Ортостатичната хипотония е състояние, при което кръвното налягане спада рязко при преминаване от седнало или легнало в изправено положение. Дължи се на нарушение в механизмите за запазване на стойностите на налягането, в които централна роля заемат специални рецептори, наречени барорецептори.
След няколко минути обичайните стойности на показателя отново се възстановяват в нормалните си граници. Състоянието обичайно засяга по-възрастните пациенти.
Спад с 20 mmHg на систолното кръвно налягане в рамките на 2 до 5 минути след изправяне е признак на ортостатична хипотония. Спад от 10 mmHg на диастолното кръвно налягане в рамките на 2 до 5 минути след изправяне също е признак на състоянието.
Ортостатичната хипотония се разделя на първична и вторична.
При пациентите, привикнали към ниските стойности на кръвното налягане, тя може да протече без симптоми, които могат да се усетят от пациента. В тези случаи ортостатична хипотония може да се установи при случайно измерване на кръвното налягане. При други състоянието се проявява с:
- главоболие;
- причерняване пред очите;
- замъглено зрение;
- объркване;
- недостиг на въздух;
- внезапна умора;
- слабост и др.
При продължителен престой в топли и непроветрени помещения е възможно да настъпи хипотонична криза. Това е така, защото високите температури причиняват разширяване на кръвоносните съдове, което води до спад в налягането. Тя се характеризира със световъртеж, главоболие, треперене, студени крайници, изпотяване и слабост. В някои случаи явлението се съпровожда с припадък.
Главната причина за ортостатичната хипотония е дехидратацията. Обикновено тя се дължи на недостатъчен прием на течности или повишената им загуба – при диария, силно изпотяване, заболявания като захарен диабет и др.
Фактори като продължителен глад, неприятни емоции, хронифицирали инфекции и др. също могат да бъдат причина за развитие на ортостатична хипотония.
Диагнозата се базира на анамнестичните данни на пациента, находките, установени при физикален преглед и инструментални изследвания. Назначава се провеждането на електрокардиограма (ЕКГ), чрез която се установяват абнормни находки в сърдечния ритъм и работата на сърцето. От образните изследвания най-често използвани са рентгенографията и ехокардиографията.
Ортостатичната хипотония не е притеснителна находка при млади хора. Усложненията са редки, като с най-голямо значение е потенциалният припадък поради възможността за възникване на травма.
При възрастни пациенти с хипотонията се увеличава риска от инсулт.
Обикновено лечението е немедикаментозно и се състои в спазване на балансиран хранителен режим, съпътстван от прием на адекватно количество течности и практикуване на различни спортни дейности. При неповлияване на оплакванията, лекуващият лекар може да назначи употребата на медикаменти с ортостатичен ефект.
Ако причината за състоянието е подлежащо заболяване като диабет, задължително трябва да бъде изключено настъпването на хипогликемия.
Източници: