Нов пробив в медицината и екологията може радикално да промени начина, по който учените произвеждат лекарства. Изследователи от Университета в Единбург успяват да превърнат пластмасовите отпадъци в парацетамол, един от най-широко използваните болкоуспокояващи медикаменти в света, съобщава New Atlas.
Революционната технология използва генетично модифицирани бактерии E. coli за трансформация на отпадъчен полиетилен терефталат (PET) - материалът, от който са направени повечето пластмасови бутилки и опаковки за храна.
Процесът се осъществява в няколко етапа:
- Първоначална обработка: PET пластмасата се разгражда от бактериите до терефталова киселина - основно химично съединение.
- Биологична трансформация: Вътре в живите клетки на E. coli се извършва специфична химична реакция, наречена Lossen пренареждане.
- Крайно производство: В резултат се получава пара-аминобензоена киселина (PABA), която впоследствие се превръща в парацетамол чрез други инженерни метаболитни пътища в същите бактерии.
Впечатляващи резултати и екологични ползи
Новият метод демонстрира забележителна ефективност, приблизително 90% от продукта, получен от разграждането на PET отпадъците, се превръща в парацетамол. Процесът протича при стайна температура, отнема по-малко от 24 часа и не произвежда въглеродни емисии.
Екологичните предимства са значително:
- Намалява количеството пластмасови отпадъци в депатата.
- Драстично намалява използването на изкопаеми горива за производство на лекарства.
- Осигурява устойчив и екологичен подход към фармацевтичното производство.
Медицинско значение
Парацетамолът е жизненоважно лекарство, включено в списъка на Световната здравна организация като основен медикамент. Използва се за облекчаване на болка, понижаване на температура и се консумира от милиарди хора по света всяка година.
Традиционното производство на парацетамол изисква големи количества изкопаеми горива и сложна химическа обработка. Новата биотехнология предлага по-чиста и устойчива алтернатива.
Въпреки че технологията все още не е готова за комерсиално приложение, изследователите работят усилено за усъвършенстването ѝ. Университетът в Единбург вече си партнира с водещи фармацевтични компании за превръщането на това научно откритие в практическо решение.
Възможността да превръщаме отпадъци в жизненоважни лекарства може да промени радикално подхода към фармацевтичната индустрия и управлението на отпадъците.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.