Ключът към дълголетие: Мъжете с по-качествена сперма живеят по-дълго

Проучване доказва, че мъжете с по-добра семенна течност живеят три години по-дълго – средно над 80,3 г. Ето начини как да подобрите качеството й
Светът на здравето
Светът на здравето
Ключът към дълголетие: Мъжете с по-качествена сперма живеят по-дълго

Може ли качеството на спермата ви да разкрие информация за дълголетието? Според проучване, публикувано на 5 март в списание Human Reproduction, това напълно е възможно. 

Изследователи от Университетската болница в Копенхаген са използвали база данни от почти 80 000 мъже, проследявани в продължение на 50 години, за да видят дали качеството на спермата – включително фактори като концентрация и подвижност на спермата, е свързано с продължителността на живота.

Те открили, че мъжете със здрава сперма живеят средно с близо три години по-дълго от тези с по-нискокачествена сперма.

Открихме, че колкото по-добро е качеството на спермата, толкова по-дълга е продължителността на живота“, коментира водещият автор Ларке Прискорн, изследовател в Университетската болница в Копенхаген, Дания, цитиран от Health.

Ето как изследователите са стигнали до това откритие и дали препоръчват тестване на спермата ви в името на тези резултати.

Връзката между качеството на спермата и смъртността

Според авторите на новото проучване, предишни изследвания са свързвали безплодието и лошото качество на спермата със смъртността, но те не са отчитали основното здравословно състояние на участниците.

Сега изследователите преразглеждат връзката между качеството на спермата и продължителността на живота, за да попълнят тази липсваща част от пъзела. 

За тази цел те проучват данни от 78 284 мъже в периода между 1965 г. и 2015 г. Подгрупа от 59 657 от тези мъже е предоставила проби от сперма след 1987 г., като е добавила информация и за съществуващи преди това заболявания. През 50-годишния период на наблюдение 8600 от участниците са починали.

Измерването на качеството на спермата включва преглед под микроскоп и използване на компютърна програма за отчитане на общия обем, концентрацията на сперматозоидите и дела на структурно здравите сперматозоиди.

Това означава да се анализира каква част от сперматозоидите са подвижни, т.е. плуват в права линия, което увеличава шансовете за оплождане на яйцеклетката. 

Снимка: iStock

Като цяло, колкото повече подвижни сперматозоиди е имал мъжът в проучването, толкова по-дълго се очаква да живее. Мъжете, които са имали най-здравата сперма, с повече от 120 милиона подвижни сперматозоиди, са могли да очакват да живеят средно над 80,3 години!

Мъжете с най-малко здрава сперма, с по-малко от 5 милиона подвижни сперматозоиди, са имали очаквана продължителност на живота около 77,6 години.

Взехме предвид всички диагностицирани заболявания, регистрирани в Националния регистър на пациентите през 10-те години преди оценката на качеството на спермата и нямаше промяна в резултатите. Това предполага, че връзката не се обяснява с това, че мъжете са били болни, когато е било оценявано качеството на спермата им“, казва Прискорн.

Тази връзка се запазва и при отчитане на образователния статус. Д-р Майкъл Айзенберг, професор от Станфордския университет, казва пред Health:

Когато изследваме защо съществува връзката между качеството на спермата и дълголетието, има няколко възможности. Със сигурност една от тях е свързана със здравословни проблеми. Но дори и това да е причината, фактът, че анализът на спермата е свързан с продължителността на живота, все пак предоставя важни данни.“

Уточнения в изследването

Проучването обаче има и някои уточнения. Изследователите не са разполагали с информация за други фактори на поведение или начин на живот, които биха могли да повлияят на качеството на спермата на въпросните мъже.

Освен това групата на мъжете с по-малко от 5 милиона подвижни сперматозоиди е имала различни нива на тестикуларна функция и изследователите не са разполагали с достатъчно информация, за да видят как различните нива може да са повлияли на общата смъртност.

Снимка: iStock

Въпреки това д-р Роджър Харт, професор в Университета на Западна Австралия, потвърждава пред Health, че данните от проучването „ще бъдат приложими във всички общности", макар да отбеляза, че все пак е добре да бъдат повторени и сред  други етнически групи.

Трябва ли да изследвате спермата си?

Въпреки че качеството на спермата и продължителността на живота могат да бъдат свързани, експертите не подкрепят провеждането на изследвания извън клиники за лечение на безплодие.

Предполагаме, че може да сме в състояние да се справим по-добре с мъжете, при които качеството на спермата се оценява поради проблеми с фертилността“, казва Прискорн.

Снимка: Canva

Прегледите за фертилност, които най-често се извършват в по-млада възраст, могат да предоставят възможност на лекарите да идентифицират и смекчат потенциални рискове за здравето, които иначе могат да останат незабелязани, докато не се проявят с ясни симптоми“, добавя още той.

Според специалистите рутинният скрининг на спермата би „породил неоправдана и ненужна тревога“. Откриването на факта, че качеството на спермата ви не е отлично, не означава непременно, че това би повлияло на дълголетието ви!

Ако искате да повишите качеството на спермата, най-доброто, което можете да направите, е да направите умен избор на начин на живот.

Въпреки че основите на здравето на спермата се полагат по време на развитието на плода, Прискорн каза, че „здравословният начин на живот може да гарантира, че качеството на спермата ви е толкова добро, колкото е възможно“.

Факторите на начина на живот, свързани с качеството на спермата, включват:

  • Пиене на алкохол
  • Пушене
  • Наднормено тегло или затлъстяване
  • Психологически стрес
  • Нездравословно хранене

Проучване от 2022 г., проведено сред 263 здрави души, установява, че спазването на средиземноморска диета и физическите упражнения в продължение на четири месеца може да доведе до малки подобрения в качеството на спермата.

Но няма много доказателства в подкрепа на използването на различни добавки за подобряване на качеството на спермата, твърдят специалистите.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.