След дълги години на дебати и изследвания, световната медицинска общност официално призна, като заболяване, рядка форма на диабет, различна от познатите ни тип 1 и тип 2. Новината е обявена на Световния конгрес по диабет от Международна диабетна федерация, след гласуване, съобщава британското издание Independent.

Заболяването получава названието диабет тип 5 и представлява наследствено състояние, което се проявява в ранна юношеска възраст или около 20-годишна възраст.

Професор Мередит Хоукинс от Медицинския колеж „Алберт Айнщайн“ подчерта, че свързаният с недохранване диабет дълго време е пренебрегван и недостатъчно изследван.

Признаването му от Международна диабетна федерация, като „диабет тип 5“ е важна стъпка към повишаване на осведомеността за един здравен проблем, който е опустошителен за толкова много хора“, категорична е тя.

Какво представлява диабет тип 5?

Диабет тип 5 е рядка, генетично обусловена форма на диабет. Той се развива при хора, които са наследили специфична генетична мутация от един от своите родители. Вероятността децата на носител на засегнатия ген също да го наследят е 50%. Важно е да се отбележи, че това заболяване не е свързано със затлъстяването или с избора на начин на живот.

Снимка: Canva

Според експертни оценки, диабет тип 5 засяга до 25 млн. души по света, предимно млади мъже в Азия и Африка, които често имат нисък индекс на телесна маса (под 19 kg/m2).

Професор Нихал Томас, ендокринолог от Християнския медицински колеж в Индия и член на работната група за диабет тип 5, обяснява, че заболяването води до ненормално функциониране на бета-клетките на панкреаса, отговорни за производството на инсулин. В резултат на това се наблюдава недостатъчно производство на жизненоважния хормон. 

 

 

Поради липсата на официално признаване, това състояние е недостатъчно проучено и неправилно диагностицирано“, посочва той.

Първи случаи на диабет тип 5

За първи път заболяването е описано в Ямайка през 1955 г. Три десетилетия по-късно Световната здравна организация (СЗО) официално класифицира „свързания с недохранване захарен диабет“ като отделен тип, но през 1999 г. тази категория е премахната поради липса на достатъчно доказателства.

Това дългогодишно непризнаване е имало сериозни последици за пациентите. Д-р Хоукинс предупреждава, че те често са погрешно диагностицирани като страдащи от диабет тип 1. Лечението с високи дози инсулин, което е стандартно при тип 1, може да бъде фатално за хората с диабет тип 5, тъй като води до опасно ниски нива на кръвната захар.

Снимка: Canva

„Свързаният с недохранване диабет е по-разпространен от туберкулозата и почти толкова разпространен, колкото ХИВ/СПИН, но липсата на официално наименование възпрепятства усилията за диагностициране на пациентите или за намиране на ефективни терапии“, алармира д-р Хоукинс.

Пробивът в изследванията

Д-р Хоукинс споделя, че за първи път се е сблъскала със случаи на необичаен диабет през 2005 г., когато лекари от различни страни са описвали млади и слаби пациенти, при които инсулинът не е помагал, а дори е вредял.

 

 

През 2010 г. тя основава Глобалния институт по диабет, който започва международни усилия за изясняване на метаболитните дефекти, водещи до свързания с недохранване диабет. След повече от десетилетие упорита работа, през 2022 г., д-р Хоукинс и нейни колеги от Християнския медицински колеж в Индия успяват да докажат, че тази форма на диабет е фундаментално различна от тип 1 и тип 2.

„Хората с тази форма на диабет имат дълбок дефект в способността да отделят инсулин, който не е бил признат преди. Това откритие прави революция в начина, по който мислим за това състояние и как трябва да го лекуваме“, завършва д-р Хоукинс.

 

 

Официалното признаване на диабет тип 5 е важна стъпка напред в разбирането и лечението на това рядко, но сериозно заболяване. То ще проправи пътя за по-нататъшни изследвания, по-точна диагностика и разработване на адекватни терапевтични подходи, които да подобрят живота на засегнатите пациенти.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.