Точно когато искате да изглеждате по най-добрия начин за лятото, горещото и влажно време често води до подуване на глезените или подуване на корема заради задържане на вода.
Жегата кара кръвоносните съдове и капилярите да се разширяват, което позволява на повече течност да запълни пространствата между тъканите.
Полученото подуване, което обикновено обхваща корема, глезените или стъпалата, може да бъде доста неприятно и води след себе си до нежелан дискомфорт.
За щастие, има стъпки, които можете да предприемете, за да облекчите симптомите на задържане на вода, причинени от жегата.
Какво означава задържане на вода?
Задържането на вода, известно още като оток, е често срещано явление, което засяга много хора, особено през лятото. Това подуване се получава, когато течност се натрупа в тъканите, обикновено в краката и стъпалата, пише Venaziel.de.
Макар че много случаи са безвредни и са причинени от външни фактори като топлина или продължително седене, задържането на вода може да бъде и признак на сериозни здравословни проблеми, като хронична венозна недостатъчност (ХВН) или сърдечно заболяване. Лятото представлява особено предизвикателство за много хора със съществуващо венозно заболяване, тъй като високите температури увеличават риска от подуване и свързания с него дискомфорт.
Причини за задържане на вода в жегите
Физиологични реакции на организма при горещина
Човешкият организъм реагира на горещината чрез разширяване на кръвоносните съдове (вазодилатация), за да регулира телесната температура. Този процес води до разширяване на кръвоносните съдове и забавяне на кръвния поток, което от своя страна повишава налягането във вените.
Тази вазодилатация също така увеличава капилярната пропускливост, което означава, че малките кръвоносни съдове стават по-пропускливи. Това позволява на повече течност да премине от съдовете в околната тъкан, което води до подуване. Този вид натрупване на течности обикновено е временно и изчезва, когато тялото се охлади или се раздвижи.
Връзка с хроничната венозна недостатъчност (ХВН)
Хроничната венозна недостатъчност (ХВН) е състояние, при което вените на краката не функционират правилно. Обикновено венозните клапи гарантират, че кръвта тече само в една посока - обратно към сърцето. При ХВН обаче тези клапи не се затварят правилно, което води до натрупване на кръв в краката.
Тези симптоми се засилват особено при високи температури, тъй като вените се разширяват още повече и връщането на кръвта към сърцето се затруднява още повече. Това обяснява защо хората с разширени вени или други венозни проблеми страдат повече от подуване и болка през лятото.
Други фактори, които увеличават задържането на вода
Хормонални промени: Хормони като прогестерон, които се увеличават по време на бременност или чрез хормонални контрацептиви, могат да разширят кръвоносните съдове и да стимулират развитието на отоци. Това обяснява защо бременните жени или жените, приемащи хормонални препарати, са по-склонни да страдат от отоци.
Хранене: Високият прием на сол може да доведе до задържане на вода в организма, което води до повишаване на кръвното налягане и задържане на вода. Колкото и вкусни да са, храни като маслини, пица, сирене или осолена риба, те са с високо съдържание на натрий, което е основен фактор за задържането на течности. Вместо тях, изберете храни или напитки, които съдържат естествени противовъзпалителни средства като джинджифил, боровинки, магданоз, малини и краставица.
Здравословното, балансирано хранене може да помогне за регулиране на баланса на течностите в организма и за намаляване на отоците. Когато избирате плодове и зеленчуци, имайте предвид, че някои са по-склонни да причинят подуване на корема от други. Например, броколите, къдравото зеле и карфиолът са кръстоцветни зеленчуци и могат да причинят газове, което може да изостри усещането за подуване.
Стоене или седене за дълги периоди от време: Ако останете дълго време в едно положение, гравитацията възпрепятства обратния поток на кръвта към сърцето. Това е особено проблематично за хора, които пътуват на дълги разстояния или имат работа в седнало положение.
Влияние на лекарствата: Някои медикаменти, като например антихипертензивни или хормонални препарати, могат да предизвикат задържане на вода като страничен ефект.
Симптоми и диагноза
Задържането на вода обикновено се проявява като подуване, което е особено видимо в глезените и долната част на краката. Засегнатите области може да се чувстват стегнати и напрегнати, както и да има усещане за тежест или болка. В някои случаи кожата над подутите участъци се променя – става лъскава, червена или с променен цвят. Важно е да се разграничи дали подуването е внезапно и едностранно (потенциално опасно, например, в случай на дълбока венозна тромбоза) или двустранно и постепенно.
Диагностична процедура при флеболог
Анамнеза и физикален преглед: Флебологът (Tесен специалист по съдова хирургия, който се занимава с диагностика, профилактика и лечение на венозни заболявания) започва прегледа с въпроси за медицинската история на пациента, настоящите симптоми и възможните отключващи фактори. Вземат се предвид фактори като предишни семейни заболявания, навици на живот и лекарства.
Дуплекс сонография (ултразвук): Дуплексната сонография е безболезнена ултразвукова процедура, която се използва за проверка на функцията на вените. Визуализира се кръвообращението във вените, за да се установи дали е налице дълбока венозна тромбоза (ДВТ) или други венозни заболявания.
Лабораторни изследвания: В някои случаи е необходимо да се направят кръвни изследвания, за да се изключат други причини като бъбречни, сърдечни или чернодробни заболявания, които също могат да доведат до задържане на вода.
Съвети за предотвратяване и облекчаване на задържането на вода
Компресионна терапия
Компресивните чорапи са доказано средство за подпомагане на венозното връщане и намаляване на отока. Те оказват целенасочен натиск върху краката, като помагат на вените да транспортират кръвта обратно към сърцето по-ефективно. Изборът на правилния клас компресия и правилното приложение са от решаващо значение за постигане на възможно най-добър ефект.
Хранене и хидратация
Диета с ниско съдържание на сол, съчетана с достатъчен прием на течности (поне 2-3 литра вода на ден), може да подпомогне функцията на бъбреците и да отмие излишните течности. Консумирането на храни, богати на антиоксиданти и витамини (напр. С и К), също подпомага здравето на съдовете.
Движение и позициониране на краката
Редовните упражнения са един от най-ефективните начини за насърчаване на кръвообращението. Прости упражнения, като повдигане на краката, също могат да помогнат за намаляване на отоците. Препоръчва се краката да се повдигат няколко пъти дневно за 20-30 минути.
Възможности за медицинско лечение на задържането на вода
Компресивна терапия
Компресивните чорапи са предпочитано лечение при венозни проблеми. Те се предлагат в различни класове и с различна сила и се подбират индивидуално, за да се постигне възможно най-добър ефект.
Използване на „лепило за вени“
Един от сравнително новите методи е минимално инвазивната процедура, при която се използва медицинско лепило за трайно затваряне/залепване на болни вени. Това подобрява притока на кръв и ефективно намалява отока. Предимствата са краткото време за възстановяване и възможността да не носите компресивни чорапи след процедурата.
Радиочестотна аблация
При радиочестотната аблация във вената се вкарва сонда, която излъчва радиовълни, за да нагрее и запечата стените на вената. Процедурата е минимално инвазивна и се извършва под местна анестезия.
Ендоваскуларна лазерна аблация
Ендоваскуларната лазерна аблация е друг минимално инвазивен метод, при който се използва лазер за затваряне на болните вени. Методът е ефективен и често се използва при пациенти с рецидивираща варикоза или в случаите, когато другите методи на лечение не са възможни.
Медикаментозна терапия
В тежки случаи може да се предпишат диуретици (обезводняващи средства) за отстраняване на излишната течност от организма. Могат да се използват и венотонични лекарства, които укрепват стените на вените.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.