България отбелязва положителна тенденция при детските ваксинации, докато в много страни от Европейския регион на Световната здравна организация (СЗО) имунизацията срещу морбили, коклюш и други заболявания остава под критичните нива отпреди пандемията. Това показват новите данни на СЗО и УНИЦЕФ.

Според последните оценки за 2024 г., ваксинационният обхват в България е сред най-високите в региона. При шесткомпонентната ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, Хепатит Б, Хемофилус инфлуенце тип Б инфекции и полиомиелит показателите са: първи прием - 95.6%, втори прием - 94.9%, трети прием - 94.2%.

За комбинираната ваксина срещу морбили, епидемичен паротит и рубеола обхватът е 94.2% за първи прием и 90.5% за втори прием.

Снимка: Canva

Въпреки напредъка, както в много страни от региона, обхватът с третия прием шесткомпонентна ваксина и с втория прием комбинирана ваксина срещу морбили, епидемичен паротит и рубеола все още остава под препоръчителния праг от 95%, необходим за постигане на колективен имунитет.

Тревожни тенденции в региона

В регионален контекст, покритието с детски ваксини в Европа и Централна Азия за 2024 г. остава почти непроменено спрямо 2023 г., което подчертава липсата на напредък към възстановяване на нивата отпреди пандемията. Между 2019 и 2024 г. обхватът е спаднал значително при всички основни ваксини.

„Само през миналата година близо 300 000 души в региона се разболяват от коклюш, това е над три пъти повече от предходната година“, споделя д-р Ханс Хенри П. Клуге, Регионален директор на СЗО за Европа. Освен това, над 125 000 души се заразяват с морбили през 2024 г., два пъти повече отколкото през 2023 г.

Нова програма за HPV ваксинация

В отговор на предизвикателствата, от 14 юли 2025 г. Министерството на здравеопазването на България стартира нова национална програма за безплатна ваксинация срещу HPV за момичета на възраст от 10 до 15 ненавършени години и момчета от 10 до 14 ненавършени години. Близо 150 момичета и момчета се ваксинират в първите 24 часа от старта на програмата.

Ваксините се поставят от общопрактикуващите лекари, от лекари педиатри и акушер-гинеколози. Програмата е част от по-широките усилия за подобряване на достъпа до ваксини и повишаване на осведомеността сред родителите и младите хора.

Информираността е ключът в опазване на здравето

„Когато родителите имат достъп до точна информация и подкрепа, те приоритизират здравето на децата си. Ваксинацията е не само право, но и жизненоважна защита за всяко дете“, заяви Кристина де Бройн, представител на УНИЦЕФ в България.

Снимка: Canva

Реджина Де Доминичис, Регионален директор на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азия, предупреди: „В много отношения, ваксините са жертва на собствения си успех в Европа и Централна Азия. Съвременното поколение не е преживяло ужаса от болести, предотвратими чрез ваксинация, което поражда самозаблуда и дава възможност на дезинформацията да се разпространява по-лесно“.

УНИЦЕФ и СЗО работят заедно със здравните власти в региона, за да установят, разберат и преодолеят неравенствата в обхвата на имунизациите на местно ниво чрез съпоставяне и анализ на различни източници на данни и поведенчески проучвания.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.