В „Подкаст за здраве“ насочваме вниманието към една деликатна тема, която често бива избутвана в периферията на вниманието.
Става въпрос за инконтиненцията на урина – състояние, което засяга главно жените и може да се срещне във всяка възраст.
Какво представлява то и как се лекува с помощта на съвременните технологии, ще разгледаме заедно с днешния ни гост.
Кой е проф. д-р Димитър Марков?
Той е специалист по акушерство и гинекология и фетална морфология. Проф. Марков специализира в Нидерландия и Франция, но се дипломира в Медицински университет – София през 1997 г. Преминава специализация по „Пренатална диагностика“ в Белгия в периода 2000-2002 г.
Професорът има над 200 научни труда и над 200 цитирания на научни публикации в български и чуждестранни специализирани медицински издания.
Какво представлява стрес инконтиненцията?
Това е състояние, което засяга голяма част от жените, среща се често, но за съжаление остава пренебрегнато. „Жените, които раждат по естествен път, са предразположени и при тях се наблюдава по-често това състояние“, коментира в „Подкаст за здраве“ проф. Димитър Марков.
Инконтиненцията е комплекс от симптоми, като крайният резултат е неволно изпускане на урина. Може да се случи при:
- кашляне;
- кихане;
- смях;
- спортна активност и др.
Това може да доведе до промени в социалното поведение и значителен дискомфорт. „Счита се, че може би около 1 на 3 до 5 жени страда в определена възраст от живота си от това състояние в някаква степен“, категоричен е специалистът. Мъжете също могат да страдат от инконтиненция на урина.
Състоянието протича в различни степени – от по-лека до много тежка с изразена симптоматика. Както споменахме, съществен рисков фактор за развитие на инконтиненция е естественото раждане. В тези случаи често пъти проблемът е преходен – налице е в първите няколко месеца след раждането, но може и да прогресира през годините.
Съществуват и различни видове инконтиненция на урина, най-разпространеният от които е стрес инконтиненцията. Тя се изразява в неволно (неволево) изпускане на урина.
Как се лекува уринарната инконтиненция?
Жените могат да поддържат тонуса на мускулите на тазовото дъно с помощта на специални упражнения. Този подход обаче невинаги води до очаквания резултат.
С напредъка на технологиите, медицината започва да предлага множество процедури в борбата с инконтиненцията на урина, които могат да разрешат проблема трайно и ефективно.
„На първо място това е лазертерапията“, казва проф. Марков. „Тя се осъществява чрез специализирани лазерни системи. Те използват различна дължина на вълната“, обяснява технологията той. Използват се специални апликатори, които се поставят във вагиналния канал.
Чрез фототермично нагряване на тъканите в тази област се постига кръвонапълване на третираната зона. Стимулира се производството на колаген, който стяга вагиналния канал и съответно го избутва нагоре. Укрепва се тазовото дъно и се ремоделира влагалищната лигавица, което води до значително подобрение в състоянието на пациента.
Освен лазерно е възможно да бъде използвано и радиочестотно лечение. Преди приложението на който и да е от двата метода е задължителна консултацията с акушер-гинеколог. „Защото тези процедури имат противопоказания, за които е много важно да бъдат изключени“, обръща внимание проф. Марков.
Те не могат да бъдат извършвани:
- по време на бременност;
- по време на менструация;
- при наличие на възпаление;
- при много тежки форми на стрес инконтиненция;
- при тежки форми на генитален пролапс;
- при наличие на състояния, които изискват допълнително диагностично уточняване и др.
„Тези два вида процедури – лазерната и радиочестотната терапия, могат да бъдат допълнени с една много интересна и скоро въведена иновация. Това е т.нар. електромагнитен стол“, казва експертът.
Това е стол, произвеждащ високоинтензивно електромагнитно поле, което се насочва към интимната зона и води до стягане и ремоделиране на колагена и еластина и укрепване на тазовото дъно.
Цялото интервю с проф. Димитър Марков пред Ралица Стефанова гледайте във видеото.