Броят на раковите заболявания при младите жени рязко се увеличава, като вероятността жените под 50 години да заболеят от рак е с 82% по-голяма от тази при мъжете.

Процентът на заболеваемост от рак при младите жени „се е увеличил от 51% в сравнение с мъжете през 2002 г. до 82% през 2021 г., според доклад, публикуван от Американското дружество за борба с рака.

Сокът на цифрите се дължи на увеличаването на инвазивния рак на гърдата, който от 2012 г. до 2021 г. нараства с 1% всяка година. А при жените под 50-годишна възраст той се е увеличавал с 1,4 % годишно. Проучването посочва рискови фактори като наднормено телесно тегло, по-късно раждане и по-малко раждания като възможни фактори, които допринасят за това.

Ракът на матката е сред онкологични заболявания, при които смъртността се увеличава.  От 2013 до 2022 г. смъртните случаи, причинени от рак на матката,  са нараствали с тревожните 1,5% годишно.

Ракът на дебелото черво също следва тази тенденция, при която процентът на заболелите сред хората под 50 години се е увеличил с 2,4% годишно - а смъртността се е увеличила с 1% годишно.

При рака на панкреаса също се наблюдава стабилно нарастване на броя на диагнозите с 1% на годишна база от средата на 90-те години на миналия век, а смъртността също се увеличава, макар и с по-малък темп.

„Тези неблагоприятни тенденции са насочени към жените“, казва пред New York Times Ребека Л. Сейгъл, епидемиолог в Американското дружество за борба с рака и водещ автор на доклада.

Снимка: Canva

Въпреки че някои видове рак се увеличават и при двата пола,  заболеваемостта расте  значително по-бързо сред жените.

Д-р Нийл Айенгар, онколог в Memorial Sloan Kettering Cancer Center, смята, че  рязкото увеличение на раковите заболявания сред младите хора,  и особено сред младите жени,  не може да се обясни само с генетични фактори. Според него  трябва да се търсят и  други причини,  които  засягат  по-широк  кръг  от  хора.

Причините, свързани с околната среда, както и факторите, свързани с начина на живот - като нездравословно хранене, лош режим на сън, пушене и употреба на алкохол - може да са в основата на това увеличение.

Снимка: Canva

„Не мисля, че хората осъзнават колко голям контрол имат върху риска от рак“, допълва епидемологът и водещ автор на доклада Ребека Л. Сейгъл.

Важно е да се грижим за здравето си, като водим здравословен начин на живот,  правим редовни профилактични прегледи и се информираме за рисковите фактори.  Ранното откриване на рака  може да  спаси живот.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.