Гравитацията е постоянният диалог, който тялото ни води със света. Сковаността, прегърбването или изместването на центъра на тежестта често сигнализират за фасциални ограничения, хронично възпаление или неврологични адаптации към стрес.

Днес в „Светът на здравето“ с д-р Венцислав Стоев коментираме как да се справим с всичко това и как да повлияем на целия си вътрешен и емоционален свят чрез способите на постурологията. Той е утвърден специалист с над 35 години опит в областта на денталната медицина, клиничната психология и науката за стойката на човека. 

Съществува ли връзка между ортодонтското лечение и стойката? 

„Ортодонтското лечение може да се отрази на стойката на децата. Захапката, сама по себе, си е нещо, което се отразява веднага на тонуса на мускулите“, заявява в студиото на „Светът на здравето“ д-р Венцислав Стоев. Той обръща внимание, че съществуват три различни вида захапка – нормална, дълбока и обратна. Всяка една от тях характеризира различно положение на главата, което трябва да бъде взето под внимание при провеждане на ортодонтско лечение. 

„Има случаи, в които категорично след ортодонтско лечение се получават негативни резултати, които водят до неправилна захапка, до отворена захапка дори“, обяснява д-р Стоев. „Стига се дотам, че при пациентите няколко месеца след ортодонтското лечение се появява главоболие, болка в кръста и шията“, акцентира постурологът. 

Как влияят стъпалата върху позицията на тялото? 

Д-р Стоев отбелязва, че на стъпалото са разположени над 144 рецептора, които постоянно предават сигнали към мозъка. „Когато стъпалото е с неправилна форма или с неправилна организация на мускулите и сухожилията, се получава грешна информация в мозъка и резултатите са много сериозни“, коментира лекарят. От стъпалото е възможно да настъпи увреждане на долночелюстната става, колената и тазобедрената става. Трябва да обръщаме специално внимание на обувките, защото те също влияят значително върху стъпалата ни. 

Къде е пресечната точка между осанката, настроението и здравето? 

„Всеки знае, че когато си потиснат, започва да те боли всичко едва ли не“, констатира д-р Стоев. Разбира се, това зависи от болката, от нейната локализация и произход. Стойката оказва влияние и върху когнитивната функция, върху паметта, дишането и състоянието на нервната система. Когато вдишваме, ние стимулираме нашата симпатикова нервна система, а когато издишваме – парасимпатиковата. С помощта на осъзнато дишане и различни дихателни техники е възможно значително да подпомогнем синхрона и хармонията в телата си. 

Целият разговор с д-р Венцислав Стоев в студиото на „Светът на здравето гледайте във видеото.