Световни данни показват тревожно увеличение на колоректалните и други стомашно-чревни ракови заболявания при хора под 50 години, което кара медицинските специалисти да преосмислят факторите на риска и стратегиите за скрининг, съобщава Мedical news today.
Въпреки че възрастта остава най-важният рисков фактор за развитие на рак, последните проучвания разкриват безпокояща тенденция, рязко увеличение на стомашно-чревните ракови заболявания при по-младите възрастови групи в световен мащаб.
Алармиращa статистики за онкологични заболявания при младите хора
Според нов анализ, публикуван в British Journal of Surgery, случаите на колоректален рак при хора под 50 години са нараснали с 14,8% в САЩ. Още по-шокиращи са данните от Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) в САЩ, които показват:
- 333% увеличение в случаите на колоректален рак при 15-19-годишни.
- 185% увеличение при възрастовата група 20-24 години.
Хората, родени през 90-те години на миналия век, имат повече от два пъти по-голям риск от развитие на рак на дебелото черво и над четири пъти по-висок риск от рак на правото черво в сравнение с тези, родени през 50-те години.
Колоректалният рак вече е водещата причина за смърт от рак при мъжете под 50 години и втората по значимост при жените от същата възрастова група.
Възможни причини за увеличението
Докато точната причина за този тревожен ръст остава неизвестна, експертите посочват няколко потенциални фактора:
Основни рискови фактори:
- Затлъстяване
- Западен тип хранене (богат на преработени храни и червено месо)
- Неалкохолна мастна чернодробна болест
- Тютюнопушене
- Прекомерна употреба на алкохол
- Възможно въздействие на микропластмаси
„Въпреки че увеличението на затлъстяването е свързано със значителен ръст на колоректалния рак при младите хора, мнозинството от пациентите не са затлъстели, нямат семейна история или други очевидни рискови фактори,“ обяснява д-р Антон Билчик, хирургичен онколог от Института за рак „Провидънс Сейнт Джон“ в Санта Моника.
Според д-р Билчик, други фактори като околната среда, начинът на живот, диетата, липсата на физическа активност и стресът могат да повлияят негативно на триллионите бактерии в нашите тела (микробиома) и да създадат провъзпалителна реакция, свързана с развитието на ранни ракови заболявания.
Колоректалните ракови заболявания в Европа
Проучването на 20 европейски страни показва, че между 2004 и 2016 година колоректалните ракови заболявания са нараснали с:
- Почти 8% при хора на възраст 20-29 години
- Почти 5% при възрастовата група 30-39 години
- 1,6% при групата 40-49 години
Ракът от развитието на рак на храносмилателния тракт
Отделно проучване, проведено от Международната агенция за изследване на рака към Световната здравна организация, прогнозира че без ранна интервенция до 15,6 милиона случая на стомашен рак могат да се появят в следващите десетилетия.
Шокиращите 76% от тези случаи са свързани с инфекция от бактерията Helicobacter pylori, която е много разпространена, но предотвратима.
Експертите подчертават необходимостта от преосмисляне на възрастовите граници за скрининг. Американската работна група за превантивни услуги вече е намалила препоръчваната възраст за скрининг от 50 на 45 години.
"Предвид непропорционалното увеличение при чернокожите и испаноговорящите в сравнение с не-испаноговорящите бели американци, възрастта за скрининг може да се наложи да бъде намалена допълнително до 40 години," коментира д-р Билчик.
Препоръки за превенция
Д-р Сара Чар от Института за рак "Дана Фарбър" съветва няколко важни стъпки за намаляване на риска:
Здравословни навици за превенция:
- Избягване на тютюнопушенето
- Ограничаване на прекомерната употреба на алкохол
- Намаляване на консумацията на червено месо
- Лечение на дефицита на витамин D
- Поддържане на физическа активност - най-малко 30 минути умерено интензивни упражнения поне пет пъти седмично
Важност на ранното откриване
Въпреки че абсолютните цифри на раковите заболявания при младите хора остават значително по-ниски от тези при възрастните, експертите подчертават критичната важност на повишаването на обществената информираност и разработването на насочени стратегии за превенция.
Всеки човек с симптоми като кръв в изпражненията, болка или промени в чревните навици трябва незабавно да се консултира с лекар, независимо от възрастта си.
Продължаващите изследвания се стремят да разберат по-добре тези тревожни тенденции и да разработят по-ефективни стратегии за ранно откриване и превенция при най-рисковите млади възрастови групи.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.