Революционно разкритие за лечение на тумора менингиом

Доказано е, че менингиомът се среща по-често при жените, при които е установена връзка с хормонално свързани състояния
Светът на здравето
Светът на здравето
Революционно разкритие за лечение на тумора менингиом

Революционно изследване дава надежда за по-щадящ подход към лечението на нискостепенни тумори. 

Учени от Изследователския център за мозъчни тумори в Университета на Плимут откриха, че насочването на протеин, наречен MERTK, върху повърхността на туморните клетки може да бъде ново средство за справяне с менингиомите. 

Те са най-често срещаният тип мозъчен тумор при възрастни, лекувани преди това само с инвазивна хирургия и/или лъчетерапия, пише braintumourresearch.org. Резултатите показват, че този подход може да се окаже полезен при лечението и на шванома, друг вид тумор на нервната система.

Според заключенията използването на лекарство за блокиране на MERTK спира деленето на туморните клетки на менингиома и шванома и растежа на самия тумор.

MERTK е ген, който кодира ензима Тирозин киназа (вид протеин в човешката клетка, които приема и подава  различни сигнали в клетката за извършване на определени процеси в нея).

Какво е менингиом?

Менингиомът е тумор, който се образува върху мембраните, които покриват мозъка и частта от гръбначния мозък в черепа.

Тези мембрани се наричат ​​менинги и се състоят от три слоя. Тумори може да се образуват на всеки от тези три слоя, но е важно да се отбележи, че те често растат бавно. Около 80% са доброкачествени (не ракови).

Снимка: БГНЕС

Често менингиомите не причиняват симптоми и не изискват незабавно лечение. Но растежът на доброкачествени менингиоми може да причини и сериозни проблеми. В някои случаи такъв растеж може да бъде фатален.

Менингиомите са най-често срещаният тип тумор, който произхожда от централната нервна система. Те се срещат по-често при жените, отколкото при мъжете, пише webmd.

Какво причинява менингиом?

Изследователите не са сигурни какво точно причинява менингиома, но ракът обикновено е резултат от промени в нашите гени. Изследователите са открили аномалия на хромозома 22, която работи, за да предпази туморите от растеж, в около 40% - 80% от менингиомите.

Излагането на радиация, особено като дете, може да увеличи риска от развитие на менингиом. Хората с неврофиброматоза тип 2, генетично заболяване, също са изложени на по-висок риск от менингиома. Доказано е, че жените и хората с наднормено тегло също са в по-неблагоприятна позиция.

Проучване публикувано в National Library of Medicine, изследва семейната и личната медицинска история и риска от развитие на менингиом. В него са сравнени медицинските досиета на 1124 пациенти с менингиом с тези на 1000 души без това заболяване.

Какви са основните открития?

Наследственост:

  • Хората с менингиом по-често са имали роднини със същото заболяване. Това предполага, че генетичните фактори могат да играят роля в развитието на менингиом.
  • Тази връзка е по-силна при по-млади пациенти, което може да означава, че генетиката е по-важна при ранното развитие на тумора.

Имунна система:

  • Пациентите с менингиом по-рядко са имали алергии. Това може да означава, че имунната система играе роля в защитата срещу развитието на менингиом.
  • В същото време е наблюдавана по-голяма честота на рак на щитовидната жлеза и левкемия при пациентите с менингиом. Тези ракови заболявания са били свързани с лъчетерапия в областта на главата.

Хормони:

  • При жените е установена връзка между менингиома и хормонално свързани състояния като миоми на матката, ендометриоза и рак на гърдата. Това предполага, че хормоните могат да играят роля в развитието на менингиом при жените.

Какво означават тези открития?

Проучването показва, че генетиката, имунната система и хормоните могат да играят роля в развитието на менингиом. Необходими са допълнителни изследвания, за да се разберат по-добре тези връзки и да се разработят по-ефективни методи за превенция и лечение на този вид тумор.

Други известни рискови фактори

  • Хормонозаместителна терапия. Смята се, че хормоните естроген, прогестерон и андроген играят роля в развитието на менингиома. Менингиомите растат по-бързо по време на бременност, когато тялото естествено произвежда повече от тези хормони. 
  • Излагане на радиация. Изследванията показват, че излагането на радиация, особено на главата и шията, увеличава риска от менингиоми и други мозъчни тумори.

  • Употреба на орални контрацептиви. Подобно на хормонозаместителната терапия, оралните контрацептиви повишават нивата на хормоните и могат да увеличат риска от менингиом.
  • Травма на главата. Предишно нараняване на главата също може да бъде рисков фактор, но това не е потвърдено. Менингиоми са открити на места, където са настъпили фрактури на черепа. Те също са открити на места, където околната мембрана е с белези.
  • Възраст. Менингиомите са по-чести при хора на възраст над 65 години.
  • Раса. При тъмнокожите имат по-висок риск от менингиома.
  • Затлъстяване. Връзката между менингиомите и затлъстяването е неясна, но затлъстяването е рисков фактор за множество видове рак и някои изследвания показват, че менингиомите се появяват по-често при хора с наднормено тегло.

Други рискови фактори. В допълнение, дългосрочната употреба на мобилни телефони, епилепсията, тютюнопушенето и продължаващото излагане на олово могат да бъдат свързани с менингиоми.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.