„За мен менопаузата е един много хубав период от живота ни. Действително много пациенти, много жени се страхуват. Дори не желаят да се употребява тази дума“, коментира в „Подкаст за здраве“ акушер-гинекологът д-р Анна Чорбова.

„Ние остаряваме с раждането – това е факт. А в периода на менопаузата най-често ние сме приключили с главните житейски задачи и сега трябва да отделим внимание на себе си“, категорична е тя.

Д-р Анна Чорбова е акушер-гинеколог с повече от 30 години стаж и множество завършени курсове и специализации. Завежда родилно отделение в УМБАЛ „Вита“.

 

В хода на разговора специалистът потвърждава зачестяването на случаите на ранна менопауза. Според нея причините за това явление са много и комплексни – заболявания, химични вещества, стрес. „Но все пак има възможност да се поотложи и да се вземат мерки, за да може човек да не се ограничава в тази възраст“, успокоява д-р Чорбова.

 

Снимка: bTV

 

Менопаузата се предхожда от етап, наречен пременопауза, който може да продължи от 1-2 до 10-15 години, като обикновено настъпва между 40-45-годишна възраст.

 

По промяната в съотношението на фоликулостимулиращия и лутеинизиращия хормон може да се съди дали една жена навлиза в менопауза. Един от първите специфични сигнали за настъпващите промени в тялото е промяната на теглото в посока натрупване на килограми.

 

Снимка: bTV

 

„Много съветвам жените да спортуват. Да се движат. Изключително важно е“, категорична е д-р Чорбова.

И допълва, че на помощ в този момент идват различните диетични режими, при които се изключват въглехидратите от менюто, набляга се на сурова храна, вечеря се рано и се ограничават месото и млечните продукти за сметка на пресните плодове и зеленчуци. Оптималната продължителност на съня също е от изключително значение.

 

Според експерта хормонозаместителната терапия има своето място и не трябва да се отрича.

 

„Най-често тези периоди на перименопауза и менопауза протичат физиологично, когато повечето жени не се нуждаят от допълнителна истинска хормонозаместителна терапия. Има много продукти с растителен произход, които могат спокойно да бъдат употребявани“, споделя д-р Чорбова.

 

Особеност при продуктите на растителна основа е необходимостта от приема им за няколко месеца, за да стане ясно дали действат.

 

„Когато вече се касае за истинска хормонозаместителна терапия, тя трябва да се изписва много стриктно и под наблюдение на лекар“, предупреждава акушер-гинекологът. Жените не трябва да забравят да посещават мамолог с цел превенция на онкологични заболявания, засягащи гърдите.

 

„Повечето жени в тази възраст считат, че сексуалността е дотук. А не е така – животът продължава. Не става въпрос само за един сексуален акт – любовта и интимността имат различни прояви и могат да се проявят по различен начин“, коментира особеностите на сексуалните взаимоотношения между партньорите в периода на менопауза лекарят.

Цялото интервю с д-р Анна Чорбова пред д-р Неделя Щонова гледайте във видеото.