С напредването на възрастта много хора забелязват промени в стойката си: раменете се отпускат напред, главата клони надолу, а горната част на гърба се извива. 

Това не е просто естетически проблем, но в някои случаи става въпрос за медицинско състояние, което може да се отрази на качеството на живот. Нарича се кифоза, а когато изкривяването на гръбначния стълб стане по-сериозно, се определя като хиперкифоза.

Ето какви са симптомите на двете заболявания, как да ги разпознаете и разберете причините, за да намалите риска от развитие на гръбначно изкривяване, пише британското издание Independant.

Какво представлява гръбначно изкривяване?

Здравият гръбначен стълб има естествена S-образна извивка, която осигурява баланс и поддържа движенията на тялото. Проблем възниква, когато тази извивка се засили прекомерно и се фиксира, т.е. не можете да се изправите, дори да се опитате. Това може да е първи сигнал за развиваща се хиперкифоза.

Снимка: Canva

„Гръбнакът трябва да може да се адаптира и движи. Когато извивката стане структурно фиксирана, това вече е проблем, който изисква внимание“, казват експертите.

Една от често срещаните причини за изкривяване на гръбнака е неправилната стойка. Този тип, наречен постурална кифоза, обикновено се развива с течение на времето поради мускулен дисбаланс, особено при по-млади хора, които прекарват часове:

  • прегърбени над бюро;
  • прегърбени на стол, или;
  • гледат надолу към телефона.

За щастие този вид извит гръб често е обратим с помощта на подходящи упражнения, разтягания и осъзнаване на стойката. Възрастните хора често развиват изкривяване на гръбначния стълб, известен като възрастова кифоза или хиперкифоза.

Основни причини за изкривяване на гърба

Една от най-честите причини за кифоза при по-млади хора е неправилната стойка. Прекарването на дълги часове в прегърбена позиция, над компютър, бюро или смартфон, води до отслабване на мускулите и развитие на така наречената постурална кифоза. Тя се развива постепенно, но за щастие е обратима при навременни действия като упражнения и подобряване на стойката.

При възрастните хора изкривяването често е резултат от промени в структурата на костите. Т.нар. възрастова хиперкифоза се свързва с износване на гръбначния стълб и най-вече с остеопороза, състояние, което прави костите по-крехки и предразположени към фрактури. Компресионните фрактури, които се появяват при натоварване дори без травма, могат да доведат до трайно изкривяване на гърба.

Съществуват и други, по-рядко срещани причини, като Кифозата на Шойерман, която обикновено възниква в юношеството поради неравномерен растеж на прешлените

Вродената кифоза се развива още от раждането и се дължи на анормално формиране на гръбначните кости. Освен това сколиозата, извиването на гръбнака в странична посока и лордозата, прекомерна извивка в долната част на гърба, също могат да доведат до нарушения в стойката. В по-редки случаи причината може да бъде артрит, травми или инфекции на гръбначния стълб.

Какви са симптомите на хиперкифоза?

Основният симптом е забележимото прегърбване, което не изчезва дори при опит за изправяне. Много хора изпитват болки в гърба, скованост, или усещане за тежест в горната част на тялото. Един от най-сигурните индикатори е загубата на височина, ако разликата между настоящата ви височина и тази, която сте имали в младостта, е повече от 3–4 сантиметра, това може да е признак за прешленна фрактура.

Снимка: Canva

Важно е да се знае, че подобни фрактури често не предизвикват остра болка и могат да останат незабелязани. Статистиката показва, че един от всеки пет възрастни има такава фрактура, но две трети от случаите остават недиагностицирани.

Кога трябва да потърсите лекар?

Ако сте забелязали изкривяване на гърба, постоянно прегърбване, болки или значителна загуба на височина, добре е да се консултирате със специалист. 

Според Кралския австралийски колеж на общопрактикуващите лекари и организацията Healthy Bones Australia, в такива случаи се препоръчва рентгенова снимка на гръбначния стълб.

Колкото по-рано бъде установено състоянието, толкова по-ефективно може да бъде лечението. Лекарят може да ви насочи към физиотерапия, медикаменти, а понякога и специализирана рехабилитация, в зависимост от степента и причината за изкривяването.

Как да намалите риска от развитие на кифоза хиперкифоза?

Профилактиката е най-силното оръжие срещу хиперкифозата. Това включва изграждане на здравословни навици още от млада възраст. Редовната физическа активност е от решаващо значение. 

Стремете се към поне 150 минути движение седмично, това може да бъде бързо ходене, джогинг, катерене по стълби или дори танци. Такива упражнения подобряват не само мускулната сила, но и здравината на костите.

Снимка: Canva

Също така е важно да поддържате балансирано хранене с достатъчно калций, витамин D и протеини. Тези елементи са ключови за здравината на костната тъкан. Избягването на тютюнопушене и ограничаването на алкохола също допринасят за опазване на костната плътност.

Следенето и поддържането на правилна стойка в ежедневието може значително да намали натоварването върху гръбначния стълб. Дръжте главата си над раменете, а раменете над бедрата. Ако работите седнали, правете чести паузи, разтягайте се и използвайте стол, който поддържа кръста.

Какви упражнения помагат?

Упражненията играят важна роля както в превенцията, така и в подобряването на вече настъпили гръбначни изкривявания. Особено полезни са тези, които укрепват мускулите на гърба и „ядрото“, централната част на тялото, която осигурява стабилност. Добър избор са разтягания, при които лежите по корем и леко повдигате гърдите си от пода. Упражненията със съпротивление, насочени към мускулите между лопатките, също са ефективни.

Разтягането на гърдите и бедрените флексори подпомага по-добрата стойка и освобождава напрежението. Практики, като йога и пилатес, подобряват гъвкавостта и равновесието, като същевременно насърчават осъзнаването на позицията на тялото.

Важно е да се избягват упражнения, при които се извършва многократно навеждане напред, особено ако имате остеопороза или вече сте претърпели прешленна фрактура. Преди започване на каквато и да е програма, се консултирайте със специалист, за да избегнете наранявания.

Възможно ли е гръбначното изкривяване да се излекува?

Ако гръбначното изкривяване е причинено от лоша стойка и мускулна слабост, тогава с постоянство и усилия положението може да се подобри значително. При структурни промени като прешленни фрактури, пълното възстановяване е по-малко вероятно. Въпреки това, лечението може да намали болката, да подобри подвижността и да забави по-нататъшното влошаване.

Грижата за стойката не е само въпрос на естетика. Тя е свързана със свободата на движение, с независимостта и с качеството на живот. Гръбначните изкривявания не трябва да се приема като „нормална част от остаряването“. С навременно внимание, правилна диагностика и подходящи навици, можете да запазите гърба си здрав, силен и изправен, независимо от възрастта.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.