Социалните медии се превърнаха във важна част от живота на децата и подрастващите, но последиците от тях невинаги са ясни. Както за децата, така и за техните родители. Макар да помагат на все повече хора по целия свят да бъдат свързани помежду си, дори отдалечени на хиляди километри, социалните мрежи могат да допринесат и за проблеми с психичното здраве, твърди в своя разработка MassGeneralBrigham.
Скорошно изследване показва, че при юношите, които прекарват повече от 3 часа на ден в социалните медии, вероятността за влошено ментално здраве е два пъти по-голяма, отколкото при тези, които не прекарват. В това число се включват симптоми на депресия и тревожност. Тези последици са особено тревожни за тийнейджърите, тъй като мозъкът им все още се развива и ги прави по-чувствителни към социален натиск.
Джей Стюарт Аблон, д-р по психология от Mass General Brigham (неправителствена система за здравеопазване и най-голямото болнично изследователско предприятие в САЩ, която се занимава с медицински изследвания, преподаване и грижи за пациенти), предлага ценни идеи за разговорите с децата за социалните медии и менталното здраве.
„Най-добрият начин да помогнем на децата да се ориентират в социалните медии е като разберем как те им влияят и водим открити, честни разговори за техните преживявания“, казва д-р Аблон, основател и директор на Think:Kids в Катедрата по психиатрия в Масачузетската обща болница.
Според него е изключително важно какво трябва да знаят родителите за въздействието на социалните медии върху децата и как да подхождат към смислени разговори с тях, за да намерят баланса и крайния успех.
КАК СОЦИАЛНИТЕ МЕДИИ ВЛИЯЯТ НА ПСИХИЧНОТО ЗДРАВЕ НА ДЕЦАТА
Използването на социални медии е свързано с повишен процент на тревожност, депресия и дори хранителни разстройства, особено при тийнейджърите.
Основните причини, поради които социалните медии могат да повлияят на менталното здраве на децата, включват:
- Намаляване на пряката комуникация лице в лице. Времето, прекарано в “скролване”, “тачване” и т.н., намалява до минимум взаимоотношенията в реалния живот, които са важни за здравословното развитие.
- Изкривена реалност. Или т.нар. ефект - Искам и аз като тях! Социалните медии често показват съвършени версии на живота на другите, което може да накара децата да се почувстват така, сякаш не могат да се мерят с тях. Десетки са примерите за красиви дами (инфлуенсъри) или перфектни, тренирани момчета, които са модел за подражание на хиляди, дори милиони подрастващи по цял свят. Това неминуемо води до изкривена реалност, която въвлича децата в измамен и несъществуващ свят.
- Кибертормоз. Онлайн тормозът може значително да навреди на самочувствието и психичното здраве на детето.
Осъзнаването на влиянието на социалните медии върху психичното здраве е важна стъпка в подпомагането на децата да изградят по-здравословни навици и намаляването на потенциалните им вреди.
ЗАЩО СОЦИАЛНИТЕ МЕДИИ СА ВРЕДНИ ЗА ДЕЦАТА
Платформите на социалните медии са създадени, за да държат потребителите ангажирани възможно най-дълго, често за сметка на психичното здраве. Не случайно са сравнявани с „игрални автомати“, създадени да предизвикват пристрастяване чрез безкрайно скролване и чести известия.
Предизвикателствата, свързани с използването на социалните медии, включват:
- Проблеми с образа на тялото. Тийнейджърите, особено момичетата, могат да започнат да се притесняват за външния си вид заради нереалистичните стандарти за красота и идеализираните образи, които виждат в социалните медии (б.а. - виж малко по-горе, Изкривена реалност).
- Страх от пропускане (страх от превръщане в аутсайдер). Приложенията на социалните медии показват какво правят другите, а това може да доведе до FOMO - една от най-новите болести на тийнейджърите. Психолозите наричат FOMO (fear of missing out) “страх от пропускане”, широко разпространено явление, което предизвиква чувство на неудовлетвореност/отхвърляне.
- Нарушения на съня. Децата могат да останат до късно, използвайки телефоните си, което може да попречи на здравословния режим на сън.
- Постоянно сравняване. Виждането на внимателно редактирания живот на другите в социалните мрежи може да доведе до нереалистични очаквания и ниско самочувствие.
КАК СОЦИАЛНИТЕ МЕДИИ МОГАТ ДА БЪДАТ ПОЛЕЗНИ ЗА ДЕЦАТА
Въпреки че съществуват рискове, социалните медии могат да бъдат и спасителен пояс за някои деца. Подрастващите, които се чувстват изолирани в реалният си живот по една или друга причина, могат да намерят подкрепящи общности в онлайн пространството.
Тези връзки могат да им помогнат да се почувстват разбрани и оценени, като им осигурят чувство за принадлежност, което може да не изпитат другаде.
Ползи от социалните медии за децата:
- Изграждане на общност. Децата могат да намерят групи от връстници, които споделят техните преживявания, интереси или предизвикателства.
- Възможности за обучение. Социалните медии позволяват на децата да изследват нови умения, идеи и хобита.
- Удобна комуникация. Изглежда това е една от най-елементарните ползи на социалните медии, но представяте ли си светът без тях?! Само допреди няколко години бе невъзможно да се свържеш с видео връзка с приятел или семейство на другия край на света по всяко време на денонощието, настанен удобно на дивана вкъщи.
- Споделяне на креативност. Платформите предлагат възможности за себеизразяване чрез изкуство, писане или други медийни форми.
Социалните медии крият рискове, но те също така дават на децата шансове да се свързват, да учат и да споделят творчеството си или различни идеи. С подкрепата на родителите децата могат да използват социалните медии по положителен начин.
ВЛИЯНИЕТО НА СОЦИАЛНИТЕ МЕДИИ НА ВНИМАНИЕТО И УСПЕВАЕМОСТТА НА ДЕЦАТА В УЧИЛИЩЕ
Социалните медии влияят не само на психичното здраве - те могат да повлияят и на фокуса и резултатите в училище. Известията, постоянните актуализации и безкрайното скролване на екрана отнемат вниманието на децата, което затруднява концентрацията им.
Начини, по които социалните медии могат да нарушат фокуса и ученето:
- Понижена продължителност на вниманието. Непрекъснатото жужене на известия тренира мозъка да работи многозадачно, което затруднява съсредоточаването върху една задача.
- Прекъсвания по време на домашна работа. Деца често превключват между задачите и устройствата си, което може да доведе до незавършена или некачествена работа.
- Трудности при управлението на времето. Часовете, прекарани в социалните медии, могат да намалят времето за учене, извънкласни дейности и почивка.
Социалните медии могат да затруднят децата да се съсредоточат и да управляват времето си. Ако помогнете на децата да поставят граници и да внимават за използването им, това може да е от голямо значение за подобряване на концентрацията и успеха им в училище.
КАК ДА ГОВОРИМ С ДЕЦАТА ЗА СОЦИАЛНИТЕ МЕДИИ И ПСИХИЧНОТО ЗДРАВЕ
Ключът към това да помогнем на децата да се ориентират в социалните медии е не просто да говорим с тях, а да се вслушаме в притесненията им.
Съвети за започване на разговор с детето ви:
Бъдете конкретни. Съсредоточете се върху едно притеснение в даден момент. Например, обърнете внимание на използването на телефона до късно през нощта или на отвличането на вниманието от домашната работа, вместо да се опитвате да обхванете всички проблеми наведнъж!
Изберете подходящия момент. Избягвайте да започвате разговора, когато напрежението е голямо. Изберете спокоен момент, когато детето ви е по-отворено за разговор.
Задавайте отворени въпроси. Насърчавайте детето си да сподели своите преживявания, притеснения и гледни точки относно използването на социалните медии.
Опитайте се винаги да влезете в тона на детето. Перифразирайте казаното от него, за да покажете, че разбирате и цените чувствата му.
Споделете своите опасения. След като изслушате, обяснете защо се притеснявате, без да прибягвате до решения или автоматични забрани. Това помага за изграждане на взаимно доверие.
Опитайте заедно да намерите решения. Работете заедно, за да намерите промени, които отговарят както на вашите опасения, така и на нуждите на детето ви. Това увеличава шансовете за успех и приемане на решенията.
Специалистите подчертават, че родителите и децата често споделят сходни опасения относно социалните медии. Ако първо изслушате децата, можете да превърнете социалните медии в проблем, който решавате заедно, а не в източник на конфликти. Този подход не само укрепва отношенията на детето ви със социалните медии, но и насърчава по-силна връзка между вас и детето ви.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.