Зумба е сравнително нов метод за отслабване и стягане на тялото. По същество това е латино денс аеробика – комбинация от танц, бойни изкуства и фитнес кардиотренировка.
Заниманията се отличават от всички други по това, че докато човек спортува, се забавлява. Или иначе казано – купонясва.
Към днешна дата близо 14 милиона души от над 151 страни по света посещават веднъж или два пъти седмично класовете по Зумба. Спортните занимания се провеждат под звуците на автентични латино ритми – като меренге, салса, кумбия, регетон.
А лицензираните инструктори отдавна надхвърлиха 50 000 души. Това нарежда едно от най-младите течения в любителския спорт сред най-динамично развиващите и с най-много последователи.
Това е толкова поглъщащ спорт, че човек няма усещането за тренировка. Все едно е на купон или в нощен клуб. Не е нужно да мисли да стъпките, просто трябва да следва ритъма.
Практикуващите този спорт твърдят, че човек едновременно танцува, забавлява се и губи излишни килограми. Съществува статистика, според която за 10 тренировки се изразходват толкова калории, колкото за 30 посещения във фитнес залата. При Зумба обаче тренировките се превръщат в истински купон заради страхотната музика.
Историята за това, как се появява зумбата, е повече от любопитна. През 90-те години на ХХ век при провеждането на клас по аеробика Бето Перез забравя да вземе със себе си касетата с музиката за неговата хореография.
За да не провали спортното занимание, той решава да импровизира, като използва традиционни салса и меренге ритми от касетите в автомобила си. По този начин той провежда един нетрадиционен клас по аеробика, чрез който по-късно полага основите на този нов спорт.
„Новият танц се възприема добре в родната му Колумбия, Бето добива голяма популярност в страната, а световната поп звезда Шакира го наема за хореограф на албума й Pies Dezcalsos“, разказва Петя Мукова, един от първите лицензирани инструктори по зумба у нас и европейски шампион по салса.
По думите й през 2000 г. кубинецът решава да отвори нова страница в своя живот и се мести в САЩ, където се надява да сбъдне голямата си американска мечта. Там той започва да работи с Алберто Пърлман и Алберто Агион, с които по-късно лицензират Зумба и създават компанията Zumba Fitness.
„Съчетаването на полезното с приятното, превръща класическата аеробна тренировка в час по танци“, категорична е Петя Мукова. Така, без да обръща внимание, човек едновременно се научава да танцува и влиза във форма. Стъпките са лесни и запомнящи се, което не затормозява трениращите. Същевременно са достатъчно интензивни и натоварващи, за да загреят цялото тяло и всички мускулни групи.
Часовете по зумба са структурирани по подобие на класическата аеробика, като първите 45 минути се състоят от кардио тренировка, а в последните 15 минути се изпълняват упражнения на земя за конкретни проблемни зони, като корем, крака, дупе.
„В тренировката участват няколко групи мускули. Най-сериозно се натоварват тези в областта на прасците, бедрата, седалището и ръцете. На малко по-малка интензивност са подложени тези по корема, кръста, гърба и раменете“, обяснява още Петя Мукова.
Добрата новина е, че в този спорт няма нива, т.е. човек може да се включи по всяко време. Освен това има и разновидности, които се изпълняват със стикове и тежести за ръцете и краката (зумба тонинг), с помощта на стол (зумба сентао) или с обувки за степ (зумба степ). Този спорт може да се практикува дори в басейн (зумба аква).
Седем здравословни ползи
- Практикуването на зумба гори калории. Специалисти твърдят, че зумба изгаря от 400 до 600 калории на час, т.е. повече, отколкото при курсовете по салса или една обикновена аеробна тренировка, например.
- Зумба е едновременно танцова и фитнес тренировка. А както всички добре знаят, танцът ангажира цялото тяло. В него участват почти всички мускули и стави.
- Най-голямо натоварване пада върху бедрата и коремните мускули. И тук трябва да се направи уточнението, че танците често биват подценявани спрямо натоварването, но това си остава един от спортовете, които тренират тялото цялостно.
- Един час, прекаран в забавление, носи не само подобряване на общото здраве и извайване на стройна фигура, но и добро настроение през пролетта – сезонът, в който хората често изпадат в депресия или страдат от пролетна умора.
- Подобно на много други спортове и този подобрява дейността на сърцето. Или иначе казано, зумбата се грижи дори за този най-важен мускул в човешкото тяло.
- Заради голямото разнообразие от движения, не се натоварва само една определена част от тялото, което практически означава, че няма как зумбата да доведе до износване на определени стави, което се получава при други видове спорт.
- И на последно място, но не и по значение, зумбата подобрява дишането. Тъй като са вид кардио тренировка, танците разширяват бранхите и подобряват капацитета на белите дробове.
Скоро в ефира на bTV можете да гледате световния телевизионен феномен „Живот на кантар“, помогнал на хиляди хора в над 40 държави да се преборят с излишните килограми. Вижте повече във видеото: