Лятото носи повече активности сред природата, слънце и време край водата, но и редица предизвикателства за женското здраве.

Повишените температури, влагата и активният начин на живот през този сезон променят ежедневните навици и влияят върху естествения баланс на организма. Особено уязвими са интимните зони, които лесно реагират на комбинацията от топлина, изпотяване и чести водни дейности.

Сред по-често срещаните проблеми са дискомфорт във вагиналната и уринарната област, по-изразени менструални неразположения, както и рискове, свързани с плуването в обществени или природни водоеми.

Поддържането на добро здраве в тези условия изисква някои промени в ежедневните навици и внимание към сигналите на организма. Практичният подход и навременната грижа могат да предотвратят дискомфорта и да осигурят спокойствие през целия сезон.

Вагинално здраве през лятото

Топлата и влажна среда улеснява размножаването на дрожди и патогенни бактерии, особено когато е нарушен естественият микробиом на влагалището. Рискът от инфекции е още по-висок при жени с диабет, поради променената обмяна на веществата и склонността към по-честа поява на възпаления. Типичните симптоми включват сърбеж, парене, обилно бяло течение, неприятна миризма, а понякога и обриви или раздразнение в интимната зона.

Превенцията включва носене на памучно бельо и свободни, дишащи дрехи, които позволяват вентилация и ограничават влагата. Интимната хигиена се поддържа чрез нежно измиване само с хладка вода, използвайки продукти с подходящо pH. 

Снимка: iStock

Агресивни сапуни, ароматизирани душ-гелове и интимни душове следва да се избягват. Подсушаването след баня, спорт или плуване е съществена стъпка за ограничаване на влагата в интимната зона и за защита от инфекции.

Уринарно здраве и цистит: Защита на пикочните пътища

През лятото рискът от инфекции на пикочните пътища се увеличава значително. Основните причини включват дехидратация, продължително стоене с мокър бански и контакт с хлорирана вода. Симптомите на цистита са често уриниране, парене при уриниране, болка в долната част на корема и мътна урина с неприятен мирис.

За превенция от инфекции се препоръчва прием на достатъчно количество вода (около 8 до 10 чаши дневно). Добрата хидратация подпомага редовното изпразване на пикочния мехур и промива пикочните пътища, ограничавайки риска от задържане и размножаване на бактерии.

Посещенията до тоалетна не бива да се отлагат, защото задържането на урина създава среда, в която бактериите имат повече време да се размножат и да достигнат до пикочния мехур.  

Уринирането непосредствено преди и след полов акт допринася за механичното отстраняване на бактериите, които биха могли да навлязат в уретрата по време на интимен контакт.

Поддържането на добра хигиена също е съществена част от профилактиката:

Правилното избърсването (отпред назад) след тоалетна предотвратява преноса на чревни бактерии към пикочните пътища, които често са причина за инфекции. 

Червените боровинки могат да окажат благоприятен ефект в превенцията на цистит, но не заместват медицинското лечение. 

Справяне с менструацията в горещото време

Горещините могат да доведат до промени в менструалния цикъл, като промяна в потока на кървене и продължителността. Могат да доведат и до по-изразен предменструален синдром. Високите температури често изострят и типичния физически и емоционален дискомфорт. 

Ето защо за ограничаване на риска и облекчаване на симптомите е важно да се спазват някои основни превантивни мерки, твърдят експертите:

Приемът на достатъчно вода и електролитни напитки помага за компенсиране на загубените течности чрез изпотяването. 

Диета, богата на желязо, магнезий и фибри, включваща плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и чисти протеини, спомага за поддържане на енергията и намаляване на спазмите.

Снимка: Canva

Стегнатите или синтетични дрехи задържат топлината и увеличават дискомфорта. Препоръчителни са свободни, дишащи материи като памук и лен. Те извеждат влагата и намаляват кожните раздразнения, особено важни при често подуване и чувствителна кожа, обясняват специалистите.

Плуването по време на менструация често предизвиква колебания, особено при жени с по-обилно кръвотечение. 

Преди всичко, няма място за притеснение относно влизането в басейн или в морето, стига да имате поставен тампон или друга форма на защита,“ твърдят експертите. 

За да се предотврати развитието на токсичен шоков синдром (TSS, рядко, но потенциално животозастрашаващо състояние, причинено от бактериални токсини) е от съществено значение тампоните да се сменят редовно, най-добре на 4 до 6 часа.

Плуване и водни дейности: Рискове и предпазни мерки

Плуването в басейни или природни водоеми крие риск от излагане на бактерии и химикали като хлор. Ниското качество на водата, лошата поддръжка на басейните и продължителното излагане на влага нарушават интимния баланс и повишават риска от инфекции.

Мокрият бански създава среда, в която дрождите и бактериите се размножават бързо, което води до възпаления, сърбеж и неприятни миризми.

Незабавната смяна на мокрия бански с сухо бельо или дрехи е основна мярка за защита. Също така след плуване е важно да се вземе душ с чиста вода, за да се отстранят остатъци от хлор и микроорганизми. 

Препоръчително е да се избират чисти и добре поддържани водни обекти. При липса на душ наблизо, подходяща алтернатива са мокри интимни кърпички и бутилка с чиста вода за измиване.

Биобасейните и озоново пречистените водоеми (минералните извори) са все по-предпочитани заради щадящото си въздействие върху микробиома (сбор от гените на всички микроби, които обитават организма). 

Лятото поставя различни предизвикателства пред женското здраве, но повечето от тях подлежат на лесна превенция чрез добра хигиена, подходящо облекло и хидратация. При поява на симптоми като сърбеж, парене, болка при уриниране или неприятна миризма, медицинска консултация не бива да се отлага, за да се предотвратят усложнения и да се осигури ефективно лечение. Със съзнателна грижа и внимание към телесните сигнали, всяка жена може да се радва на безгрижно лято.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист