Всеки модерен човек има нужда от персонализиран режим на хранене, съобразен с нивото му на физическа активност. Това каза за формата „Живот на кантар“ клиничният диетолог Дерйа Хюсеин.
„Баба ти сигурно е яла само броколи и протеини – хумористичното послание наистина може да накара човек да се замисли, защото въпреки всичко съдържа важни факти. Когато някой, който не обръща голямо внимание на храненето си, отправя такива коментари към някой, който се опитва да оптимизира диетата си, често има елемент на несъзнателно подигравателен тон. Сякаш здравословният подход е странен“, обяснява тя.
Клиничният диетолог припомня, че нашите предци действително са се хранили предимно с въглехидрати, но това е било пряко обвързано с физическия труд, който са извършвали ежедневно.
„Причините са комплексни – от нуждата за лесно съхранение на храна до осигуряването на енергия за дълги часове с физическа активност. Те са извършвали тежък физически труд, който често е продължавал повече от осем часа“, пояснява диетологът.
Тя посочва също така, че днес – в контекста на спорта, препоръките за прием на въглехидрати преди тренировка, особено когато тя продължава над 60 минути, са между 30 и 60 грама.
„Но ако се замислим, предците ни са били активни часове наред, което обяснява защо диетата им е била основно базирана на въглехидрати. Истината е, че ако ние не водим техния начин на живот, няма как да очакваме, че можем да се храним по същия начин като тях“, отбелязва още Дерйа Хюсеин.
Според нея днес трябва да се обърне внимание на персонализацията на храненето и терапиите, защото нуждите на всеки човек от храна са различни – всеки човек има собствен график със задачи за деня, ниво на активност и метаболизъм.
*******
Всички новини от основната секция на „Живот на кантар“ на btv.bg ще откриете ТУК
Всички епизоди от „Живот на кантар“ на btvplus.bg може да гледате и ТУК
Още вълнуващи истории от „Живот на кантар“ на ladyzone.bg може да намерите ТУК
Последвайте Инстаграм профила на шоуто „Живот на кантар“ ТУК
Последвайте Фейсбук страницата на шоуто „Живот на кантар“ ТУК