Инфантилният хемангиом е доброкачествен тумор на кръвоносните съдове, който родителите забелязват в първите седмици след раждането на детето.Това може да се превърне в причина за страх и безпокойство.

Денят посветен на инфантилен хемангиом e 15 май, ето защо обръщаме внимание на тази рядко коментирана тема в „Подкаст за здраве“, където ще разглеждаме този проблем в дълбочина с двама доказани специалисти. 

Това са проф. д-р Здравка Демерджиева, дм, дерматолог и началник на клиника по дерматология и венерология в Acibadem City Clinic УМБАЛ Токуда и д-р Радка Масларска, неонатолог и началник на клиника по неонатология в Acibadem City Clinic УМБАЛ Токуда. 

Какво представлява инфантилният хемангиом?

 „Инфантилният хемангиом е един от най-често срещаните тумори в бебешката възраст или при кърмачета“, заявява проф. Демерджиева в „Подкаст за здраве“. Състоянието се среща при около 5% от децата. 

Снимка: bTV Media Group

Този процент е по-висок при недоносените деца, както и при тези, родени от рискови бременности. Инфантилният хемангиом е абсолютно доброкачествено образувание. 

„Характерното за него е, че след самото раждане детето е абсолютно здраво, кожата е абсолютно нормална. Няколко седмици обаче след раждането се появява едно червеникаво петънце, което започва да расте“, обяснява специалистът. Този растеж може да е доста интензивен и бърз. 

Има значение къде е разположено образуванието. Ако се намира например върху клепача е възможно да предизвика затваряне на окото и дори загуба на зрение. 

„Рисковите хемангиоми са тези, които имат риск от много бърз растеж и растеж навътре, не само извън кожата“, пояснява д-р Радка Масларска. Те се наблюдават в 12% от случаите. 

Рискови фактори за инфантилния хемангиом

Към тях спадат: 

  • инвитро процедурите;
  • прееклампсията;
  • многоплодната бременност;
  • възрастта на майката
  • различни генетични фактори;
  • кавказката раса и др. 

Причината за развитие на инфантилен хемангиом все още не е известна, поради което не съществува и ефективна профилактика. 

Как се диагностицира инфантилния хемангиом? 

„Диагнозата се поставя клинично, в зависимост от локализацията, възрастта на детето, броя на хемангиомите и в зависимост от цвета и вида им“, казва проф. Демерджиева.

„Ако имаме над 5 хемангиома на кожата на едно бебе, задължително трябва да направим ехография дали няма хемангиоми и в черния дроб, за да можем да вземем по-спешни мерки и да предотвратим усложнения“, допълва тя. 

До какво води неглижирането на инфантилния хемангиом? 

„Ако той попада в групата на рисковите хемангиоми, той може да бъде свързан първо с риск от кървене, разязвяване, обезобразяване, особено ако е във видимата лицева част, която е много рискова при много бърз растеж“, казва д-р Масларска. Възможно е настъпване на функционални нарушения. Често те засягат очите, носа и др. 

Снимка: bTV Media Group

Рискови са и хемангиомите, разположени по вътрешните органи – например черния дроб. Те са свързани с риск от развитие на сърдечна недостатъчност и животозастрашаващи усложнения. 

Д-р Масларска призовава родителите да реагират навреме, забележат ли обезпокоителни белези. 

Кои са съвременните подходи за лечение на инфантилен хемангиом? 

„Това са консенсусните терапии, към които принадлежи и бета-блокерната терапия, която се е доказала във времето с изключително малко странични действия“, обяснява проф. Демерджиева.

Снимка: bTV Media Group

Съвременното системно лечение е щадящо и не предизвиква болка и дискомфорт при децата. 

„Локалната терапия се прави също с медикамент, който е на основата на бета-блокер“, казва д-р Масларска.

По думите ѝ, тя се прилага само при повърхностни инфантилни хемангиоми с размер под 1 сантиметър, които не нарастват и не засягат откритите части на тялото като главата и лицето, защото съществува риск от поява на белег. Употребата трябва да бъде много внимателна. 

„Удовлетворението от лечението на ИХ е много голямо, защото то е удовлетворение на самите родители“, споделя д-р Масларска. Те виждат в реално време как образуванието започва да намалява размерите си. 

„Колкото по-рано се включи терапията, толкова по-бързо и по-лесно изчезва хемангиома“, казва проф. Демерджиева. 

Цялото интервю с проф. Здравка Демерджиева и д-р Радка Масларска пред д-р Неделя Щонова гледайте във видеото.