Боят в детска възраст повишава риска от здравословни проблеми по-късно в живота на тези хора. До този извод са стигнали група канадски учени, които са провели мащабно проучване.

Отдавна е известно, че физическото насилие в детството повишава риска от депресия и тревожност в зряла възраст. Канадското проучване обаче разглежда едно друго предположение – това, че насилието в ранна възраст има дългосрочен негативен ефект върху здравословното състояние на съответния човек.

В проучването им са били включени 34 000 доброволци, които са били на възраст над 20 години. В хода на изследването са били документирани всички прояви на жестокост, проявени отстрана на родителите им и изявата на хронични заболявания по-късно в живота.

Това е първото проучване, което измерва статистически връзката между физическите наказания и общото здраве.

В анкетите е бил поставен акцент върху методите на физическо въздействие отстрана на родителите или възпитателите (като пляскане, бутане, удряне зад врата, рязко дърпане за ръката и др.) и здравословното състояние на порасналите индивиди.

Над 1300 души са споделили, че техните родители са използвали подобни възпитателни мерки в детството им. При тях, в сравнение с останалите, бил констатиран повишен риск от развитие на минимум едно хронично заболяване – като например артрит, сърдечносъдов проблем, затлъстяване, диабет тип 2 или някакво кожно заболяване.

„Естествено, тук говорим за системно пребивани деца, но е редно да се отбележи, че дори и един шамар може да е опасен за подрастващите. Въпреки че пляскането не носи такива сериозни последствия при всяко дете, добре би било родителите да имат предвид, че посягайки на детето си, те вероятно вредят на здравето му в дългосрочен план”, коментира резултатите от проучването проф. Трейси Афифи от канадския университет „Манитоба”.