Диарията е неканен гост, с който всеки човек се е сблъсквал поне веднъж в живота си. Как да се справим с нея? Да избягваме млечни продукти и пържени храни, е добро начало. Със сигурност обаче няма да е достатъчно.
Начинът на хранене играе съществена роля в борбата с диарията и повръщането. С този проблем се занимават все повече специалисти в световен мащаб.
Основите на „Стягащата диета“
Специалист в областта на храненето от Испанското дружество по ендокринология и хранене (SEEN) дава светлина по темата:
Какво е стягаща диета и какви храни включва тя?
Стягащата диета, още позната и като стипчива диета, е създадена с цел регулиране на чревния транзит и овладяване на диарията или честите изхождания. Както и пристъпите на повръщане. Тя помага на тялото да забави ритъма, което позволява по-добро усвояване на хранителните вещества и възстановяване на баланса в храносмилателната система.
Идеята е, че ако човек страда от симптоми като диария или често изхождане трябва да приема предимно храни, които причиняват запек, за да се възстанови храносмилателната система и да се избегнат неблагоприятни последствия като хранителен дефицит или прекомерна загуба на тегло. Същото важи и за честото повръщане, причинено от вирус, или натравяне.
Според специалист препоръчващ този метод за справяне със симптомите:
„Тя включва храни, които са лесни за храносмилане, с ниско съдържание на мазнини и които спомагат за намаляване на обема на изпражненията, подвижността и дразненето на чревната лигавица.“
Някои от тези храни са:
- Бял ориз
- Варен морков
- Настъргана ябълка без кора
- Картофено пюре
- Варено пиле или риба
- Зрял банан
- Тост
Експерти твърдят, че тези храни имат не само запичащ ефект, но и спомагат избягването на дехидратацията и набавянето на енергия без да тежат на стомаха.
Храни, които да избягвате при диария и повръщане:
На свой ред има множество храни, които не само влошават, а често са и причиняват диария и повръщане. Ето защо ендокринолози настояват, че е важно да се избягват храни от следните видове:
- пържени
- пикантни
- мазни
- пълномаслени млечни продукти
- повечето сурови плодове (освен банани и настъргана ябълка)
- зеленчуци с високо съдържание на фибри
- кофеин
- алкохол
- сладки напитки
Като причина за избягването им специалистите твърдят, че „те дразнят чревната лигавица и влошават симптомите“.
Последствия от диарията и повръщането
Лекарите съветват диарията, макар и често срещана, да не се подценява, а да се взимат своевременни мерки срещу нея. Продължителността ѝ води до загуба на електролити, а това на свой ред - до нарушения в киселинно-алкалното състояние на организма.
Прекомерното повръщане може да причини и рязка загуба на тегло, дехидратация, температура, главоболие и преумора. В по-тежките случаи може да се получи и изостряне чертите на лицето, хлътване на очите, намалена еластичност на кожата, поради намаляване на телесните течности, ацетонов дъх, изсъхване на устните и езика, който става бял и обложен. Всичко това може да доведе до по-тежки заболявания или да са симптоми на вече съществуващо такова. Затова превенцията или контрола ѝ е ключов за здравето на организма.
Изотонични напитки и хидратация - съюзници срещу диарията?
Изотоничните напитки не помагат при дехидратация, причинена след диария, не и директно. Някои специфични разтвори, обаче могат да помогнат с възстановяването на електролитите загубени заради дехидратация. Специалистите обаче предупреждават, че „За предпочитане е обаче да се използват специфични разтвори за орална рехидратация, тъй като те имат подходящо съотношение на натрий , калий и глюкоза, за да се улесни тяхното усвояване.“ Също така подчертават, че „питейната вода е ключова“ при борбата с дехидратацията.
Дробна диета
Още един ключов елемент за справянето с диария е така наречената „ дробна диета“. Това е начин на хранене, който се характеризира с чести хранения в малки количества през целия ден вместо обичайните три големи хранения, които са стандарт за повечето хора.
Специалистите обясняват за този метод, че „помага да не се претоварва храносмилателната система, улеснява усвояването на хранителните вещества и подобрява стомашно-чревната поносимост, намалявайки вероятността от страдание от коремна болка.“
Тази диета позволява поддържането на постоянен приток на енергия и течностти“, нещо, което е от особено значение по време на епизоди на диария, тъй като помага избягването на дехидратация и преумора.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.