Всички сме били там. Заради хващане на горещ тиган и мехури по ръцете или заради случайно порязване, докато вършим най-обикновени домакински задачи. Заради падане върху заледена повърхност през зимата или последици от адските жеги през лятото.
Злополуките са част от живота и лекарите от спешното отделение са видели почти всичко.
Те са тези, които трябва да се справят с последствията – от зашиване на рани, през превръзки и какво ли още не.
И тъй като знанието е сила, ето съветите на трима лекари от спешно отделение, събрани от Women`sHealth – за ежедневните неща, които те „никога не биха направили” заради нараняванията, които са видели по време на работа.
И с които е трябвало да се справят, за да спасяват човешки животи.
Не всички видове транспорт са еднакви
Доктор Марк Конрой, лекар по спешна медицина в Медицинския център на Държавния университет в Охайо, казва НЕ на електрическите скутери.
„Много хора, управлявайки подобни превозни средства, се сблъскват с неравности или хлзгав път. Ежедневно ставаме свидетели на изключително много инциденти, които продължават да бъдат следствие от тези скутери. Както и на такива с мотоциклети", казва той.
Въз основа на статистика за катастрофите броят на смъртните случаи при мотоциклетите е почти 24 пъти по-голям от този при автомобилите 2021 година. Ясно е, че превозните средства на две колела са по-малко стабилни и по-малко видими от автомобилите на пътя. Освен това нямате допълнителната защита на превозното средство, ако ви ударят.
През 2022 година 6222 мотоциклетисти са загинали при катастрофи, което е най-високият брой, регистриран някога. Увеличението е с 23% спрямо 2019 г. И в това число дори не влизат хората, които са сериозно ранени.
Поддържайте ръцете си чисти и ноктите си къси
Вирусните заболявания могат да се окажат страшни за лекарите. А последиците още по-опасни и понякога за съжаление фатални. Това се отнася както за децата, така и за възрастните.
„Миенето на ръцете е най-добрият начин за предпазване от заболяване“, казва д-р Ерин Мъки, доцент по спешна медицина в Медицинското училище „Рутгерс“ в Ню Джърси. „Толкова е важно да си миете ръцете.“
Когато сапунът и водата не са под ръка, тя напомня, че дезинфектант за ръце върши идеална работа и би помогнал чудесно.
„Винаги избягвам да докосвам лицето, очите и носа си – те са потенциална точка за проникване на вируса в организма, след което може да се стигне до трудно поправими щети“, допълва медикът от спешно отделение Анджали Бхарати, която поглежда още малко към хигиената на ръцете. За да бъде улеснена тя, д-р Бхарати казва, че държи ноктите си къси. „По-лесно е да се поддържат чисти“, посочва тя.
Не бързайте в кухнята
Специалистите в спешно отделение са видели достатъчно инциденти и наранявания, свързани с кухненски прибори и случайни инциденти. „Опитайте се да не бързате, когато използвате ножовете, за да нарежете продуктите. Повярвайте, не може да си представите колко наранявания има от подобни наглед безобидни ситуации”, споделят лекарите в спешна помощ.
Лекарите виждат дори увреждания на сухожилия, нерви или мускули.
Може да ви се струва странно, но една от тези кухненски злополуки е получила термина „ръка на авокадо". Причината е премахването на костилката на авокадото. За тази процедура най-често авокадото се държи в лявата ръка, а с дясната с помощта на нож се правят опити да бъде извадена костилката. Само че в много случаи ножът не отива в костилката, а се изплъзва към ръката, което нанася и последващите щети.
„Опитайте да използвате дъска за рязане, на която да поставите авокадото. Не го дръжте в ръката си", съветват медиците.
Избягвайте кучета, които не познавате
Да, повечето кучета са сладки и мили, но те могат да бъдат и опасни. „Избягвайте да се приближавате до куче, което не ви познава. И никога не давайте на непознато куче пръст, ръка или да подуши лицето ви”, казват медицинските експерти.
Ако все пак искате близост до куче, винаги попитайте стопанина му преди да правите опити да го погалите или да си поиграете с него.
Бъдете внимателни майстори у дома
Домашните проекти „Направи си сам“ са още една голяма възможност нещата да се объркат и да попаднете в спешното отделение. Възможността за грешка може да бъде доста голяма – от смачкани пръсти, до порезни по-малки или по-дълбоки рани.
Една от по-сериозните злополуки в работата на д-р Мъки е забито метално парче в окото на пациент.
Затова нейният съвет е: „Носете предпазни очила, когато извършвате каквито и да било строителни дейности. Да, това включва дори и забиването на пирони, при което стават най-честите злополуки заради отхвърчане, а очите ви са опасно близо.”
Помислете отново преди следващия коктейл
„Не подценявайте риска от нараняване в нетрезво състояние", казват спешните медици. Въпреки че много хора са наясно с рисковете от шофиране в нетрезво състояние, мнозина подценяват ходенето, когато е употребено повече количество алкохол.
Тогава има огромни предпоставки за тежки фрактури на глезена или други части от краката, изкълчване или счупване на ръцете, наранявания на главата и много други.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.