Целиакията (цьолиакия) е автоимунно заболяване на тънкото черво, известно още като глутенова ентеропатия. До неотдавна се смяташе, че то е сравнително рядко, но с подобрените диагностични методи все повече хора получават тази диагноза.
Основната функция на тънкото черво е усвояването на хранителни вещества, витамини и минерали. Вътрешната му повърхност е покрита с микроскопични структури, наречени въси, които увеличават площта за абсорбция. При целиакия тези въси са засегнати от възпалителен процес, предизвикан от имунна реакция към глутен.
Глутенът е протеин, които се съдържа в пшеницата, ръжта и ечемика. При хора с целиакия имунната система реагира срещу фрагменти от този протеин, наречени глиадини, което води до възпаление и разрушаване на чревната лигавица.
Това нарушение в абсорбцията на хранителни вещества причинява редица симптоми, които могат да варират. Симптомите се различават при отделните пациенти и могат да включват храносмилателни проблеми, анемия, умора и загуба на тегло, пише здравната платформа Health Line.
Симптоми на Целиакия
Един от най-честите симптоми на целиакия е хроничната диария. Тя се дължи на нарушената способност на червата да усвояват течности и хранителни вещества.
В някои случаи може да бъде заменена със запек, тъй като увреждането на чревните въси води до прекомерно усвояване на водата от изпражненията. Подуването на корема също е чест симптом. То се причинява от възпалението в тънките черва и натрупването на газове, което водат до чувство на дискомфорт и тежест в коремната област.
Възможно е хората с целиакия да страдат и от прекомерно образуване на газове, което може да бъде придружено от болки в корема.
Влияние на целиакията върху общото състояние
Умората е друг чест симптом, който се среща при хора с целиакия. Намалената способност за усвояване на основни хранителни вещества, включително желязо и витамин B1, може да доведе до анемия, която се характеризира със слабост, замайване и бледа кожа.
Наред с това много пациенти съобщават за затруднения със съня, което допълнително влошава усещането за изтощение. При някои хора с целиакия се наблюдава и загуба на тегло, тъй като увредените черва не могат да абсорбират достатъчно калории и хранителни вещества.
В по-тежките случаи може да настъпи недохранване, което да се отрази на мускулната маса и общото здравословно състояние.
Дефицити и други автоимунни усложнения
Дефицитът на желязо, причинен от нарушеното му усвояване, може да доведе до желязодефицитна анемия. Това състояние се проявява със симптоми като умора, бледност, учестено сърцебиене и главоболие.
При някои пациенти с целиакия този дефицит е един от първите признаци на заболяването, като лечението чрез безглотенова диета често води до значително подобрение на състоянието. Друга често срещана проява е депресията. Проучвания показват, че хората с целиакия са по-склонни към тревожност и депресивни състояния. Точната причина за тази връзка не е напълно изяснена, но може да се дължи на хроничното възпаление, недостига на определени хранителни вещества и повишената чувствителност на нервната система.
Някои пациенти с целиакия развиват специфичен сърбящ обрив, наречен херпетиформен дерматит. Той се проявява с малки мехурчета, обикновено по лактите, коленете и седалището.
Интересното е, че много от хората с този кожен симптом нямат ясно изразени храносмилателни оплаквания. Лечението чрез безглутенова диета води до значително намаляване на кожните лезии и сърбежа.
Целиакия при деца
Целиакията може да се прояви и при деца, като симптомите им често се различават от тези при възрастните. При по-малките деца заболяването може да се прояви с подуване на корема, хронична диария, раздразнителност и забавен растеж. В училищна възраст симптомите могат да включват запек, коремни болки и нисък ръст.
При тийнейджърите е възможно забавяне на пубертета, умора, кожни обриви и главоболие. Някои деца може да нямат никакви забележими симптоми, което затруднява диагностицирането на заболяването.
Усложнения и дългосрочни рискове
Ако не се лекува, целиакията може да доведе до сериозни усложнения. Недостигът на важни хранителни вещества може да доведе до остеопороза и повишен риск от фрактури. Освен това заболяването е свързано с повишен риск от безплодие, автоимунни заболявания като ревматоиден артрит и заболявания на щитовидната жлеза. Някои хора с целиакия могат да развият неврологични симптоми като изтръпване, болки в крайниците и дори проблеми с координацията.
Единственият ефективен метод за лечение на целиакия е спазването на стриктна безглутенова диета. Това означава изключване на всички храни, съдържащи пшеница, ечемик и ръж, включително хляб, тестени изделия, бира и някои преработени храни. Спазването на този режим води до постепенно възстановяване на чревната лигавица и подобряване на симптомите.
За щастие, има много естествено безглутенови храни, като месо, яйца, млечни продукти, плодове, зеленчуци, ориз, елда и киноа, които могат да заместят традиционните източници на глутен.
Ако подозирате, че може да имате целиакия, важно е да се консултирате с лекар, преди да предприемете промени в диетата си. Диагнозата се поставя чрез кръвни тестове и чревна биопсия.
Спазването на безглутенова диета преди тестовете може да изкриви резултатите и да направи диагностицирането по-трудно. При своевременно откриване и правилно управление на заболяването, повечето хора с целиакия могат да водят нормален и здравословен начин на живот.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.