правите, че в резултат на това други важни задачи да се окажат пренебрегнати.
Хиперфокусът е симптом, който лесно може да бъде пропуснат, защото изглежда, че човекът е мотивиран само да извършва определени дейности.
3.Импулсивно харчене
Възрастните със СДВХ са по-склонни да вземат лоши финансови решения, да правят импулсивни покупки за тази доза допамин, да отлагат скуката от плащането на сметки или да загубят представа кога са дължими.
4.Загуба на представата за времето
Хората със СДВХ смятат, че е трудно да следят времето или да знаят колко време ще им трябва за извършване на дадена дейност.
Досега нито един мозъчен регион не е идентифициран като отговорен за възприемането на времето. Това може да се превърне в причина за постоянно закъснение – мислене, че имате достатъчно време.
5.Преживяване на емоционални изблици
От тревожни и раздразнителни, през щастливи и бъбриви, до ядосани и агресивни, хората със СДВХ могат да изпитат емоционална дисрегулация, която ги кара да имат силни емоционални реакции, дори и да не ги очакват.
Това е свързано с трудностите, които могат да дойдат с управлението на вниманието и насочването на енергията, както и с намирането на подходящото ниво на умствена стимулация.
6.Проблеми с храненето
Изследванията предполагат силна връзка между СДВХ и необичайните хранителни навици, като по-видните модели са преяждането и пълното забравяне на храната. Точните механизми все още не са установени от изследователите, но може да има комбинация от фактори, включително нарушена мозъчна активност в префронталния кортекс и лимбичната система.
7.Проблеми със съня
Безсънието не означава непременно, че имате СДВХ, но изследванията показват, че възрастните със синдрома може да са предразположени към проблеми със съня.
Някои хора също могат да имат биологични смущения в циркадния си ритъм. Две такива смущения са – разстройство на забавената фаза на съня (когато сънят ви постоянно се забавя с два или повече часа), и забавено начало на производството на мелатонин, хормон на съня, който се включва през нощта, за да ви помогне да заспите.
8.Бавно вземане на решения
Хората със СДВХ имат по-бавни скорости на обработка. Скоростта на обработка се отнася до това колко бързо можете да реагирате на даден стимул (в този случай набор от избори) в рамките на ограничен период от време. Това не е непременно знак, че сте нерешителни, а по-скоро, че имате нужда от повече време, за да се ориентирате в процеса на вземане на решения.
9.Постоянно чувство за безпокойство
Безпокойството обикновено е един от по-подлите признаци на СДВХ при възрастни. До голяма степен поради това, колко лесно може това състояние да се припише на други неща, например като интензивно натоварване или пиене на твърде много кафе.
Възрастните са по-склонни да проявяват безпокойство. Те може да не са в състояние да гледат филм без да говорят или да извадят телефона си. Постоянното движение на ръцете, краката и стъпалата също могат да бъдат фини признаци на безпокойство.
10.Прекъсване на разговори
Хората със СДВХ може да имат проблеми с проследяването на разговор, благодарение на лошия контрол на вниманието и задържането на информация в момента. Това може да доведе до често прекъсване, защото може да не си спомнят какво искат да кажат или какво е казал другият човек.
Кога да се изследвате за СДВХ?
Може да поискате да бъдете оценени за СДВХ, ако изпитвате пет или повече симптома – и тези симптоми продължават повече от шест месеца, присъстват в две или повече ситуации и намаляват качеството на начина, по който действате в ежедневието си.
Диагнозата се поставя чрез снемане на подходяща анамнеза и събиране на подходяща информация и данни, за да помогне не само за диагностициране, но и да изключи други причини за симптомите.
Имате диагноза, какво следва?
Официалната диагноза Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност може да промени живота за толкова много възрастни, които са се борили с нея него до този момент. Поставянето на диагноза дава старт на пътуване за възстановяване на увереността и мотивацията.
Лечението при възрастни е подобно на лечението при деца и включва медикаменти, психотерапия, насочена към подобряване на организацията и функционирането в ежедневието ви, и лечение на всякакви психични състояния.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.