Съществуват десетки, може би стотици видове диети, режими, хранителни добавки и лекарства за отслабване. Някои от тях имат ефект, други – са по-скоро маркетингов трик.
Популярните лекарства за отслабване и диабет Оземпик и Вегови са само част от начините, към който прибягват хората.
GLP-1 агонистите (Глюкагоноподобен пептид-1) са друг клас медикаменти, който също първоначално са одобрени за лечение на диабет тип 2, но впоследствие се оказва, че могат да доведат до намаляване на телесното тегло с 10-20%, което ги прави най-ефективните средства за отслабване след бариатричната хирургия.
„Въпреки че лекарствата с GLP-1 са основен пробив в управлението на затлъстяването, факторите, свързани с начина на живот, все още имат значение“, коментира д-р Джоан Мансън, професор по медицина в Медицинския факултет на Харвард, цитиран от здравния портал WebMD.
„Резултатите при пациентите, приемащи тези лекарства, са много по-добри, като се обърне внимание на адекватен прием на протеини, здравословна диета, добра хидратация и редовни упражнения за укрепване на мускулите, за да се смекчи загубата на чиста телесна маса“, добавя експертът.
Затова, за да бъде извлечена максимална полза от съвременните лекарства за отстлабване, е важно да се добави още нещо.
Тренирайте мускулите си
При всяка загуба на тегло не можете да избирате къде конкретно от тялото да го загубите.
„Загубата на мускулна и чиста телесна маса е често срещана при тези лекарства, средно около 25%“, предупреждава професор Мансън. С течение на времето това може да доведе и до загуба на костна маса, особено при възрастни хора или хора със заседнал начин на живот.
Затова опитвайте да приемете, колкото се може повече протеини. Стремете се към 1 до 1,5 грама на килограм телесно тегло всеки ден – или 20 до 30 грама на хранене. Това е малко по-високо от стандартните 15 до 30 грама на хранене, препоръчани за всички възрастни.
Упражненията също са от решаващо значение. Започнете с оценка на това къде се намирате сега и бавно увеличете до 150 минути кардио (като ходене) и две до три 30-минутни силови тренировки всяка седмица.
Не разчитайте само на лекаря си да ви напътства. „Повечето лекари нямат време да прегледат историята ви, свързана с физическата ви активност, настоящия ви начин на живот и всички пречки пред започването на упражнения“, казва д-р Самюъл Клайн, професор по медицина във Вашингтонския университет. „Работете с треньор или някой, който е експерт в това как да тренирате.“
Заобикаляне на страничните ефекти
Правилната хранителна стратегия може да помогне за компенсиране на потенциални странични ефекти, свързани с храносмилането, като запек, гадене и киселини.
Експертите препоръчват по-малки, но по-чести хранения, намаляване на приема на мазнини и сол, и бавно дъвчене, така че да намалите количеството на обема, който напуска стомаха.
Това помага на червата ви да се справят по-добре с по-бавното от обичайното движение на храната в червата, причинено от приемането на лекарствата за отслабване.
Хидратирайте се
Поддържането на хидратация също помага за добри резултати. Дехидратацията е риск при тези лекарства, които потискат жаждата заедно с апетита.
Насоките препоръчват 8-12 чаши вода на ден, както и супи, богати на вода плодове и зеленчуци като краставици и диня. Намалете до минимум обезводняващите напитки, като например алкохол и кофеин.
Ако изпитвате жажда, значи вече сте дехидратирани, така че пийте редовно по малко количество вода. Не забравяйте, че прекомерният прием на сол може да доведе до задържане на вода в организма, което освен всичко, води до повишаване на кръвното налягане и задържане на вода.
Опитайте се да избягвате по възможност по-солените храни, като маслини, сирене, сосове, пица, осолена риба и други подобни, тъй като са с високо съдържание на натрий, което е основен фактор за задържането на течности.
Запазете тези навици – дори и след лечението
Тези лекарства са предназначени за дългосрочна употреба. „Въпреки това, след като хората достигнат плато за намаляване на теглото при най-високата поносима доза, тогава се преминава към фазата на лечение за поддържане на теглото“, казва доктор Джоди Душай, доцент по медицина в Медицинския факултет на Харвард.
Това може да означава „намаляване на дозата, оставане на същата доза, но увеличаване на броя на дните между инжекциите, или, най-рядко, пробно спиране на лечението“, допълва експертът.
Като цяло поддържането на теглото е пословично трудно, но проучванията показват, че ключът към успеха се свежда до едно нещо – последователност и дисциплина.
Възстановяването на теглото е силно индивидуално и зависи от много фактори. Основният сред тях е постоянното ангажиране с възможно най-здравословен начин на живот.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.