С напредването на възрастта сърдечно-съдовата система неизбежно се променя. Сърдечният мускул губи своята гъвкавост, артериите стават по-твърди, кръвното налягане се повишава, а сърцето работи по-усилено, за да изпомпва същото количество кръв. 

Всичко това води до повишен риск от сърдечна недостатъчност, инсулт и други заболявания. Но учени твърдят, че с правилната физическа активност тези процеси могат да бъдат частично обърнати, пише Harvard Health.

Какво показва проучването?

Изследване, публикувано в научното списание Circulation, анализира ефекта от двугодишна тренировъчна програма върху сърдечното здраве на хора на възраст между 45 и 64 години. 

В проучването участват 53 души, разделени на две групи. Едната група се подлага на редовни упражнения, включващи комбинация от аеробна активност, силови тренировки и високоинтензивни интервали, провеждани поне четири пъти седмично. Другата група служи като контролна и не променя физическата си активност.

След две години резултатите са категорични. Участниците, които са тренирали редовно, показват значително подобрение в еластичността на сърдечния мускул, по-добро използване на кислород и подобрена функция на лявата камера на сърцето е ключов показател за сърдечно здраве. При контролната група не се наблюдават съществени промени.

Снимка: iStock

Как тренировките влияят на сърцето?

Физическата активност оказва благоприятен ефект върху сърдечно-съдовата система на няколко нива. 

Подобрява способността на сърцето да се разширява и свива, подпомага гъвкавостта на артериите и улеснява кръвообращението. Освен това намалява възпалителните процеси, които с възрастта се засилват и са свързани с редица хронични заболявания. 

Съчетаването на различни типове натоварване, умерено аеробно, силови упражнения и високоинтензивни интервали, се оказва особено ефективно за възстановяване на функциите на сърдечния мускул.

За кого е най-полезно това?

Резултатите от изследването подчертават, че най-голяма полза от подобна тренировъчна програма имат хората в средна възраст,  именно тогава организмът е достатъчно гъвкав, за да реагира положително на промяната, но вече е започнал да показва признаци на стареене. 

Според учените, ако физическата активност бъде въведена навреме, тя може не само да спре процеса на влошаване, но и да го обърне частично, като върне сърдечния мускул в по-добро състояние.

Стареенето на сърцето не е необратим процес. Доказателствата сочат, че редовните тренировки, съобразени с възрастта и възможностите на индивида, могат реално да подобрят сърдечната функция и да намалят риска от бъдещи усложнения. 

Снимка: iStock

Не е необходимо да сте професионален спортист, важно е постоянството, разнообразието в натоварването и отдадеността. Две години активност може и да изглеждат като предизвикателство, но според учените това е цената за по-здраво и „по-младо“ сърце.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.