Канцерогенезата е процес, при който здравата клетка губи способността си да се подчинява на сигналите на организма, които регулират растежа, деленето и смъртта ѝ. Тя започва да се дели неконтролируемо. 

Причините за това могат да бъдат външни – лъчение, вируси, излагане на канцерогенни вещества или вътрешни като мутации в ДНК. 

Обикновено клетките имат вградени механизми за поправка на тези грешки. Но когато натрупаните мутации са твърде много или защитните механизми на имунната система не работят, клетката се трансформира и обезсмъртява. 

Така тя дава началото на ново поколение увредени клетки. В тялото се формира тумор, който без лечение нараства безпрепятствено. Някои тумори са по-агресивни, което означава, че нарастват по-бързо. 

С течение на времето увредените клетки натрупват още мутации, изграждат нови кръвоносни съдове и се разпространяват в други части на тялото - процес, наречен метастазиране. По този начин се формират вторични туморни огнища. 

Понякога симптоми, дори при напреднали форми на рак, липсват. Ранната профилактика и скрининговите изследвания правят възможно откриването на заболяването преди изявата на клинични симптоми. 

Не пропускайте „Светът на здравето“ с д-р Неделя Щонова, всяка събота и неделя от 11:30 ч. по bTV!