Диагнозата инфантилен хемангиом не е толкова страшна, а и вече е далеч по-позната. Диагнозата се среща при около 5 % от всички бебета.
Следва да говорим и за решенията, които съвременната медицина предлага за справяне с това заболяване. Темата коментираме с проф. д-р Анна Кънева, педиатър и детски кардиолог с дългогодишен опит, началник на Клиника по детска кардиология в Национална кардиологична болница.
Кой е застрашен от развитие на инфантилен хемангиом?
„Това са недоносени деца, момичетата са по-често засегнати, деца от двуплодни бременности, преждевременно родени деца, деца на възрастни майки, деца на майки с плацентарна недостатъчност, деца на майки със заболявания“, коментира проф. Анна Кънева в студиото на „Светът на здравето“.
През какви етапи преминава състоянието?
„Инфантилният хемангиом има определени етапи на развитие. Не съществува при раждането, появява се във втората-третата седмица. Има една фаза на бърз растеж, която достига своя пик до петия месец на живота. След това следва едно плато, една стационирана фаза и след това следва фаза на бавна инволюция“, пояснява специалистът.
Как се лекува инфантилният хемангиом?
„Съвременното лечение е със системна медикаментозна терапия. Разбира се, могат да се прилагат хирургични техники“, казва проф. Кънева.
Хирургичните интервенции са приложими в по-късен етап. Лекарят може да назначи и провеждането на локална терапия. Съвременното лечение включва приложението на бета-блокери.
Гледайте видеото, за да разберете повече по темата.
Не пропускайте „Светът на здравето“ с д-р Неделя Щонова, всяка събота и неделя от 11:30 ч. по bTV!