Дерматолози отговарят: Кога е най-здравословното време за къпане

Специалистите споделят предимствата, но и недостатъците, както на сутрешния, така и на вечерния душ
Дерматолози отговарят: Кога е най-здравословното време за къпане

Сутрешен душ или вечерен душ? Дебат – стар, колкото времето. Отговорът не е толкова прост и зависи от вашите предпочитания и начин на живот, тъй като и двата варианта имат своите плюсове и минуси.

Няма универсален отговор. Сутрешният душ може да бъде чудесен начин да се събудите, да подобрите кръвообращението и да започнете деня, особено ако сте склонни да се потите повече през нощта.

Междувременно, вечерният душ помага за отмиване на потта, замърсяванията, слънцезащитния крем и отпадъците от околната среда“, разяснява за Health д-р Хана Копелман, сертифициран дерматолог.

Ето кои са предимствата и недостатъците на къпането сутрин и на къпането вечер.

Предимства на сутрешния душ

Сутрешният душ има редица ползи не само от хигиенна гледна точка, но и от здравна. 

Повишава енергията

Според проучване на Sleep Foundation, 73,3% от хората казват, че се чувстват освежени или заредени с енергия след душ сутрин.

Подобрява кръвообращението

Сутрешният душ подобрява кръвообращението, намалява възпалението и облекчава болката, особено ако преминете на по-хладна вода, преди да излезете от банята.

Важен е за косата

Мятането и въртенето през нощта може да ви остави със заплетена коса сутрин, но след сутрешния душ започвате деня със стил, разбира се след положена грижа за косата си.

Почиства потта

Ако сте по-склонни да се потите, докато спите, сутрешният душ може да намали телесната миризма и да ви помогне да се чувствате освежени и чисти.

Подготвя кожата

Сутрешният душ помага за премахване на подпухналостта на кожата, както и я подготвя за бръснене или грим.

Недостатъци на сутрешните душове

Въпреки че сутрешните душове могат да бъдат чудесни за стартиране на деня, имат и някои недостатъци (ако заложите на тях, а не на вечерно къпане):

Замърсявания от деня се задържат

Приоритизирането на сутрешните душове означава, че натрупването на мръсотия, пот, полени, слънцезащитен крем и замърсяване от деня остава върху кожата ви и в леглото ви докато спите.

Увеличава риска от кожно раздразнение

От гледна точка на здравето на кожата, нощните душове са тези, които предотвратяват натрупване, което може да запуши порите или да доведе до раздразнение.

Снимка: Thinkstock/Guliver Photos

Стресира косата и скалпа

Ако сутрешният ви душ включва и ежедневно миене с шампоан, последвано от топлинно стилизиране, може да натоварите косата си, особено ако тя вече е склонна към накъсване. Всъщност, дерматолозите твърдят, че сухата или къдравата коса може да не се нуждае от ежедневно миене.

Плюсове на вечерния душ

Вечерният душ е известен с това, че ви помага да се отпуснете и да спите по-добре.

Подпомага съня

Къпането вечерно време ви помага да се отпуснете. То също така насърчава телесната ви температура да спадне по-бързо и сигнализира на мозъка ви да спи.

Снимка: iStock

Отмива мръсотията

Душът вечерно време подпомага хигиената на кожата, защото отмива всичко – от слънцезащитни продукти и грим, до замърсяване и полени. Също така намалява раздразненията и обривите.

Задържа влагата

Кожата се възстановява през нощта, така че нанасянето на хидратант след душ може да подпомогне здравето й, да помогне за задържане на влагата и да я хидратира.

Минуси на вечерния душ

Въпреки че вечерният душ може да е чудесен за успокояване, има и някои недостатъци.

Излага на риск косата

Лягането с мокра коса може да причини триене или дори гъбични проблеми по скалпа.

Снимка: Canva

Отнема повече време

Вечерното къпане може да изисква допълнително време, особено ако трябва и да изсушите косата си (важи за хората с по-дълги и обемни коси).

Изкушава хората да използват гореща вода

Много хора избират прекалено топъл душ преди лягане. Но това може да изчерпи маслата на кожата ви и да я направи суха и сърбяща.

Фактори при избор – къпане сутрин или вечер

Изборът между сутрешен и вечерен душ зависи от на начина ви на живот, дневния режим и натовареността.

Ако имате повече време вечер или искате да подобрите съня си, вечерните душове може да са най-подходящи. Но ако имате проблеми със ставането сутрин или с упражненията преди работа, сутрешният душ може да е това, от което се нуждаете.

Здраве на кожата

Когато избирате кога да се къпете, вземете предвид типа на кожата си и всички съпътстващи кожни заболявания. Ако имате суха или чувствителна кожа, късните душове вечер може да са по-полезни.

Ползи за енергията и съня

Ако искате да започнете деня си с тласък, да имате повече енергия и да повишите концентрацията си, изберете сутрешен душ. Но ако целта ви е да дадете приоритет на качествения сън, вечерният душ може да е най-добрият ви избор.

Здраве на косата

Лягането с мокра коса не е идеално, защото може да доведе до накъсване поради триене с възглавницата. Ако сте човек, който мие косата си вечер, се препоръчва да подсушите косата си старателно с кърпа и, ако е необходимо, да използвате сешоар на ниска температура.

Спането с мокра коса също може да доведе до проблеми със скалпа, като гъбичен свръхрастеж и дразнене. Влажните условия създават среда, в която дрождите или бактериите могат да виреят, което води до чувствителност или дори лющене.

Хигиена след тренировка

Независимо кога тренирате – сутрин или вечер, трябва да планирате да се къпете след това. Потта, смесена с бактерии, може да запуши порите и да увеличи появата на пъпки или раздразнения, особено по гърба или гърдите.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.