Некротизиращият фасциит, известен също като месоядна болест, причинена от „месоядни бактерии“, е рядко срещано инфекциозно заболяване, засягащо кожата и тъканите под нея, пише американският здравен сайт webMD.
Некрозата представлява тъканна смърт, а терминът фасциит се отнася до възпаление на тъканите под кожата. Или иначе казано, некротизиращият фасциит е форма на некротизираща инфекция на меките тъкани (NSTI) – кожа и мускули.
Инфекцията е опасна и може да застраши живота на пациента, ако не се лекува. Разпространява се бързо и е агресивна.
Разпространение на инфекцията
Всяка година в САЩ се диагностицират между 700 и 1150 случая. В едни от пет случая се стига до смърт Рядко се случва при деца.
В България също беше регистриран случай на инфектиране с „месоядната бактерия“. В края на октомври стана ясно, че 61-годишна жена е била успешно излекувана от опасната инфекция в УМБАЛ Бургас.
Тя е била на почивка на къмпинг Силистар. Наранила е крака си, но въпреки откритата рана е влязла в морето. Още същият ден кракът ѝ се подул, появили се големи мехури, вдигана температура.
Лекарите у нас рядко се сблъскват с такива случаи. „Има един описан в литературата пациент – белгийски турист. Той е отказал хоспитализация и е загинал за часове“, посочи д-р Калина Цанкова, началник на Микробиологичната лаборатория в УМБАЛ Бургас.
Видове некротизиращ фасциит
Некротизиращият фасциит бива два вида – тип I (полимикробен) и тип II (мономикробен). Първият тип се случва, когато повече от една бактерия (обикновено комбинация от аеробни и анаеробни бактерии) причиняват инфекцията. Вторият обикновено се причинява от една бактерия – стрептокок от група А или бактерията Staphylococcus aureus.
Некротизиращият фасциит обикновено се причинява от стрептокок от група А (GAS). Това е същият тип бактерии, които причиняват стрептококова инфекция в гърлото. Но няколко вида бактерии, включително Vibrio vulnificus (бактерии, които живеят във вода) и стафилококи, също се свързват с развитието на болестта.
Некротизиращ фасциит се случва тогава, когато тези видове бактерии заразят повърхностната фасция – слой от съединителна тъкан, намиращ се непосредствено под кожата.
Заразяване с „месоядни бактерии“
Бактериите, които причиняват некротизиращ фасциит, могат да навлязат в тялото чрез хирургични или прободни рани, изгаряния, незначителни порязвания или ожулвания, а понякога и при ухапвания от различни насекоми. Има и случаи, при които не е известно как е започнала инфекцията.
След като бактерията се захване за кожата, инфекцията бързо разрушава мускулите и мастната тъкан. Сред рисковете фактори, които могат да повишат риска от развитието на некротизиращ фасциит, са: слаб имунитет, злоупотреба с алкохол или стероиди, варицела при децата, раково заболяване, цироза (трайно увреждане на черния дроб), диабет, сърдечносъдово заболяване, хронично бъбречно заболяване, както и белодробно заболяване.
В много редки случаи проблемите със зъбите, сливиците, слюнчените жлези и синусите също могат да причинят некротизиращ фасциит на лицето.
Симптоми на заболяването
Ранните симптоми на инфекцията с „месоядни бактерии“ обикновено се появяват в рамките на първите 24 часа след заразяването. Те са подобни на грип или по-лека кожна инфекция. Могат да се объркат и с оплаквания, които са обичайни за следоперативния период.
Кожата е подута и зачервена, има усещане за болка, възможно е да се появи треска или заразеният да съобщава за гадене, слабост, замаяност, както и дехидратация придружена със силна жажда. Много често симптомите се появяват като различни комбинации от оплаквания.
След около 3-4 дни към вече изброените симптоми се добавят: подуване, обрив, мехури с тъмна течност и неприятна миризма, лилави петна, лющене на кожата и гангрена (мъртва тъкан). На петия ден пациентите съобщават за рязко понижаване на кръвното налягане. Може да настъпи токсичен шок и пациентът да изпадне в безсъзнание.
Ранната диагностика може да спаси живота на заразения човек. Ако лекарят заподозре, че пациентът му е инфектиран с „месоядни бактерии“, вероятно веднага ще назначи съответните лабораторни изследвания. Характерното за тази инфекция е, че в кръвта на пациента има високи нива на бели кръвни клетки.
Прави се и тъканна биопсия, за да се докаже диагнозата. А компютърната томография показва на лекарите, къде в тялото на пациента се събират течности и гной. Изследването също така показва наличието на газови мехурчета под кожата, което помага да се потвърди диагнозата.
Членовете на домакинството и други близки, които са имали контакт с човек с некротизиращ фасциит, трябва също да бъдат тествани за болестта, ако проявяват някакви симптоми.
Какво включва терапията?
Обхватът на лечението зависи от стадия на заболяването. Терапията включва венозно влизане на антибиотици, хирургия за отстраняването на увредената или мъртва тъкан (за да се спре разпространението на инфекцията), хипербарна кислородна терапия за запазване на здравите тъкани, мониторинг на сърдечната чистота и дишането. Възможно е също така да се наложи венозно влизане на имуноглобулин, който помага на тялото да се пребори по-лесно с инфекцията.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.