Менструацията е нещо, което половината от човечеството преживява около 450 пъти в живота си. И въпреки това, науката тепърва започва да разкрива как този процес влияе не само на тялото, но и на мозъка

Ново изследване, публикувано в списанието Human Brain Mapping, доказва, че менструалният цикъл предизвиква структурни промени в мозъка, които засягат както сивото, така и бялото мозъчно вещество, съобщава  Science Alert.

Какво показват изследванията?

Под ръководството на невролозите д-р Елизабет Ризор и д-р Виктория Бабенко от Калифорнийския университет в Санта Барбара, изследователски екип наблюдава 30 жени по време на три ключови фази от техния цикъл: менструация, овулация и средна лутеална фаза

Снимка: Canva

По време на всяка фаза участничките са подлагани на ядрено-магнитен резонанс и паралелно са измервани нивата им на хормони като естроген, лутеинизиращ хормон, прогестерон и фоликулостимулиращ хормон.

Оказва се, че мозъкът не стои безучастен към хормоналните колебания. Напротив, наблюдават се ясни и измерими промени в:

  • Дебелината на кората.
  • Микроструктурата на бялото вещество.
  • Обема на гръбначно-мозъчната течност.

Това са все компоненти, които играят важна роля за преноса на информация, паметта и поведението.

Какви са конкретните промени?

  • Преди овулация, когато нивата на 17β-естрадиол и лутеинизиращ хормон се повишават, се засилва проводимостта в бялото вещество. Това означава, че мозъкът предава сигнали по-бързо.

  • Фоликулостимулиращият хормон, също активен преди овулация, е свързан с по-дебела кора на главния мозък.

 

 

  • След овулацията, когато нивата на прогестерон се повишават, се увеличава количеството тъкан и намалява обемът на гръбначно-мозъчната течност, които вероятно оказват влияние върху мозъчната активност и усещането за дискомфорт или напрежение.

Какво означава това за жените?

Изследователите подчертават, че това са първите научни доказателства за едновременни промени в структурата на мозъка, които се случват в синхрон с менструалния цикъл. 

Снимка: Canva

Въпреки че все още не знаем напълно как тези промени се отразяват на ежедневното поведение, концентрацията или менталното здраве, откритията отварят врати към нови интерпретации на симптоми като:

  • промени в настроението;
  • проблеми с паметта;
  • повишена тревожност или раздразнителност.

Промени не само в определени мозъчни зони

Една от най-интересните части на изследването е, че тези промени не са ограничени до познатите региони с гъста концентрация на хормонални рецептори като хипоталамуса или хипофизата. Те се разпростират в целия мозък. Това напълно променя разбирането ни за връзката между менструалния цикъл и когнитивните функции.

 

 

Това изследване потвърждава нещо, което много жени усещат отдавна, че цикълът не е просто месечен дискомфорт, а комплексен невробиологичен процес. За съжаление, в науката все още липсва достатъчно внимание към менструалното здраве. Настоящото проучване е силна заявка това да се промени.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.