Ежедневната употреба на дезодоранти и/или антиперспиранти против изпотяване ни помага да се чувстваме по-комфортно, но тези продукти имат влияние и върху организма ни. И по-скоро – съставките, които се съдържат в различните продукти, които използваме в ежедневието.
Дезодорантите обикновено не съдържат алуминий, за разлика от антиперспирантите.
Разликата между двете е, че дезодорантите маскират миризмата на тялото и спират развитието на бактерии, докато антиперспирантите са продукти за подмишници, които директно предотвратяват изпотяването, след като запушват канала на потната жлеза.
Съществува известна загриженост относно безопасността на алуминия в антиперспирантите поради потенциалната му връзка със здравословни проблеми, сред които дори рак на гърдата и хормонални смущения, съобщава Health.
Съдържат ли всички антиперспиранти алуминий?
Повечето антиперспиранти съдържат алуминиеви соли, които действат, като блокират потните канали. Без алуминий тези продукти не биха могли да спрат изпотяването ви. Счита се, че алуминият в антиперспирантите не е вреден за повечето хора.
Дезодорантите от своя страна не съдържат алуминий. Обикновено те съдържат антимикробни агенти, които намаляват бактериите в подмишниците ви, отговорни за миризмите. Повечето от тях имат и добавен аромат, който прикрива или маскира телесната миризма.
Алуминий и рак на гърдата
Тъй като антиперспирантите се прилагат в близост до гърдите, някои учени смятат, че алуминият в тези продукти може да увеличи риска от рак на гърдата.
Програмата на ООН за околната среда определи алуминия като химикал, нарушаващ функциите на ендокринната система. Това означава, че той може да повлияе на ендокринната система, която регулира хормоните в организма, включително естрогена – женския полов хормон.
Опасенията са, че алуминият ще има ефект, подобен на този на естрогена, когато се абсорбира в кожата на гърдите ви. Естрогенът може да стимулира растежа на клетките на рака на гърдата.
Няма обаче конкретни научни доказателства, че употребата на антиперспиранти директно увеличава риска от рак на гърдата.
Други опасности за здравето
Заради наличието на алуминиеви соли са свързани и някои други опасения за здравето, включително:
Бъбречни заболявания: Алуминият в антиперспирантите не вреди на бъбреците, но хората с намалена бъбречна функция може да не са в състояние да филтрират алуминия достатъчно бързо, което позволява натрупването му.
В някои страни се изисква от производителите да добавят предупреждение, че всеки с бъбречно заболяване трябва да се консултира с лекар преди употреба на продукта. Това предупреждение е предназначено само за хора, чиито бъбреци функционират на 30% или по-малко, известно още като хронично бъбречно заболяване в стадий 4 или 5.
Костни заболявания: Повишените нива на алуминий в организма ви могат да отслабят костите ви или да доведат до заболяване на костите, наречено остеомалация. Това вероятно е риск само ако имате бъбречно заболяване.
Болест на Алцхаймер: Дългосрочното подлагане на алуминий може да увеличи риска от развитие на болестта на Алцхаймер, но ежедневната експозиция, включително чрез антиперспирантите, не би трябвало да увеличи риска.
Само много малко количество алуминий в антиперспирантите се абсорбира през кожата. Възможно е обаче да сте изложени на алуминий чрез други източници, като например работното място, замърсена вода и др.
Други проблемни съставки
Освен алуминия, има някои други потенциални съставки (химикали) в антиперспирантите и дезодорантите, които могат да нарушат хормоналната ви система или да причинят други здравословни проблеми.
Програмата на ООН за околната среда определи алуминия, парабените, триклозана и фталатите като химикали, нарушаващи функциите на ендокринната система.
Парабени
Парабените са химикали, които често се използват като консерванти в козметичните продукти. Те спират развитието на бактерии и плесени, като удължават срока на годност на продукта. Подобно на алуминия, парабените също действат като естроген в организма, като потенциално увеличават риска от проблеми с плодовитостта и рак на гърдата.
Триклозан
Триклозанът е антимикробна съставка в много козметични продукти, която също забавя развитието на бактерии и плесени. Добавя се в дезодорантите, за да предотврати неприятната миризма, причинена от излишните бактерии. Като ендокринен разрушител, триклозанът може да повлияе на производството на хормони, когато се абсорбира през кожата.
Триклозанът може също така да допринесе за антибиотичната резистентност, която възниква, когато бактериите станат резистентни към антимикробни средства. Това може да направи тези средства неефективни, позволявайки на бактериите да се развиват.
Фталати
Фталатите са химикали, които се добавят към козметичните продукти по различни причини. Обикновено те се добавят към дезодоранта, за да помогнат на продукта да прилепне към кожата и да направи аромата си дълготраен. Фталатите могат да повлияят на регулирането на хормоните в организма, особено на естрогена и тестостерона – мъжкия полов хормон. Тези химикали са свързани с редица здравословни проблеми, като безплодие, астма и усложнения при бременност.
Ароматизанти
Ароматизантите са комбинацията от химикали в козметичните продукти, като дезодоранти и антиперспиранти, която им придава аромат. Компаниите не са длъжни да посочват химикалите, използвани за създаването на аромата на даден продукт, тъй като формулата е защитена от търговското право.
Продукт с "аромат" като съставка може да съдържа скрити, потенциално вредни химикали, като например фталати. Ароматите могат да предизвикат редица негативни ефекти върху здравето, включително алергични реакции, главоболие, астма и хормонални смущения.
Алтернативи на антиперспирантите на алуминиева основа
Малко, ако изобщо има такива, антиперспиранти не съдържат алуминий. На практика тези продукти трябва да съдържат алуминиеви соли, за да предотвратяват изпотяването. Другият вариант е дезодорант, който не спира изпотяването, но предотвратява появата на бактерии и прикрива телесната миризма
Като алтернатива може да помислите за естествени продукти без аромати. Потърсете естествени съставки, които могат да абсорбират влагата от потта, като царевично нишесте, сода за хляб и маруля. Освен това етеричните масла, като например маслото от чаено дърво, могат да унищожат бактериите и да намалят телесната миризма.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.