Вътре в нас съществува система, която работи тихо, за да сме здрави. Без нея нашите тела биха се издули като балони, затлачени от застояли и излишни флуиди, пише здравният сайт Healthline.

Често болката, отпадналостта или податливостта на простудни заболявания могат да са симптоми за тромаво работеща лимфна система и компрометиран имунитет. Ето защо е важно човек да се подлага на лимфен дренаж от време на време.

Всички лимфни съдове се събират в т.нар. лимфни възли. Те са малки колкото главата на топлийка. Всеки човек има от 400 до 700 лимфни възли в тялото си. Половината от тях са разположени в коремната област, но има и голяма част в областта на шията.

Главната роля на лимфния възел е да филтрира и да пречиства лимфната течност. В тези възли се произвеждат и различни видове лимфоцити, които унищожават чрез фагоцитоза вредните вещества и бактериите в човешкото тяло.

Каква е ролята на лимфните възли?

Те резорбират около 40% от течността на лимфата. Това ги прави по-големи (с размера на малка маслина) и забавя лимфния поток през тази система от съдове. Лимфният дренаж може да помогне да се преодолее това съпротивление и да се възстанови лимфния поток.

Снимка: iStock

Лимфните възли изграждат гъста мрежа, която е в пряк контакт с кожата и всеки орган в нашето тяло. Те са обградени от съединителна тъкан, от колаген и от еластични фибри, които ги застопоряват на едно място. Когато налягането в тъканите се повиши (поради натрупване на течности) или когато кожата се разтегне леко, стените на лимфния възел се деформират и течността потича по системата от каналчета. Именно тази течност се нарича лимфа.

Тази система филтрира около 2-3 литра лимфа всеки ден. И макар това да изглежда малко на фона на циркулиращата в тялото кръв, тази филтрация е изключително важна. Благодарение на нея се отстраняват протеините, които са прекалено големи, за да бъдат пренесени през капилярите на кръвоносната система.

Отворът, който се отваря в лимфния възел, е от 4 до 6 пъти по-голям от този на капиляра. Отстраняването на протеините е жизнено важно, защото те задържат вода, т.е. именно излишният протеин в междуклетъчните пространства предизвиква отоците.

Лимфните възли също така събират мъртвите клетки, отпадните продукти, бактериите, вирусите, неорганичните субстанции, водата и мазнините.

Масажът не трябва да е силов

Когато човек си прави лимфен дренаж (вид масаж), той стимулира отварянето на тези лимфни възли и увеличава количеството лимфа, циркулираща в системата. Но ако при твърде силен натиск с ръце те се затварят, което намалява драстично циркулацията на лимфа. Нещо повече – силният натиск дори може да разруши тъканите, задържащи на място лимфния възел.

Това е и една от причините, поради която по-дълбоките стилове масаж не трябва да се правят върху тъкани с отоци. Все пак има добра новина – ако силният натиск разкъса задържащите тъкани, те обикновено се възстановяват до 24 часа. Или иначе казано, ако човек си пада по такъв масаж, няма защо да се отказва от него.

След като лимфата навлезе в първичните лимфни възли, тя започва да се придвижва към по-големи съдове, а след това към още по-големи съдове, наречени „колектори”. Не са с диаметър 100-600 микрона. Тези съдове имат клапи, които пропускат лимфата само в една посока.

 

Ако масажът се прави в обратната посока, няма проблем – тези клапи не позволяват на течността да се върне назад. Дренирането в обратна посока няма да е много ефективно, но няма и да доведе до проблеми, освен ако не се прилага твърде силен натиск.

Как се стимулира лимфния поток?

Връзката между две клапи се нарича лимфангион. Той има слой от гладка мускулатура, която се увива спираловидно около него. Думата „ангион“ означава сърце – т.е. мускулната тъкан е помпата, която изпомпва лимфата в системата от съдове. Всеки лимфангион има вътрешен рецептор за разтягане. Стените му се разтягат, когато се напълнят с лимфа, а това дразни рецептора, който казва на мускулната тъкан да се съкрати.

Тази спираловидно разположена мускулна тъкан буквално изцежда лимфата в следващия лимфангион. В същото време се създава вакуум, който се запълва с лимфа от предходната камера. Отчасти заради този вакуум течностите попадат в лимфния възел.

Създава се верижна реакция или вълна от контракции, които започват да избутват и да издърпват лимфата през тялото. По този начин стимулирането на лимфния поток в една част на тялото стимулира и останалата част от лимфната система.

Един от факторите, които могат да стимулират циркулацията в лимфната система, са контракциите на скелетните мускули, т.е. движейки се човек увеличава лимфния поток в тялото си. Дишането, пулсирането на артерии, както и способността на ангионите да се контрахират (свива) самостоятелно също водят до по-добрата циркулация на лимфата.

Или иначе казано, ефективността на лимфния дренаж се основава на способността ни да активираме рецепторите на ангионите, което значително усилва циркулацията на лимфна течност в телата ни.

Лимфният дренаж повишава имунитета

Лимфодренажният масаж е изключително мощно средство за усилване на лимфния поток. Благодарение на това се засилва и имунитетът на организма. Вредните субстанции, бактериите и увредените клетки се изчистват от тъканите.

Лимфният дренаж може да се използва при хора, които страдат от липса на енергия или „мудна“ имунна система. Полезен е и при спортни травми и наранявания, но след като е отминал възпалителният процес. Подсилва регенерацията на тъканите, като ги държи възможно най-здрави.

Масажът не помага само при спортни травми, но и при белези и съединително-тъканни сраствания. Той подсилва циркулацията на лимфата. Докато тя циркулира около белега, лимфните съдове, които са били увредени, са стимулирани да се лекуват и възстановяват, а увеличеният лимфен поток извлича токсините и подобрява възстановяването на тъканите.

Отвъд приложението на тази терапия при наранявания терапевтите използват лимфодренажния масаж от години, за да подобрят качеството на кожата, особено на лицето. Когато лимфният ток тече нормално, клетките са снабдени с пресни течности, което дава свеж и жив вид на кожата.

Всеки е изпитал дискомфорта от лекото отичане на лицето рано сутрин, когато се събуди. Обикновено след няколко минути във вертикално положение лимфната система дренира лицето и подпухването изчезва.

Друго често приложение на лимфодренажния масаж се намира при жени, които са имали рак на гърдата и някои от подмишничните лимфни възли са отстранени. Понякога тези пациентки развиват т.нар. едем (оток) в зоната на подмишницата. Ако той е голям, мястото не бива да се масажира. Но ако отокът е малък, тогава всеки добър терапевт може да помогне за подобряване на състоянието на тези дами.

Кога не бива да се прави такъв масаж?

При повечето случаи лимфният дренаж е безопасен, но той не бива да се прави при вирусни и бактериални възпалителни процеси, неотстранени злокачествени тумори, алергии, тромбоза, флебит или други сърдечносъдови проблеми.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.