ОК: Преработените храни са вредни, но не всички! Някои помагат за отслабване

Консервирани боб и нахут, замразени плодове и зеленчуци, както и доста пълнозърнести продукти, са чудесен избор без да правите компромис с диетата си
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
ОК: Преработените храни са вредни, но не всички! Някои помагат за отслабване

Едва ли има две мнения, че преработените храни са пълни с излишни калории, нездравословни мазнини и добавени захари. Да, те са вредни, причиняват сериозни последици за здравето ни, но истината е, че и в този случай има различни гледни точки.

Една от тях е, че не всички преработени храни са вредни. Всъщност, някои могат да помогнат при отслабване, когато са избрани внимателно и включени в балансирана диета.

Healthline дава съвети как може да интегрирате минимално преработени храни по начин, който да ви бъде от полза и същевременно да не правите компромис с храненето.

Консервирани и пакетирани протеини

Протеините играят решаваща роля за изграждане и сила на мускулите. Няколко варианта на преработени протеини могат лесно да се включат в храната ви.

Консервираният боб е фантастичен избор, предлагащ протеини и фибри, които междувременно носи усещане за ситост. Той също така е лесен за приготвяне и не на последно място – бюджетен вариант.

Черен боб, червен боб, обикновен бял боб или нахут спокойно могат да се добавят към салати, както и да се приготвят на супи, яхнии и други за допълнителен протеинов прием.

Дори някои консервирани продукти са без добавена сол, което ги прави подходящи за хора, които не трябва да приемат сол.

Кисело мляко – Особено нискомасленото, е друг чудесен източник на преработен протеин. В допълнение към протеините, той съдържа пробиотици, които поддържат здравето на храносмилането и могат да помогнат при регулиране на теглото.

Варианти за храна, които да опитате:

  • Консервиран боб (например различни видове боб или нахут)
  • Предварително сварена леща (чудесна за добавяне към салати)
  • Замразени пуешки кюфтета
  • Пакетирана пилешка наденица
  • Тофу или темпе
  • Нискомаслено кисело мляко
  • Извара
  • Хумус
  • Консервирана риба тон или сьомга
  • Едамаме (замразен или пресен за закуска, пълна с протеини)

Когато избирате консервирани и пакетирани храни, опитайте се да изберете варианти с по-ниско съдържание на натрий и наситени мазнини.

Замразени храни

Замразените плодове и зеленчуци са ключови компоненти на много планове за здравословно хранене, особено, когато говорим за отслабване. Едно от основните предимства на замразените продукти е запазването на хранителните вещества в тях.

Снимка: iStock

Замразяването запазва хранителните вещества в плодовете и зеленчуците. Това често означава, че те са също толкова питателни, колкото пресните плодове и зеленчуци (а понякога дори повече), тъй като пресните продукти могат да загубят хранителни вещества по време на транспортиране и съхранение.

Замразените продукти обикновено са по-достъпни от пресните и така имате възможност да консумирате целогодишно важни хранителни съставки. 

Опции за храна, които да опитате:

  • Замразен спанак, грах, броколи, карфиол или смесени зеленчукови смеси
  • Замразени плодове (напр. горски плодове, манго, праскови) за смутита, овесени ядки или парфета с кисело мляко
  • Замразен оризов карфиол или броколи
  • Замразени парчета сладки картофи (чудесни за печене или добавяне към супи)
  • Замразени резени авокадо за смесване в смутита или за ядене на Препечен хляб

Пълнозърнести продукти

Пълнозърнестите храни са важна част от балансираната диета, особено когато се стремите към отслабване. Те са богати на фибри, които поддържат здравето на храносмилането.

Те могат също така да помогнат за стабилизиране на нивата на кръвната ви захар, намалявайки глада и апетита през целия ден.

Важно е да изберете пълнозърнести продукти, които са минимално обработени, за да можете да извлечете пълните ползи за здравето. Много търговски продукти, като зърнени храни и хляб, могат да съдържат добавени захари или рафинирани зърнени храни, което може да подкопае вашите хранителни цели.

Потърсете пълнозърнести варианти с високо съдържание на фибри и ниско съдържание на добавени захари. Внимателното четене на етикетите за хранителните стойности може да ви помогне да направите по-добър избор и да избегнете скрити съставки, които могат да попречат на напредъка ви.

Опции за храна, които да опитате:

  • Пълнозърнести зърнени култури
  • Пълнозърнест или хляб с покълнали зърна
  • Кафяв ориз, киноа, фаро или ечемик
  • Паста, приготвена от пълнозърнести храни или от бобови растения като нахут или леща
  • Овесени ядки
  • Пълнозърнести крекери или оризови сладкиши

Направете интелигентен избор

Преработените храни могат да се впишат в плана за здравословно хранене, но е важно да правите добре обмислени и информирани избори, които са в съответствие с вашите цели за отслабване.

Ето няколко стратегии за избор на преработени храни, които могат да подпомогнат управлението на теглото:

Четете етикетите за хранителните стойности: Етикетите са най-добрият ви източник за идентифициране на скрити съставки като добавени захари, наситени мазнини и прекомерно съдържание на натрий. Обърнете внимание на размера на порциите и имайте предвид, че етикетите „ниско съдържание на мазнини“ или „без захар" не винаги се равняват на по-здравословни опции.

Съсредоточете се върху плътността на хранителните вещества: Изберете храни, които предлагат голямо количество хранителни вещества спрямо тяхното съдържание на калории.

Например, изберете млечни продукти с ниско съдържание на мазнини, които са богати на калций и протеини, или изберете пресни или замразени плодове и зеленчуци, които осигуряват основни витамини и минерали.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.