Депресията е състояние, което краде от ценните моменти в живота ни. То е коварно, подмолно и често пъти остава неразпознато или неглижирано. Потиснатите емоции, от друга страна, застават на пътя на нашето истинско „Аз“ и ни пречат да разберем самите себе си, а оттам – и околните хора.
Но нека не говорим само за проблеми. Защото ви показваме пътя обратно. Към себе си. И баланса.
Защо често пъти мъжете потискат емоциите си?
„За съжаление българският мъж се възпитава и расте в следната комбинация – една майка, всепроникваща и всеприсъстваща, и един отсъстващ баща“, заявява психоаналитикът и психотерапевт д-р Огнян Димов.
Според него мъжът не намира начин, по който да интегрира емоциите си, защото ги смята за срамни и обидни. Така те остават потиснати, тъй като се считат за проява на слабост.
Каква е ролята на бащата в изграждането на характера на мъжа?
„Бащата, освен да оформя мъжкия характер, е и пример за това как мъжът да бъде личност в обществото, как да приема една определена социална роля, да се съобрази с нея, да се адаптира спрямо нея и съответно да запази връзка със себе си“, коментира ролята на бащата експертът.
На базата на тази здрава връзка със себе си човек изгражда ясна перспектива за своя живот и развива дисциплина, чрез която да следва мечтите си и да поддържа своя плам. Устойчивостта не е умението просто да търпиш, а способността да бъдеш алхимик в собствената си вътрешна вселена. Така се овладява и изкуството на връщането към своя център.
Гледайте видеото, за да разберете повече.
Не пропускайте „Светът на здравето“ с д-р Неделя Щонова, всяка събота и неделя от 11:30 ч. по bTV!