Температурата до 41 градуса не е животозастрашаваща. Това каза в „Подкаст за здраве“ доц. Калин Лисички.

„Важно е на какво се дължи – заболяването какво е, а не самата температура. Разбира се, има изключения. Например до 3-месечна възраст температура над 38 градуса е тревожна и изисква преглед от лекар. От 3 до 6 месеца, а някои казват и до годинка, температура над 39 градуса също е тревожна“, уточнява лекарят.

Доц. д-р Калин Лисички завършва медицина в Медицински университет – София през 1984 г. Своите специалности – „Педиатрия“ и „Детска ревматология“ придобива съответно през 1991 и 1997 г. Има повече от 35 години стаж. От 2013 г. ръководи Клиниката по педиатрия към АСК УМБАЛ „Токуда“.

„Най-често температурата в детската възраст се дължи на инфекции, основно вирусни, по-рядко бактериални, но освен това тя може да се дължи на някои автоимунни заболявания, на т.нар. автовъзпалителни заболявания, които са свързани с дефекти във вродената имунна система, злокачествени заболявания“, обобщава причините за проблема доц. Лисички.

Снимка: bTV

И допълва, че не всяка висока температура е алармиращ сигнал за проблем – например когато облечем детето с много дебели дрехи през студените месеци, тя може да се повиши без това да индикира подлежаща патология.

„Температурата е с двояко действие. Обикновено до 38 – 38.5 градуса може да не се дават лекарства“, съветва родителите специалистът. И по-късно добавя: „Важна е не толкова абсолютната стойност на температурата, а как се чувства вашето дете“.

 

Според него към проблема трябва да се подхожда внимателно, тъй като фебрилитетът има както положителни (имунна стимулация), така и отрицателни ефекти (увеличена сърдечна честота, влошаване на подлежащи хронични заболявания).

„За малки деца под едномесечна възраст – аксиларно измерване на температурата с дигитален термометър. След това, до 5-годишна възраст, могат да се използват химически или пак дигитални термометри в аксилата. И другото точно измерване е с тимпаничен инфрачервен термометър“, съветва педиатърът.

По отношение на един от големите страхове на родителите – температурният гърч, доц. Лисички споделя, че той е най-често срещан между 6-месечна и 5-годишна възраст, с пик около втората година.

„За фебрилния гърч специално има значение не толкова абсолютната стойност на температурата, колкото скоростта на повишаването“, категоричен е експертът. Важно е да се знае, че температурата при гърчовете се повишава много бързо и те са по-често срещани при инфекциите на дихателната система.

Снимка: bTV

„Трябва да се има предвид, че фебрилните гърчове са доброкачествени и те не поставят живота на детето в някаква опасност“, успокоява доц. Лисички. И казва, че е важно родителите да са наясно с продължителността на гърча, а при настъпването му – да обърнат детето на една страна.

Това се налага, тъй като по време на гърча детето може да повърне и да аспирира повърнати материи, които след това да попаднат в белия дроб. Добре е да се потърси навременна лекарска помощ.

Цялото интервю с доц. д-р Калин Лисички пред Ралица Стефанова гледайте във видето.