Освен плацебо има и ноцебо ефект: Силата на негативното внушение

Оказва, че хората са по-склонни да очакват по-лоши резултати, отколкото по-добри, които са характерни при плацебо ефекта
Освен плацебо има и ноцебо ефект: Силата на негативното внушение

Вероятно сте чували за плацебо ефекта – феномен, при който симптомите на пациент се подобряват след получаване на инертно лекарство (без активна съставка). Дори когато той знае, че то е такова.

Според експерти плацебо ефектът възниква, когато някой вярва, че лечението ще проработи, а това подвежда мозъка да освободи ендорфини и други хормони, които облекчават болката и ни помагат да се чувстваме по-добре.

По-малко известен обаче е ноцебо ефектът, който действа по обратния начин. Когато пациенти смятат, че лечението няма да проработи или дори може да им навреди. Тогава болката и другите симптоми може се влошат, а не да се подобрят.

Проверка на плацебо и ноцебо ефекта

Немски изследователи проверяват дали плацебо, или ноцебо ефектът е по-силен и включват 104 здрави доброволци в своето проучване, за да стигнат до изводите.

Въпреки че много проучвания са изследвали резултатите от плацебо и ноцебо поотделно, малко са сравнявали директно двата ефекта при едни и същи хора. Зададохме си за цел да определим дали негативните очаквания към лечението имат по-силен и по-дълготраен ефект върху възприятието за болка, отколкото положителните”, пише в анализа, цитиран от Medical Express.

Доброволците са получили две фалшиви лечения с разлика от една седмица. През първия ден участниците са били подложени на кратка болка от леко изгаряне, след като са били накарани да повярват, че ще почувстват или облекчаване на болката (плацебо), или засилване на болката (ноцебо), или никаква промяна (контрол).

Снимка: istockphoto.com

Тези очаквания са създадени с помощта на комбинация от вербални предложения и фалшиво лечение за облекчаване на болката – фиктивно устройство за нервна стимулация, което изглежда истинско, но не носи реално облекчение. 

След това участниците са помолени да оценят интензивността на болката си по скала между 0 (изобщо не боли) и 100 (непоносимо болезнено).

Без да знанието им, изследователите деликатно коригират топлинния стимул, за да подсилят очакванията им, правейки го по-малко болезнен в плацебо групата и по-болезнен в ноцебо групата. По време на втората сесия болковият стимул е идентичен за всички условия, което позволява на екипа да провери дали очакванията, формирани през първия ден, продължават да формират болковото възприятие на участниците.

Защо очакваме по-лошо, отколкото по-добро

Резултатите показват, че както плацебо, така и ноцебо внушенията, значително са повлияли на възприятието за болка, но ефектът от ноцебо е бил по-силен.

През първия ден участниците в ноцебо състоянието оценяват болката си средно с 11,3 точки по-високо от контролното състояние. Докато в плацебо условието участниците са оценили болката си само с 4,2 точки по-ниско от контролното.

Когато участниците се върнали една седмица по-късно за втората сесия, тези закономерности се запазили.

Ефектът на ноцебо остава по-силен от ефекта на плацебо: участниците в условието на ноцебо съобщават, че оценката на болката е с 8,9 точки по-висока от тази на контролата, докато ефектът на плацебо отново е по-скромен, като оценката на болката е само с 4,6 точки по-ниска от тази на контролата.

Това предполага, че хората са по-склонни да очакват и чувстват по-лоши резултати, отколкото по-добри. Това отразява стратегията „по-добре да се предпазим, отколкото да съжаляваме“ – хората са по-чувствителни към потенциални заплахи, което прави негативните очаквания по-тежки”, пише още в доклада. 

Снимка: Canva

Авторите установяват, че участниците, които са изпитали силен плацебо или ноцебо ефект през първия ден, са по-склонни да покажат същия отговор седмица по-късно. Психологически фактори също са участвали. 

Участниците, които са били предварително оценени като по-интелигентни са били по-податливи на ноцебо ефекти – вероятно защото са намирали негативните предложения за по-правдоподобни.

Макар че често се фокусираме върху насърчаването на положителните очаквания у пациентите, ние показваме, че може да е също толкова важно, ако не и повече, да се избягва неволното създаване на отрицателни, които изглежда се задействат много по-лесно.

Във време, в което вярата в здравеопазването е от съществено значение, предотвратяването на ноцебо ефектите трябва да бъде ключова стратегия за подобряване на резултатите от лечението“, пише в анализа. 

Проучването демонстрира необходимостта от по-добра комуникация между пациентите и лекарите

Отрицателните или положителните резултати за пациентите могат да бъдат предизвикани от начина, по който медицинските специалисти общуват с тях. Т.е. позитивното отношение към пациента може да подобри и резултатите.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.