С глобалното затопляне горещите вълни стават все по-горещи и по-силни, което прави това, което лекарите наричат „тихият убиец", още по-опасно. Колко трябва да се притесняваме от жегата и как можем да се предпазим от климатичните промени?

През последните дни бяха счупени няколко температурни рекорда, а предупреждения за горещини са издадени в много европейски държави. В България най-високата температура за миналия месец е 40.6 градуса, измеренаена на 26 юни в Лом. 

Очаква се средномесечната температура в страната през юли да е над нормата, като най-ниските ще бъдат между 10 и 15 градуса, а най-високите максимални ще достигнат между 38 и 43 градуса, заяви за БТА главен асистент д-р Красимир Стоев от НИМХ.

Летните месеци в България често носят със себе си високи температури, които могат да бъдат изтощителни и дори опасни за здравето. Разбирането на рисковете и предприемането на адекватни мерки за защита е от ключово значение за всеки, особено за уязвимите групи.

Според Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), през почивните дни (5 и 6 юли 2025 г.) в България се очаква слънчево и горещо време с максимални температури между 34° и 39°C. Такива температури изискват повишено внимание.

Колко хора умират от жегата?

Горещото време убива около половин милион души всяка година. Средният годишен брой на смъртните случаи е по-голям от този в резултат на войни или тероризъм, но по-малък от този в резултат на автомобилни катастрофи или замърсяване на въздуха, пише The Guardian.

Снимка: Canva

Въпреки това, жегата рядко се посочва като причина за смъртта. Това се дължи на факта, че екстремните температури са предимно косвени убийци. Повечето жертви на жегата умират преждевременно от заболявания, като сърдечни, белодробни и бъбречни заболявания, които се влошават при топло време.

Как горещите вълни вредят на здравето ви?

Високите температури стресират човешкото тяло. Когато дните са прекалено горещи, за да функционирате нормално, а нощите не са достатъчно прохладни, за да се възстановите, сърцето и бъбреците работят на прекалено високи обороти, за да поддържат тялото хладно.

Високите температури имат и вторични ефекти върху здравето. Топлинните вълни водят до повече инциденти, по-замърсен въздух, по-големи горски пожари и по-чести прекъсвания на електрозахранването, като всичко това може да увеличи натоварването върху здравните системи.

Кои са най-изложени на риск от екстремни температури?

Хората, които са принудени да работят на открито при жега, като строители и земеделски производители, са най-податливи на топлинен удар и последваща топлинна изтощение.

Но възрастните хора, и особено тези с основни заболявания, съставляват по-голямата част от смъртните случаи, свързани с топлината. Жените са по-податливи на смърт от причини, свързани с топлината, отколкото мъжете. 

Определени групи хора са особено уязвими:

  • Възрастни хора над 65 години – способността на тялото да регулира температурата намалява с възрастта.
  • Малки деца и бебета – терморегулацията при тях все още не е напълно развита.
  • Хора с хронични заболявания – особено сърдечно-съдови, респираторни, диабет и бъбречни заболявания
  • Хора, които приемат определени лекарства – някои медикаменти могат да повлияят на способността на тялото да се охлажда
  • Хора в социално неблагоприятно положение – без климатик или достъп до охлаждане

Защо влажността прави времето да се усеща по-горещо?

Потта е най-добрата защита на тялото срещу топлината, като понижава вътрешната температура, докато се изпарява. Но когато влажността е висока, а въздухът е горещ и лепкав, тялото се мъчи да се охлади, защото потта се залепва за кожата. Ефектът, който това оказва върху усещаната температура, може да бъде няколко градуса по Целзий, което е достатъчно, за да направи разликата между живота и смъртта.

Защо горещите вълни стават все тежки за понасяне от организма?

Повече от век замърсяване с изкопаеми горива е запушило атмосферата, задържайки слънчевата светлина и затопляйки цялата планета. Средните глобални температури са повишени с около 1,3 °C отпреди индустриалната епоха, а температурите на сушата дори повече,  което повишава базовото ниво и прави екстремните условия много по-чести.

Снимка: Canva

Има и някои доказателства, че климатичните промени влошават горещите вълни, като отслабват струйния поток. Учените смятат, че това увеличава появата на топлинни куполи, области с високо налягане и топлина, които остават над даден регион в продължение на дни или дори седмици.

Видове топлинни заболявания

Топлинни крампи

Болезнени мускулни спазми, обикновено в краката, ръцете или корема. Възникват при силно изпотяване и загуба на електролити.

Топлинно изтощение

По-сериозно състояние с симптоми като силно изпотяване, слабост или умора, замайване, гадене, главоболие и мускулни крампи.

Топлинен удар

Животозастрашаващо състояние, което изисква незабавна медицинска помощ. Симптомите включват пулсираща главоболие, объркване, смущена реч, гадене, замайване, температура на тялото над 40°C, гореща, червена, суха или влажна кожа, бърз и силен пулс, припадък и загуба на съзнание.

Как да се предпазим по време на гореща вълна?

Снимка: Canva

Най-простият съвет е да се пазите от жегата: избягвайте да излизате навън по време на най-горещите часове на деня и оставайте на сянка, ако се налага. За да поддържате дома си хладен, затваряйте прозорците през деня и ги отваряйте след залез слънце, когато температурите навън паднат под тези вътре. Покрийте прозорците с щори или завеси, за да блокирате пряката слънчева светлина.

Облекло и защита

  • Носете леки, светли дрехи с широки кройки
  • Използвайте шапка с широка периферия
  • Слагайте слънцезащитен крем с SPF 50.

Хидратация

  • Пийте много течности, дори ако не изпитвате жажда
  • Избягвайте алкохол и кафеин
  • Пийте вода преди, по време и след физическа активност

Планиране на дейностите

  • Избягвайте интензивни физически дейности в най-горещите часове (10:00-16:00).
  • Правете чести почивки на сянка или на прохладно място
  • Ограничете престоя навън в горещи дни.

Охлаждане на тялото

  • Използвайте студен душ или вана.
  • Поставете студени компреси на врата, китките и под мишниците.
  • Използвайте вентилатор или климатик, ако е възможно.

Горещините в България достигат рекордни нива, а климатичните промени правят този „тих убиец" все по-смъртоносен. Лекарите препоръчват да пиете често вода, да носите широки дрехи и да проверявате как са уязвимите хора около вас. С правилна подготовка и предпазни мерки можем да намалим рисковете и да запазим здравето си през горещите летни месеци.

Помнете: топлинните заболявания са предотвратими. Следете прогнозите за времето, планирайте дейностите си разумно и не се колебайте да потърсите медицинска помощ при необходимост. 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.