Изследователи от Университета на Ню Мексико са на крачка от стартиране на клинични тестове на експериментална ваксина, която може да предотврати натрупването на патологичен тау протеин, ключов фактор в развитието на болестта на Алцхаймер, съобщават от Hscnew.
Във впечатляващо ново проучване, публикувана в списанието Alzheimer's and Dementia, научният екип под ръководството на д-р Киран Бхаскар демонстрира, че експерименталната ваксина генерира силна имунна реакция както при мишки, така и при приматите, чиито имунни системи са най-близо до човешките.
„Тъй като доказахме ефикасност при приматите, смятам, че това ни приближава много до клинични тестове с хора“, коментира д-р Бхаскар, професор в Департамента по молекулярна генетика и микробиология в Медицинския университет на Ню Мексико.
Какво представлява тау протеинът?
Тау е естествено срещан протеин, който помага за стабилизирането на невроните. Но когато преминава през процес, наречен фосфорилиране, той се деформира и се изхвърля от невроните в извънклетъчното пространство, създавайки когнитивни промени, които са характерни за болестта на Алцхаймер и други невродегенеративни заболявания.
Докато лекарства се фокусират върху намаляването на нивата на бета амилоид, друг протеин свързан с Алцхаймер, те имат малък ефект върху прогресията на заболяването. Това кара научната общност да се ориентира към таргетирането на тау протеина като потенциално по-ефективна стратегия.
Как работи новата ваксина?
Активната имунотерапия, разработена в Университета на Ню Мексико, генерира антитела, които се свързват с pT181, област от променения тау протеин, която е идентифицирана като биомаркер за болестта на Алцхаймер.
Ваксината е разработена с помощта на иновативна платформа с вирусоподобни частици (VLP), създадена от д-р Брайс Чакериан и д-р Дейвид Пийбоди. VLP представляват по същество вируси, чиято ДНК е отстранена, което ги прави безвредни. Парчета от протеини, в този случай pT181, могат да бъдат прикрепени към тяхната повърхност, което ги прави видими за имунните клетки.
VLP-базираните ваксини имат няколко значителни предимства:
- Създават траен имунитет само с една първична ваксинация и две бустерни инжекции.
- Не изискват адювантни вещества (като алуминий) за засилване на имунната реакция.
- Доказано са безопасни при хора.
Многообещаващи резултати
В по-ранни изследвания от 2019 година, когато ваксината е приложена при мишки, генетично модифицирани да генерират патологичен тау, те произвеждат антитела, намаляващи степента на объркване в ключови мозъчни структури и подобряват представянето си в тестове за оценка на когнитивни нарушения.
Новото изследване разширява тези открития. Ваксината предизвика силна имунна реакция при два други щама на мишки, разработени да развият тау-свързано заболяване, включително един, при който е вкаран човешки тау ген в генома.
В сътрудничество с Калифорнийския университет в Дейвис и Калифорнийския национален изследователски център за приматите, ваксината е приложена и при примати, чиито имунна система и мозък са най-близки до човешките. И при тях се наблюдава силна и продължителна имунна реакция.
Връзка с човешкия тау
Изследователите тестват антителата от серума на ваксинираните маймуни върху проби от кръвна плазма, взети от хора с леко когнитивно увреждане, често предшественик на напълно развитие на деменция при Алцхаймер. Те установяват, че антителата се свързват с човешката версия на тау протеина.
Д-р Бхаскар и колегите му в момента търсят финансиране, за да стартират първата фаза на клиничните тестове с хора.
Развитието на ефективна ваксина против болестта на Алцхаймер би могло да представлява революция в лечението на едно от най-опустошителните неврологични заболявания на нашето време.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.