Ракът е диагноза на съвремието. Диагноза, която буди страх и въпроси и която ни среща с най-големия ни страх – този от смъртта.
Но ракът е лечим, особено когато бъде открит в ранен стадий. За това, както и за последните иновации в света на онкологията, ще говорим с днешния ни специален гост в „Подкаст за здраве“.
Коя е д-р Росица Кръстева?
Тя е изтъкнат онколог с дългогодишен опит в диагностиката и лечението на различни форми на рак. Д-р Кръстева завършва Медицински университет и специализира в областта на онкологията. Тя е PhD, практикува в Панагюрище, като активно участва в различни инициативи и конференции, свързани с иновации в онкологията.
Лауреат е на престижната годишна награда на Фондация „Св. Иван Рилски“ за принос към здравеопазването за 2017 г. в категория „Онкология“. Носител е на приза „Лекар на годината“ на УМБАЛ Уни Хоспитал за 2018 г.
През 2024 г. е удостоена с грамота за устойчив подход в прилагането на най-модерните европейски практики в медицинската онкология.
Защо се разболяваме от рак?
„Не знаем точно кой е стимулът, който дава първоначалния сигнал, за да тръгне този проблем“, казва в „Подкаст за здраве“ д-р Росица Кръстева. По думите ѝ в основата на заболяването винаги стои генетична причина.
Имунната ни система е така устроена, че успява да неутрализира всички клетки, които представляват заплаха за организма. „Туморните клетки имат много добри механизми за оцеляване“, подчертава онкологът.
Те не се изплъзват на имунната система, а подават погрешни сигнали, които водят до разпознаването им като нормални клетки. Освен това туморните клетки имат способността да се делят много по-бързо и да формира нови кръвоносни съдове – свойство, известно като ангиогенеза.
Можем ли да се предпазим от рака?
Симптомите на рака са късни и настъпват, когато туморът нарасне достатъчно. Поради тази причина е изключително важно редовното провеждане на профилактични и скринингови изследвания. На помощ в борбата с коварното заболяване идват и най-съвременните научни разработки, които демонстрират феноменални резултати.
Начинът, по който протича лечението, се променя динамично и днес вече съществуват възможности, които доскоро са изглеждали невъзможни.
„Ако не беше разгадан човешкият геном, ние все още щяхме да лекуваме рака като египтяните“, коментира едно от революционните научни постижения на съвремието д-р Кръстева.
„Действително съм абсолютно убедена, че след известно време ние на субклинично ниво ще можем да диагностицираме рака“, добавя още тя.
Един от начините, по който можем да се предпазим, е чрез ваксинация – най-яркият пример в тази посока е ваксината срещу човешкия папилома вирус (HPV).
Мощен фактор, оказващ влияние върху възможността да развием онкологично заболяване, е стилът ни на живот.
„Това, което навсякъде се препоръчва като добър вариант, е нормалното, балансирано хранене“, коментира д-р Кръстева.
„Средиземноморският тип диета винаги се препоръчва, има проучвания, особено в ерата на имунотерапия“, допълва експертът.
Защо скринингът е толкова важен?
„В България е крайно време да бъде въведен скрининг“, апелира д-р Кръстева. Макар и скъпа инвестиция, той спестява много средства на здравните системи.
„Липсва желанието да се разбере кое е правилното и как трябва да се направят нещата като последователност. Това е абсолютна катастрофа и ние като гражданско общество, според мен, трябва да заемем тази позиция и да го направим, защото скринингът спасява животи“, категоричен е онкологът.
Процесът има точно определена, доказано ефективна структура, а в осъществяването му участват обучени и квалифицирани специалисти.
Цялото интервю с д-р Росица Кръстева пред д-р Неделя Щонова гледайте във видеото.