Флегмонът представлява гнойно възпаление на меките тъкани, което може да се разнесе под кожата или в тялото.
Флегмонът може да се разпространи бързо, а в някои случаи дори да бъде животозастрашаващ.
Симптоматиката варира в зависимост от засегнатото място и тежестта на инфекцията. Кожният флегмон може да се прояви с възпаление, зачервяване и болезненост.
Възможни са и допълнителни симптоми като умора, треска, подути лимфни възли и др. Флегмонът може да засегне и вътрешните органи. Някои от общите симптоми, които се проявяват, са нарушаване на правилното функциониране на органа и болка.
Болката може да бъде пулсираща, с постоянно увеличаваща се интензивност. Други симптоми са:
- главоболие;
- безсъние;
- ускорен пулс;
- понижено кръвно налягане;
- гадене и повръщане и др.
Причинители на флегмоните са предимно анаеробни стафилококи, стрептококи и др. Инфекцията може да проникне от кариес, чрез сливиците, при ухапване от насекомо или през замърсени рани в областта на устата.
Диагнозата се базира на показанията на пациента и провеждането на физикален преглед. Докато кожните флегмони се забелязват по-лесно, диагностицирането на вътрешните е по-трудно.
Назначават се кръвни изследвания, изследвания на урината и образни изследвания като рентгенография, ултразвуково изследване, ядрено-магнитен резонанс и др.
Усложненията на флегмона са значителни. Някои от формите му могат да предизвикат развитие на гръден или шиен медиастинит, мозъчен абсцес и др.
Лечението на флегмона зависи от разположението и тежестта на инфекцията. В най-честия случай то включва комбинация от антибиотици и оперативна интервенция.
Източници: