Kраката – дом на милиарди бактерии. Колко често да ги миете?

Човешкото стъпало съдържа между 10 000 и един милион бактерии – повече, отколкото всяка друга област на тялото
Светът на здравето
Светът на здравето
Kраката – дом на милиарди бактерии. Колко често да ги миете?

Вероятно не осъзнавате колко важно е измиването на краката. Спокойно може да се каже, че под душа някои части на тялото вероятно получават повече внимание от други. 

Краката, разположени в края на тялото ви, могат лесно да бъдат пренебрегнати. Въпреки това, според някои експерти, те заслужават много внимателно отношение. Те съветват краката да се мият ежедневно с вода и сапун.

Една от причините за тази щателна грижа е предотвратяването на неприятна миризма. Стъпалата съдържат 600 потни жлези на квадратен сантиметър кожа, повече от всяка друга част на тялото. 

Въпреки че самата пот не мирише, тя съдържа питателен „бульон” от соли, глюкоза, витамини и аминокиселини, който служи като „бюфет” за бактериите, които живеят там. И има много бактерии!

Краката – особено между пръстите – са доста влажна и топла среда, така че могат да бъдат място за размножаване на микроби“, обяснява Холи Уилкинсън, преподавател в Британски университет пред BBC.

Снимка: iStock

Това се влошава от факта, че чорапите и обувките, задържат влагата вътре.

Ако увеличите всеки квадратен сантиметър човешка кожа, ще откриете между 10 000 до един милион бактерии, живеещи там. Топлите и влажни участъци от кожата, като краката, се считат за първокласно недвижимо имущество и са дом на най-голям брой видове. 

Краката са перфектното убежище за коринебактериите и стафилококите. Що се отнася до гъбичките, там намират дома си родовете аспергилус (патоген, който често се среща в почвата), кандида (най-честата причина за гъбична инфекция), криптококи, епикоки и други.

Всъщност, човешкото стъпало съдържа по-голямо биоразнообразие от гъбични видове, отколкото всяка друга област на тялото.

Това е достатъчно добра причина да се научите да почиствате добре краката си. В специално проучване изследователи са взели проби от стъпалата на 40 доброволци. Открили са, че миенето на краката оказва значително влияние върху броя на бактериите. 

Хората, които мият краката си два пъти на ден, имат около 8800 бактерии, живеещи във всеки квадратен сантиметър кожа. Тези, които съобщават за миене през ден, имат над един милион бактерии на квадратен сантиметър.

Снимка: iStock

Но само защото стъпалата на краката ви са пълни с микробен живот, това не означава, че те непременно миришат или че има нещо, за което да се тревожите. Както винаги, важен е не само броят, но и видът бактерии.

Стафилококите са ключовите играчи, когато става въпрос за производството на летливи мастни киселини (ЛМК), отговорни за миризмата на краката. 

В друго проучване изследователите вземат проби от краката на 16 души и установяват, че 98,6% от бактериите там са стафилококи. Заключението е, че интензитетът на неприятната миризма на краката е свързан с общия брой налични стафилококи.

Измиването на краката обаче не означава само предотвратяване на миризмата. Много заболявания и проблеми с краката могат да бъдат предотвратени чрез добра хигиена.

Пространство между пръстите на краката е малко и тези области са особено изложени на риск от микробни инфекции. Това може да доведе до сърбеж, подуване и неприятна миризма.

Тъй като кожната бариера се нарушава, това също може да увеличи риска от нахлуване на микроорганизми в кожата и причиняване на по-значителни инфекции", казва дерматологът д-р Джошуа Цайхнер. 

Според него най-често срещаният проблем е „крак на атлета” - повърхностна гъбична инфекция. Гъбичките, които я причиняват виреят в топла, тъмна и влажна среда – затова това състояние най-често засяга пространствата между пръстите на краката. 

„Кракът на атлета" може да доведе до поредица от неприятни симптоми като сърбеж, люспест обрив, лющеща се кожа и напукване по стъпалата и между пръстите на краката.

Поддържането на краката чисти също може да предотврати кожни инфекции, като тези, причинени от стафилококи и псевдомонади. Въпреки че тези бактерии съществуват естествено върху кожата, ако попаднат в кръвта чрез порязване, това може да доведе до сериозна инфекция.

Дори лека стафилококова инфекция може да доведе до циреи – подутини от гной, които се образуват под кожата около космените фоликули или мастните жлези.

Честото миене на краката е особено важно, ако страдате от диабет, състояние, което прави хората податливи на язви и кожни инфекции. Изследванията показват, че краката на пациентите с диабет съдържат по-висок процент патогенни бактерии, живеещи по кожата.

Хората с диабет също имат нарушен имунен отговор, така че ако получат инфекция, тялото им не може да се пребори с нея. Пациентите с диабет също са предразположени към порязвания и рани по краката, които не зарастват. Ако те не бъдат открити навреме, може да се се стигне до ампутация на пръсти, крака или дори крайници.

Някои експерти обаче твърдят, че за повечето хора миенето на краката всеки ден има малка полза за здравето и дори може да повиши риска от кожни проблеми.

В крайна сметка кожата разчита на своята общност от полезни микроби, за да изпълнява основните си функции. Интензивното миене и търкане може да премахне тези полезни видове. В резултат на това кожата може да стане суха, раздразнена или сърбяща.

Снимка: iStock

Напуканата кожа може да позволи на бактериите да нарушат обикновено непроницаемата кожна бариера, увеличавайки вероятността от инфекции.

Съществува опасение, че антибактериалните сапуни могат да нарушат деликатния баланс на микроорганизмите върху кожата, убивайки полезните видове и позволявайки появата на по-твърди, патогенни щамове, които са резистентни на антибиотици. 

И накрая, нашата имунна система трябва да бъде предизвикана до известна степен от микроби, за да върши работата си. Някои експерти смятат, че твърде честото къпане или вземане на душ, всъщност може да бъде контрапродуктивно за вас точно поради тази причина.

Това ни оставя с вечния въпрос:

Колко често трябва да мием краката си?

За хората с диабет е 100% препоръчително да мият краката си всеки ден. Но ако нямате никакви основни заболявания, тогава дерматолозите са склонни да съветват, че на всеки няколко дни е повече от достатъчно, за да поддържате добра хигиена, без да премахвате твърде много от естествените масла по кожата си“, обяснява Холи Уилкинсън.

Тя посочва, че ако тичате или тренира активно, трябва да миете краката си по-редовно. Начинът, по който миете и подсушавате краката, също има последици за здравето. Влага между пръстите на краката предразполага към развитие на гъбички и бактерии.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.