Тези от нас, които си спомнят детските години, няма как да са забравили досадните следобедни дрямки. Десетилетия по-късно всички се чувстваме преуморени и раздразнени след дълги дни на работа и срещи и изведнъж този спомен ни умилява, мечтаейки отново да е част от живота ни.
Готови сме да прегърнем идеята за обедната сиеста, зад която се крие цяла наука.
Какво е сиеста?
Сиеста е кратка дрямка в ранния следобед, обикновено след обяд. Въпреки че много от нас възприемат дрямката през деня като мързел, това всъщност е ефективен инструмент за поддържане на по-дълги и по-продуктивни дни. Това е традиционна практика в много култури от векове, особено в Испания и Латинска Америка, където хората си дават почивка през най-горещата част от деня, за да си починат и да презаредят.
История и произход на сиестата?
Думата „сиеста“ идва от латинското „sexta“, което означава шестият час, след като някой се събуди“, пояснява д-р Дилън Петкус, изследовател на съня. Например, ако се събудите в 6 сутринта, „сиеста” (шест часа по-късно) ще бъде на обяд.
Историята на сиестата се корени в култури, характеризиращи се с дълги периоди на дневна светлина и топъл климат през по-голямата част от годината. Преди появата на инструменти, като затъмняващи завеси, маски за сън и вентилатори, които да помогнат за създаването на идеалната настройка за спане по всяко време на деня, в тези региони няма достатъчно „тъмно време” за достатъчно сън през нощта.
В исторически план през топлите периодите от годината се изисква значителен труд в селскостопанските общества. Често обаче би било твърде горещо за физическа работа по средата на деня.
В резултат на това тези нации използват това време, за да компенсират загубата на сън през нощта с ранна следобедна дрямка. По този начин те са продължили да бъдат продуктивни, без да бъдат постоянно изтощени.
Испанската „сиеста” е може би най-известният термин, свързан със следобедната дрямка. Древните римляни в Италия са практикували следобедна дрямка, известна като „рипосо”, много векове по-рано. Тази практика се наблюдава и в спортните среди. Обичайно за спортистите е да дремват следобед между двуразови тренировки.
Науката зад сиестата
Сиестите са като рестартиране на мозъка ви. Кратката дрямка, около 20 до 30 минути, може да повиши нивата на ацетилхолин, повишавайки бдителността и концентрацията. Това е като натискане на бутон за когнитивно опресняване. Но внимавайте – не прекалявайте с времето. Прекалено продължителен следобеден сън може да бъде проблем, защото може да попречи на производството на мелатонин през нощта, нарушавайки цикъла на съня ви.
„В едно изследователско проучване, което разглежда комбинираните резултати от няколко други изследвания върху дрямката, откриваме, че кратката дрямка в ранния следобед може значително да подобри вашите познания и памет“, казва д-р Петкус.
Помага ви да се чувствате по-будни и може да стимулира мозъчната ви дейност за останалата част от деня.
Ползи от следобедната сиеста
Следобедният сън има много ползи за здравето. Те могат да включват подобрения в енергията, бдителността, производителността и когнитивната функция, както и намаляване на умората, грешките и риска от злополуки.
Част от основата за сиеста и следобедна дрямка се връща към естествения 24-часов или циркаден ритъм на телесната ни температура.
„Телесната температура е най-ниска в средата на нощта по време на сън и след това започва да се покачва в очакване на събуждане, както и през цялата сутрин. В средата на следобеда има спад, когато телесната температура се понижава за кратък период от време, преди да се повиши отново до пика си вечерта. След това започва да пада в ранната нощ“, казва д-р Кийт Сума, изследовател на съня.
Намаляването на телесната температура ни помага да заспим. Така че сиестата и следобедната дрямка се възползват от този нормален ритъм, като позволяват на човек да си вземе почивка през деня, когато тялото е най-възприемчиво към ползите от нея.
Сиестата в културата днес
Културата на сиестата се променя. В Испания и някои страни от Латинска Америка традиционната сиеста става все по-рядко срещана поради променящите се работни графици и начин на живот в една по-глобална икономика.
Въпреки тези промени, практиката за кратка, възстановяваща дрямка остава популярна в световен мащаб. Например, технологични компании, насърчават служителите си да подремват, като признават ползите за производителността и здравето.
Как да добавя сиеста в живота си?
Включването на кратка дрямка в следобеда може да бъде полезно, но дори и малко тиха почивка може да свърши работа.
Ако имате време в средата на следобеда, което да посветите на сиеста, тогава подходът, който трябва да предприемете, е да оставите телефона/екраните си настрани и да легнете в хладна, тъмна, тиха стая без никакви разсейвания.
Ако е трудно да блокирате светлината или звука, помислете за инвестиране в маска или слушалки за сън, за да улесните дрямката. Може също да помислите да легнете близо до вентилатор, за да ви охлади, ако ви е трудно да спите в най-горещото време на деня.
Отделете до 45 минути за дрямка. Ако не можете да спите, тогава практикувайте медитация или дихателни упражнения, за да си помогнете. След сиестата си отделете около 15 минути преди отново да сте активни.
Каква е разликата между сиеста и дрямка?
Сиестата е специфичен вид дрямка в ранния следобед, особено в култури, в които тази практика е традиционна. Дрямка може да се случи по всяко време на деня. И двете могат да бъдат полезни, но сиестата е особено ефективна, защото се привежда в съответствие с естествените циркадни ритми.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.