В „Лекар у дома“ и малко преди 30 май – Световния ден на множествената склероза – ви срещаме с Димитър Асенов. 

Той е университетски преподавател, носител на знание, но и на нещо още по-ценно – на вдъхновение. Множествената склероза не сломи неговия дух. Не ограби вярата му в живота. Не гаси любовта му към студентите, към смисъла, към мечтите. Той е живият пример, че болестта може да докосне тялото, но не може да покори сърцето. 

Как Димитър разбира, че страда от коварното заболяване? 

„Абсолютно всеки ден тренирах по два пъти. Бях във фитнеса и както тренирах с дъмбелите, единият неусетно падна и тогава разбрах, че нещо става“, припомня си началото на заболяването Димитър. Отдава случилото се на прекомерните тренировки, мускулното претоварване и натрупаната умора. 

Появява се мравучкане и слабост в крайниците, смущения в зрението… Съмнението, че нещо не е наред, започва да се прокрадва с всяко спъване. По препоръка на негова приятелка Димитър отива на преглед при невролог. След това провежда изследване с ядрено-магнитен резонанс и открива диагнозата множествена склероза. 

Какво следва след поставянето на диагнозата? 

Мисълта за живот с диагноза няма място в съзнанието на 24-годишния мъж.  Отчаянието завладява Димитър все повече и повече. През главата му преминават дори мисли за самоубийство. 

„Не исках да съм в тази позиция на страдащ“, признава младият мъж. Най-тежките моменти са тези, в които човек започва своя път към трансформация. Понякога откритията идват през творчеството, а при Димитър – с вярата. 

Гледайте видеото, за да научите повече. 

Не пропускайте втората част от историята на Димитър Асенов. Тази неделя, „Светът на здравето“, 11:30 ч., само по bTV!