Чернодробната стеатоза е заболяване, за което обикновено не се замисляме.
Над 30% от възрастното население в България страда от омазнен черен дроб. Това е увреждане, което сякаш срещаме все по-често. На какво се дължи, кои са симптомите му и съществува ли превенция коментираме със специалния ни гост в „Подкаст за здраве“.
Коя е д-р Гергана Танева?
Тя е специалист гастроентеролог в МБАЛ Света София. Извършва диагностика и лечение на целия спектър от чернодробни заболявания, заболявания на горен и долен гастроинтестинален тракт.
Д-р Танева извършва диагностична и терапевтична гастро- и колоноскопия, интервенционални процедури под ендоскопски и ултразвуков контрол. Д-р Танева е член на Българското научно дружество по гастроентерология и Европейската асоциация по изучаване на черен дроб.
Какво представлява омазняването на черния дроб?
„Чернодробната стеатоза или омазняването на черния дроб е една от изявите на метаболитния синдром“, заявява в „Подкаст за здраве“ д-р Гергана Танева. Той включва още:
- затлъстяване;
- инсулинова резистентност;
- захарен диабет;
- дислипидемия и др.
Стеатозата представлява натрупване на мастни капки в клетките на черния дроб, което води до неговото увреждане.
„Много от причините всъщност са част от нашето ежедневие. Това е лошата хигиена на хранене при пациентите, прогресивното увеличаване на телесното тегло, особено при млади индивиди, наличие на рискови фактори като тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, намалена физическа активност, някои метаболитни заболявания и някои генетични фактори“, обяснява етиологичните фактори за възникването на заболяването гастроентерологът.
До каква степен алкохолът е виновник за развитие на чернодробна стеатоза?
В България, както и в световен мащаб, употребата на алкохолни напитки е един от доказаните виновници за увреждането на черния дроб.
Поради тази причина стеатозата вече се определя като метаболитно-асоциирано чернодробно заболяване и заболяване, което се свързва както с метаболитен проблем, така и с употребата на алкохол.
„Разбира се, за българската популация, процентът на алкохолна консумация е доста висок“, коментира статистиката специалистът. Това създава допълнителни трудности за лекарите, когато се налага да определят кога се касае за т.нар. чисто метаболитно увреждане на черния дроб.
Проблемът е особено тежък при лицата, които употребяват алкохол редовно, и при зависими такива. В тези случаи се налага и оказването на допълнителна психологическа подкрепа.
Много често пациенти с други заболявания като диабет и инсулинова резистентност могат да страдат от безсимптомна чернодробна стеатоза.
„Над 70% от пациентите със захарен диабет имат омазняване на черния дроб“, посочва д-р Танева. Същото се отнася и за тези с наднормено тегло, а при такива с т.нар. болестно затлъстяване, това число достига над 90%. Стеатозата може да засегне и хора, които водят здравословен начин на живот. Тогава обикновено се подозира:
- медикаментозна увреда на черния дроб;
- инфекция с хепатитен вирус;
- наличие на автоимунни чернодробни заболявания;
- генетични заболявания.
Възможно е заболяването да се срещне и при непълнолетни и дори деца. Това е свързано най-вече със затлъстяването. Много по-рядко следва да се подозира генетично заболяване на черния дроб като причина за състоянието в по-ранна възраст.
Как се диагностицира чернодробната стеатоза?
По думите на експерта, заболяването често протича безсимптомно, освен ако не бъде установено в напреднал стадий от своето развитие. В началото на процеса засегнатите могат да се оплакват от симптоми като тежест и болка в дясното подребрие.
„Най-лесният и най-бърз метод, който може да диагностицира чернодробната стеатоза, е ултразвуковото изследване“, заявява д-р Танева. Най-често заболяването се установява при профилактични изследвания.
Допълнително се прилагат различни инвазивни и неинвазивни методи, които се използват за оценка на тежестта на заболяването. Например, в някои случаи, за изключване на определени причини за заболяването, се назначава провеждане на чернодробна биопсия, която служи като основа за оценка на настъпилите морфологични промени в черния дроб.
Често причина за посещение на лекар са и отклонения в лабораторните показатели и в частност – промени в стойностите на чернодробните ензими.
До какво води неглижирането на омазнения черен дроб?
„Вече имаме достатъчно данни, че омазняването на черния дроб може да доведе до чернодробна цироза“, посочва д-р Танева. „Освен това пациенти с омазнен черен дроб имат по-висок риск и могат да развият първичен чернодробен рак“, добавя тя.
Възможно е този тумор да се развие както на фона на циротична преустройка на черния дроб, така и при пациенти без цироза. При наличието ѝ, състоянието става необратимо.
Съществен проблем, особено при индивиди с метаболитен синдром, е необходимостта от промяна в навиците – не само хранителните, но и двигателните.
Какви храни обича черният ни дроб?
„От страна на хранителната диета се препоръчва т.нар. средиземноморска диета, която се смята, че е най-полезна при такива пациенти“, казва д-р Танева. Тя включва консумация на:
- риба;
- пресни зеленчуци;
- морски дарове;
- ориз;
- плодове;
- храни, богати на фибри и др.
Препоръчва се редуциране на мазната храна и храните, богати на въглехидрати, категорично изключване на алкохолната консумация и повишаване на двигателната активност.
Цялото интервю с д-р Гергана Танева пред Ралица Стефанова гледайте във видеото.