Ръст на рака на белите дробове при непушачи

Учени разкриват кои са рисковите фактори и защо ракът на белите дробове атакува на по-ранна възраст
Ръст на рака на белите дробове при непушачи

Ракът на белия дроб продължава да е най-разпространеният рак в световен мащаб и водеща причина за смърт сред онкологичните заболявания. Изпреварва дори рака на гърдата, на простата, дебелото черво и на черния дроб.

През 2022 г. около 2,5 милиона души са диагностицирани с рак на белите дробове и за съжаление – повече от 1,8 милиона са починали. 

Основната причина за рака на белия дроб е тютюнопушенето. И докато броят на пушачите в много страни продължава да намалява, се наблюдава сериозен ръст на заболяването при непушачите.

Според Световната здравна организация около 85% от боледуващите пушат, но това не означава, че непушачите са в безопасност. Тенденцията при останалите 15-20% е ракът да се появява на все по-ранна възраст. 

Защо непушачите също развиват рак на белите дробове?

Ракът на белия дроб при непушачи се очертава като отделна болестна единица с различни молекулярни характеристики, които пряко влияят върху решенията и резултатите от лечението. Когато виждаме 30 или 35-годишни с рак на белия дроб, те обикновено никога не са пушачи”, споделя за БиБиСи онкологът д-р Андреас Вики.

Снимка: iStock

При хора непушачи ракът на белия дроб често се развива поради дългосрочно излагане на вредни вещества в околната среда. Това излагане предизвиква верижна реакция в белите дробове:

Хронично излагане → Увреждане на белите дробове → Възпаление → Увреждане на ДНК → Мутации → Клониране на клетки → Рак

Това означава, че вредните вещества увреждат белите дробове с течение на времето, което пък води до възпаление и увреждане. Това предизвиква промени на генетично ниво, карайки клетките да растат неконтролируемо, което в крайна сметка може да се превърне в рак, пише Onlymyhealth.

Проучване от 2020 г., публикувано в списание Missouri Medicine, показва, че 15-20% от мъжете с рак на белия дроб са непушачи, докато над 50% от жените с рак на белия дроб също не пушат.

Как се развива ракът на белите дробове?

Ето как вредните вещества влияят на белите дробове на хората и как ракът на белия дроб в крайна сметка се развива при непушачи:

Увреждане на ДНК и мутации

Високите нива на радон (радиоактивен химичен елемент, който се съдържа в почти всички скали и почви, както и в атмосферата. Той може да проникне навсякъде – дори в домовете, не може да бъде усетен, тъй като няма цвят или мирис, но може да бъде измерен поради неговата радиоактивност.

Снимка: iStock

Благодарение на разреждане от атмосферните процеси, концентрациите на радон на открито обикновено са сравнително ниски. Но в закрити помещения, каквито са домовете, нивата на радон могат да бъдат доста по-високи) директно може да увреди ДНК в белодробните клетки.

Съгласно доклад от 2008 г. на Научния комитет по изучаване на действието на атомната радиация към ООН, 41% от облъчването на населението се дължи на вдишването на радон, който е определен като канцероген за човека. 

Същото важи и за някои други замърсители на въздуха, както и за арсена. Такъв тип увреждане може да доведе до неправилно функциониране на важни гени, които регулират клетъчния растеж, и да създаде предпоставки за появата на рак.

Оксидативен стрес

Вещества като силициев прах, азбестови влакна и замърсяване на въздуха генерират вредни молекули, наречени реактивни кислородни видове (ROS). Тези молекули атакуват и увреждат клетките, тласкайки белите дробове към ракови промени.

Хронично възпаление

Когато белите дробове са постоянно раздразнени от състояния като ХОББ (Хроничната обструктивна белодробна болест), туберкулоза или фиброза, те остават възпалени за дълги периоди. Това продължаващо възпаление уврежда тъканите и увеличава риска от грешки в ДНК, което също може да доведе до рак.

Епигенетични промени

Някои тежки метали – арсен, никел и хром, не променят самия ДНК код, но влияят на начина, по който гените се включват или изключват. Тези промени могат да нарушат нормалното поведение на клетката и да насърчат развитието на рак.

Клетъчна пролиферация (нарастване на тъканите) и възстановяване

Когато белодробната тъкан е многократно увреждана от токсини, клетките продължават да се делят, за да поправят уврежданията. Всеки път, когато една клетка се дели, има вероятност за грешки, които могат да причинят рак.

Потискане на апоптозата (самоунищожаване на клетките)

Обикновено увредените клетки са програмирани да се самоунищожават, за да предотвратят увреждането. Но някои канцерогени като радиация и арсен могат да блокират този процес, позволявайки на увредените клетки да оцелеят и да се размножават неконтролируемо.

Жените са два пъти по-застрашени от мъжете

От ново проучване става ясно, че жените, които никога не са пушили, са повече от два пъти по-склонни да развият рак на белия дроб в сравнение с мъжете непушачи. 

Снимка: iStock

Освен анатомията на белите дробове и влиянието на околната среда, част от отговора може да се крие в генетични мутации, които са по-често срещани при жените, особено при азиатските жени. 

Една от най-разпространените е мутация, известна като EGFR (мутациите в EGFR обикновено се свързват с рак на белия дроб, но могат да бъдат открити и при някои видове рак на главата и шията, както и при определени видове мозъчен тумор).

Фактори за развитие на рак на белия дроб при непушачите

Процентно ракът на белия дроб сред непушачите се увеличава, което кара експертите да разработват стратегии за превенция. 

Освен нивата на радон – пасивният тютюнев дим, както излагането на изпарения от печки, работещи с дърва или въглища, също може да увеличи риска от рак на белите дробове.

Жените традиционно прекарват повече време на закрито, което ги превръща в изключително уязвими към този вид замърсяване на въздуха особено в затворени и непроветриви помещения. 

Замърсяването на въздуха на открито обаче е още по-значителен фактор за развитието на рак на белия дроб.

Други рискови фактори включват:

  • Замърсяване на въздуха (включително твърди частици и токсични газове).
  • Професионално излагане на канцерогени (азбест, силициев диоксид, арсен, никел, хром).
  • Хронични белодробни заболявания (ХОББ, туберкулоза, белодробна фиброза).
  • Генетична предразположеност и фамилна анамнеза.
  • Излагане на радиация.
  • Хормонални фактори (по-висока честота при жените, вероятно свързана с хормони).
  • Вирусни инфекции (някои вируси като HPV в някои случаи)

Диагностициране на рака на белия дроб

Има друга разлика при рака на белия дроб при пушачите и непушачите. До 50-те и 60-те години на миналия век най-често срещаната форма на рак на белия дроб е бил плоскоклетъчен карцином (вид рак, който започва от плоскоклетъчни клетки, намиращи се на повърхността на кожата и покриващи много вътрешни части на тялото, като устата, гърлото, белите дробове и шийката на матката). 

Снимка: iStock

За разлика от този вид, ракът на белия дроб при непушачите е почти изключително аденокарцином – който се развива от жлезисти структури на тъканите.

Аденокарциномът обикновено се диагностицира в напреднал стадий. Ранните симптоми, които често се появяват само когато туморът е по-голям или се е разпространил, са:

  • Упорита кашлица
  • Болка в гърдите
  • Задух
  • Хрипове

Освен това, исторически силната връзка между тютюнопушенето и рака на белия дроб може неволно да накара непушачите да търсят други причини за симптомите. Това е и главната причина при непушачи ракът почти винаги се диагностицира едва в трети или четвърти стадий.

Лечение на рака на белите дробове при непушачите

Раковите клетки на белия дроб при непушачите обикновено имат редица мутации, които стимулират растежа на тумора, като например мутациите в гена EGFR.

След откриването на тези мутации, фармацевтичната индустрия вече разработва лекарства, които специфично блокират активността на тези протеини.

Първите EGFR инхибитори са достъпни вече повече от 20 години и повечето пациенти показват впечатляващ отговор. Лечението обаче често води до резистентни ракови клетки и рецидив на тумора. През последните години се полагат все повече усилия за преодоляване на този проблем, като на пазара навлизат по-нови видове медикаменти.

В резултат на това прогнозата непрекъснато се подобрява. В момента има пациенти на терапия повече от 10 години. Това е огромна крачка напред, като се има предвид, че средната преживяемост преди 20 години е била по-малко от 12 месеца.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.