Ежедневието ни без телефони и екрани е немислимо. Различни видове устройства навлизат в живота ни от съвсем невръстна възраст. Родителите се делят на два вида – такива, които позволяват и дори прекаляват с престоя на детето си пред телефони и такива, които напълно ги отричат.
Трябва ли всъщност, родителите да се тревожат за този вид излагане пред екраните, когато бебето им е на възраст между 0 и 1 годинка? А за периода между 1 и 2 години?
Двама експерти по детско развитие споделят своите мисли по темата пред HuffPost.
Колко дълго бебетата трябва да избягват екраните?
Бебетата трябва да се държат далеч от екраните възможно най-дълго. Официалното ръководство на Американската академия по педиатрия гласи, че децата трябва да избягват екрани, докато не навършат 18 месеца, с изключение евентуално за за кратки видео разговори.
„През първите години от живота си ние непрекъснато се учим, а мозъците ни растат и се развиват. Ние се променяме повече през тези първи две години, отколкото през цялата останала част от живота ни“, обяснява д-р Шон Маккена, педиатър в Детската болница на Ричмънд.
„Бебетата използват всичките си сетива, за да изследват своя свят, независимо дали става въпрос за игра, движение или взаимодействие с другите. Тези преживявания са подхранващи мозъка им, учат ги на нови неща и подпомагат развитието им на тази възраст”, допълва още специалистът.
„Децата не учат толкова добре от двуизмерни изображения“, коментира д-р Фадийла Допуел, сертифициран педиатър по развитие и поведение. Ако бебето гледа екрана, в мозъка му не се извършва много обработка или учене, особено когато е под 2 години, пояснява тя.
Медиите, базирани на екрани, са предназначени да привличат и задържат вниманието на малки деца. „Колкото по-рано децата започват да се взират в монитори или друг вид устройства, толкова по-трудно е за тях да се съсредоточат върху неща, които не са телевизия и екрани“, напомня д-р Маккена.
Изследвания показват, че времето пред екрана през първите години от живота на детето категорично е свързано с последващо намалено изпълнително функциониране, когато то достигне начална училищна възраст.
Изпълнителното функциониране е способността да останат фокусирани, да планират, организират и саморегулират своите емоции и поведение.
Добре, но какво ще стане, ако бебето е изложено на кратки периоди от време пред екрана?
И двамата педиатри признават, че живеем в свят, който разчита на екраните. Въпреки че някои семейства може да са в състояние да наложат стриктна политика за своите бебета, това е нереалистично за други семейства.
Експертите знаят, че е невъзможно да избегнете пълното излагане на бебето пред различен вид екрани или електронни устройства. Ако бебето ви от време на време е изложено на кратки периоди от време пред екрана, не бива да се стресирате от това.
Основните неща, които трябва да имате предвид, са да поддържате възможен минимум на това време, да избирате подходящо съдържание, винаги да присъствате и да сте ангажирани с вашето бебе/дете.
„Видео чатовете, например, са приемливи за бебета под 18 месеца. Както и да държите бебето си, докато гледате един епизод от телевизионно шоу или филм”, казва Допуел, но предупреждава да не гледате прекомерно видеоклипове или предавания, докато бебето ви е в същата стая.
„Причината е, че то се стимулира от целия шум, дори ако не се обръща към устройството постоянно.“
Ако имате бебе, което пълзи или ходи и трябва да вземете душ или да приготвите обяд, или просто имате нужда от почивка, задържането му в детска кошара или стая с бебешка врата може да не е винаги възможно. Понякога даването на видео за гледане може да бъде решение – и това е напълно ОК, според двамата експерти.
В тези ситуации, в които единствената ви възможност е да използвате времето пред екрана, за да ангажирате бебето си, „вероятно бих го направил, но за 15 минути“, каза Маккена.
„Пуснете видео за 15 минути, последвано от 15 минути без екран. Ако имате нужда от втори 15 минути видео време, повторете процеса. Разумното ограничение е 15 минути наведнъж или общо половин час на ден”, смята педиатърът.
Какво се случва, ако вашето бебе е изложено на екрани много рано?
Както споменахме, би било добре да изчакате, докато бебетата навършат поне 18 месеца, преди да въведете времето пред екрана. Но какво ще стане, ако вече са гледали телевизия или YouTube преди навършване на 18 месеца?
За щастие, „няма необратими щети", каза Допуел. „Мозъкът на бебетата и и малките деца расте и се променя. Може да са необходими усилия от страна на родителя, за да се намали времето пред екрана, но „никога не е твърде късно", добавя експертът.
Ако се опитвате да отдалечите бебето или малкото си дете от телевизора, специалистите насърчават постепенно намаляване на продължителността на времето.
Ако детето ви обикновено гледа 30-минутно шоу, съкратете го на 25 или 20 минути за няколко дни, като наблюдавате как реагира. Ако го приеме добре, съкратете го с още 5 или 10 минути през следващите няколко дни.
Друга идея е да присъствате и да се ангажирате с тях всеки път, когато гледат нещо, за да научите какво харесва вашето дете в конкретна игра или анимация.
След това вижте дали можете да намерите начини да пресъздадете преживяването за тях, но чрез друга дейност.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.