Различни кризи съпътстваха живота ни през 2024 г., но имаше и добри новини – като тези за различни пробиви в медицината, които са свързани с подобряването на нашия живот в бъдеще, пише немското издание Focus.

По традиция в края на годината всички поглеждат назад, за да са сигурни, че ще тръгнат във вярната посока в началото на следващата. Медицината не прави изключение – тя селектира онези иновации, които дават надежда.

Всяка година списание Science описва медицинските пробиви, които имат потенциала да доведат до по-добро лечение на пациентите.

В топ 3 тази година влизат ваксината за защита от ХИВ инфекция, както и лечението на болестта на Алцхаймер и на шидофренията.

1. Ваксина защитава от ХИВ инфекции

Разработването на ваксина, която може да предотврати ХИВ инфекция, е най-важният изследователски пробив за 2024 г. според списание Science. Това е поредната, но в никакъв случай последната стъпка в борбата срещу СПИН, се казва в публикацията „Пробиви в медицината“.

45 години от началото на епидемията от СПИН учените успяха да стигнат до работещи ваксини срещу ХИВ. Две от разработките са изключително обещаващи и са на финалната права на клиничните изпитания. 

Според данни от програмата UNAIDS на ООН около 40 милиона души по света живеят с ХИВ инфекция, като повечето от тях са в Африка – на юг от Сахара.

„Ваксината се поставя през шест месеца. Това предлага нов и по-добър начин за профилактика“, обяснява Холдън Торп , главен редактор на списание Science.

Експертите подчертават, че поставянето на инжекции два пъти годишно е много по-удобно, отколкото ежедневния прием на таблетки.

2. Лекарство за болестта на Алцхаймер

През 2024 г. беше направена още една голяма стъпка в лечението на болестта на Алцхаймер. По света има милиони хора, които са засегнати от това неврологично заболяване.

Снимка: iStock

През ноември тази година Европейската агенция по лекарствата (EMA) даде зелена светлина за прилагането на нов вид терапия, насочена към основните механизми на развитие на болестта. Така на пазара се появи медикамент за лечение на леко когнитивно увреждане (проблеми с паметта и мисленето) или на лека форма на деменция.

Текущите терапии в тази област лекуват само симптомите на болестта на Алцхаймер, а не процесите в мозъка, отговорни за появата на когнитивни увреждания. Новият медикамент се бори с амилоидните отлагания в мозъка и има за цел да забави прогресията на заболяването.

„Новата терапия е един добър вариант, макар да е насочена предимно към много ранните стадии на заболяването. Въпреки това може да се каже, че това е важен и дългоочакван напредък“, обяснява Валтер Дж. Шулц-Шаефер, директор на Института по невропатология към университетската болница Saarland.

3. Ново лечение на шизофренията

През септември 2024 г. Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) одобри новото лекарство за лечение на шизофрения.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

„Въпреки че шизофренията е едно от най-скъпите социално-икономически заболявания, намаляващо продължителността на живота с повече от 15 години, почти няма иновативни лекарства, а изследванията в тази област са малко. За щастие това се променя в момента“, отбелязва Алкомиет Хасан, председател на Катедрата по психиатрия и психотерапия към университета на Аугсбург.

Шизофренията е психично заболяване, което се среща само при 1% от хората и следователно е сравнително рядко. Заболяването сериозно ограничава живота на пациентите. В допълнение – клиничната картина може да изглежда много различно, т.е. симптомите варират при различните пациенти.

„Смятам, че потенциалът е изключително голям, тъй като имаме истински пробив във фармакотерапията на шизофренията и то за първи път от няколко десетилетия насам“, категоричен е Алкомиет Хасан, обяснявайки важността на лекарството.

Активната молекула в новото лекарство е насочена директно към допамина – веществото, което е отговорно за системата за възнаграждение и движението на тялото.

Страничните ефекти на медикамента включват мускулни крампи, неволеви движения или общо забавяне на двигателните умения.