В навечерието на професионалния празник на всички медицински специалисти, „Светът на здравето“ с д-р Неделя Щонова повдига завесата зад една от най-тежките и отговорни мисии в здравеопазването – работата в Спешното отделение.
Гост в студиото е доц. д-р Кирил Атлиев, който е началник на отделението по „Спешна медицина“ в УМБАЛ „Св. Георги“ ,в град Пловдив, чийто живот минава в състояние на постоянна готовност за битка със смъртта.
На фона на изследвания, които показват, че нивата на стресовите хормони при спешните медици могат да бъдат равни или дори по-високи от тези при военни в активна бойна зона, разговорът с доц. Атлиев разкрива реалността отвъд бялата престилка, една реалност, пълна с напрежение, високи рискове и непрекъсната борба с времето.
„Важното е да не правят крачката през ръба“, казва доц. Атлиев, визирайки пациентите, които постъпват в критично състояние. Всеки случай е битка с минути и секунди, а от действията на лекарите често зависи съдбата на човешки живот. Той подчертава, че макар стресът да е постоянен спътник в ежедневието, истинското предизвикателство е да се намери вътрешен баланс, за да не надделее напрежението.
„Стресът е като приятел и неприятел, ако натежи, води до болести, а понякога и до зависимости. Тогава вече врагът е победил“, обяснява доц. Атлиев. Според него именно личният баланс и екипният дух са това, което държи спешните медици стабилни и адекватни в най-критичните ситуации.
Не всеки човек е създаден да бъде лекар и още по-малко да издържи темпото и напрежението на интензивната работа в спешното. Но за тези, които усещат професията като призвание, тя се превръща в мисия, изпълнена с дълбок смисъл и истинско човешко отдаване.
Цялото интервю с доц. д-р Кирил Атлиев вижте във видеото
Не пропускайте „Светът на здравето“ с д-р Неделя Щонова, всяка събота и неделя от 11:30 ч. по bTV!