Изкуствен подсладител обърква мозъка и увеличава глада

Изкуственият подсладител сукралоза изпраща грешни сигнали към мозъка за сладост, но без да доставя необходимите калории
Светът на здравето
Светът на здравето
Изкуствен подсладител обърква мозъка и увеличава глада

Научни доказателства все повече свързват диетичните газирани напитки и други нискокалорични храни с наддаване на теглото. Това доведе до препоръка от Световната здравна организация още през 2023 година да не се използват заместители на захарта за отслабване.

Сега ново проучване хвърля светлина върху това защо консумацията на твърде много от изкуствения подсладител сукралоза може да бъде контрапродуктивна.

Вместо мозъкът да изпрати сигнал да ядете по-малко, сукралозата предизвиква повишаване на апетита, когато се приема като част от напитка.

Оказва, че хората, които пият вода със сукралоза, казват, че апетитът им се е увеличил с близо 20% в сравнение с питейната вода, подсладена с обикновена трапезна захар. 

От всички подсладители проучването изследва само въздействието на сукралозата.

Това е проучване с изключително прецизна точност, използващо най-съвременни методи и внимателен анализ. Изводът е, че некалоричните подсладители и по-специално сукралозата пречат на нормалното регулиране на апетита по начини, които биха могли да имат неблагоприятни ефекти върху контрола на теглото и здравето“, коментира д-р Дейвид Кац, специалист по превантивна медицина пред CNN

Потвърдени са предишни изследвания

Идеята, че изкуствените подсладители може да увеличават сигналите за глад от мозъка не е нова. Предишно проучване установява, че жените и хората със затлъстяване са особено чувствителни към това. 

Всички клетки в тялото се нуждаят от глюкоза за енергия. Мозъкът е най-големият потребител, поглъщайки до половината от всички захари, циркулиращи в кръвта. Природата обаче е проектирала мозъка да реагира на естествени захари, като глюкозата, съдържаща се в цели плодове и някои зеленчуци.

Следователно изкуствените подсладители изглежда объркват мозъка, като изпращат сигнали за сладост, без да доставят необходимите калории, от които мозъкът се нуждае.

Учените смятат, че когато тези обещани калории не пристигнат, мозъкът изпраща сигнал, че се нуждае от храна.

Едни и същи хора, три напитки

В новото изследване участват 75 души. Те консумират поотделно една от трите напитки: вода, вода с трапезна захар (захароза) и вода със сукралоза.

Изследователският екип тества нивата на кръвната захар на гладно на участниците. Следва сканиране на мозъка, наречено функционално магнитно резонансно изображение, което проследява кръвния поток, за да улови активността в различни области на мозъка.

След първия тест участниците изпиват последователно по една от трите напитки и всеки път се връщат за нов скенер. 

По време на мозъчното сканиране екипът взема и кръвни проби на 10 минути, 35 минути и 120 минути след консумацията на напитката, а участниците оценят нивото на глада си.

Три възможни обяснения

В допълнение към заключението, че напитките със сукралоза повишават усещането за глад с около 17%, експертите откриват повишени връзки с други части на мозъка, отговорни за контролирането на мотивацията.

„Изглежда, че сукралозата влияе на вашите умения за вземане на решения. Открихме увеличена мозъчна свързаност между хипоталамуса и предния цингуларен кортекс, който контролира рисковете и ползите от решението.

Кръвните тестове показват, че сукралозата няма ефект върху хормоните, които мозъкът използва, за да определи гладни ли сме или не.

Има сигнал за сладост, но няма хормонален сигнал, който да ви казва, че сте сити. Сукралозата няма ефект върху тези хормони”, пояснява авторът на изследването д-р Кейти Пейдж – педиатър и директор на Института за изследване на диабета и затлъстяването към Медицинския университет в Лос Анджелис.

Ползи и вреди

Все пак има и ползи от подсладителите. Те намаляват риска от получаване на кариес и не повишават нивото на захарта в кръвта. За възрастни и деца с наднормено тегло или затлъстяване, заместителите на захарта също могат да помогнат за контролиране на теглото в краткосрочен план.

Проучвания показват, че подсладителите не причиняват сериозни здравословни проблеми.

Някои изследвания върху дългосрочната ежедневна употреба на изкуствени подсладители обаче предполагат връзка с по-висок риск от инсулт, сърдечни заболявания и смърт като цяло. 

Захарните алкохоли, стевията и еритрола могат да причинят подуване на корема, газове и диария. 

Какво да направите?

Препоръките за това как да управлявате реакциите на тялото към изкуствените подсладители в момента са сложни. Доказано е, че хората с инсулинова резистентност и диабет могат да използват подсладени напитки и храни, но пестеливо.

„Аз съм ендокринолог, така че виждам пациенти с диабет и затлъстяване. Никога не бих препоръчала да се приема захар под каквато и да е форма. Казвам на пациентите си да не разчитат на подсладители и да се опитват да намалят общия им прием като цяло“, допълва Пейдж.

Снимка: iStock

Точно както много хора са намалили употребата на сол, възможно е да намалите употребата на подсладители, като научите вкусовите рецептори да желаят по-малко сладкиши.

Не забравяйте, че има огромно количество добавена захар и подсладители, които се крият в храни, които не са сладки – в дресинг за салата, сос за паста, хляб, крекери, дори солен чипс.

По принцип най-безопасно е да се приемат малки количества заместители на захарта. И най-добре е да ги използвате за кратко време или просто от време на време.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.